Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Atatürkün en büyük heykeliJosephine
03-04-2012, 15:55
http://i.ensonhaber.com/resimler/diger/esh_29534.jpg

60 TON AĞIRLIĞINDA

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı'nın kurucusu işadamı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından Atatepe'de yaptırılan 22 metre yüksekliğinde ve 60 ton ağırlığındaki heykelde, Atatürk'ün Dumlupınar'da kayaların üzerinde yürüdüğü an canlandırılıyor.
Kahvecioğlu, heykelin maliyetinin yaklaşık 1.5 milyon doları bulduğunu ifade ederek, "Heykelin tasarımı ve imalatı Tiflis Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jumber Jikia'ya ait. Yapımında yaklaşık 100 kişinin çalıştığı heykelin inşası yaklaşık 1 yıldan bu yana sürüyordu. Artık vernikleme aşamasına geldik. Ülkemizin en büyük Atatürk heykeli artık Artvin'de gökyüzüne yükseliyor" dedi.


216 METREKARELİK TÜRK BAYRAĞI

Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı Genel Müdürü Emrullah Saraç da, heykelin alt bölümünde 500 metrekare kafeterya ve seyir terası bulunacağını, ayrıca heykelin yanında 60 metre direk uzunluğuna sahip, 216 metrekarelik bir Türk bayrağı dalgalanacağını söyledi.
Heykelin bulunduğu tesiste okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 4 katlı poligon binası yer alacak.
Atatepe'deki heykelin bittiğini öğrenen Artvinliler ise dev eseri görmek için bölgeye akın ediyor. 97 yaşındaki Bilal Keskinkurt da, yaşlı olmasına rağmen bu dev eseri görmek için Atatepe'ye geldiğini belirterek, "Atamıza bu heykel yakışmış" dedi.