Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamilelik ve seks:Genel bakışJosephine
03-04-2012, 18:05
Hamileyken seks yapmak güvenli midir?

Normal bir hamilelik dönemi geçiren bayanlar doğum anına kadar seks yapmaya devam edebilir. Bu bebeğinize zarar vermeyecektir. Amniyotik kese ve güçlü rahim kasları bebeğinizi korur ve rahmi kapatan kalın mukus dokusu enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Orgazm hafif geçen rahim kasılmalarına sebep olabilir, ama bunlar genellikle geçicidir ve zararsızdır.

Yinede, hamileliğinizin bir döneminde ya da tamamında seksten tamamen uzak durmanız gereken ya da hareketlerinizde değişiklik yapmanız gereken durumlar vardır. Doktorunuz, cinsel ilişkiye girmenize engel teşkil eden bir durumun ya da sağlık sorununuzun olup olmadığını size bildirmesi gerekir. Tereddütleriniz varsa, doktorunuza danışın.

Hamile olduğum için seks farklı hissettirecek mi?

Birçok bayan hamilelik sırasında seksin farklı hissettirdiğini belirtiyor. Bazıları bunu daha zevkli buluyor, en azından bazı günlerde. Diğerleri ise hamileliğin bazı dönemlerinde ya da tamamında seks yapmanın normalden daha az haz verdiğini söylüyor.
İşte burada neler olup bittiğinin bir açıklaması yer alıyor:

Pelvik bölgeye doğru olan kan akışının hızlanması genital organların şişmesine neden olabilir. Bunun sonucu olarak hissetme duyusundaki artış seks esnasında daha fazla zevk almanızı sağlayabilir. Daha fazla vajinal boşalma ya da sulanma olabilir ki bu da ilişkiniz için bir artıdır.

Diğer yandan, bu değişikliklerin size hissettirdikleri hoşunuza gitmeyebilir ve genital bölgedeki şişmenin verdiği doluluk hissini rahatsız edici bulabilirsiniz. Ve yukarıda bahsedildiği gibi, cinsel ilişki ya da orgazm sırasında veya hemen ardından karın gölgenizde hafif kramplar hissedebilirsiniz.

Özellikle hamileliğinizin ilk üç aylık döneminde, göğüslerinizde sızlama, ağrı ya da dokunmaya karşı alışılmadık bir hassasiyet oluşabilir. Ağrı hissi genellikle azalır, ama duyarlık artabilir. Bazı kadınlar artan duyarlığı cinsel yönden tahrik edici olarak görürken, bazıları ise tersini düşünmektedir (göğüslerine hiçbir şekilde temas edilmemesini bile tercih edebilirler).

Sizi rahatsız eden bir durum olduğunda eşinizin bunu bilmesine izin verin. Bu birlikte yapmaya alışık olduğunuz bir şey olsa bile hissettiklerinizi söylemelisiniz. Uyarıldığınızı hissediyorsanız ama cinsel ilişki hoşunuza gitmiyorsa, sevişme, oral seks ya da mastürbasyon gibi zevk alabileceğiniz diğer seçenekler üzerine yoğunlaşın. İlişkinizi ikiniz için de daha rahatlatıcı ve zevkli bir hale getirmek için bir çift olarak yeni yollar deneyin ve tecrübe edinin.

Unutmayın ki seksten daha fazla haz veren fiziksel ilişkiler vardır. Seks yaparken rahat değilseniz ya da doktorunuz cinsel ilişkiye girmemenizi önerdiyse bile elinizde hala sarılmak, öpüşmek ve dokunmak gibi seçenekleriniz vardır.

Hamile kaldığımdan beri gerçekten cinsel ilişki moduna giremiyorum. Bu normal mi?

Konu hamilelik sırasında cinsel istek olduğu zaman bireysel deneyimler arasında büyük farklılıklar vardır. Bazı kadınlarda hamilelikleri boyunca giderek artan bir cinsel arzu oluşurken, bazıları ise seks konusunda daha isteksiz görünür. Birçok kadın içinde bulunduğu fiziksel ve duygusal duruma bağlı olarak cinsel isteğinde değişiklikler olduğunu fark eder.

Hamileliğin ilk üç ayında kendinizi cinsel ilişkiye giremeyecek kadar yorgun ve rahatsız hissedebilirsiniz ya da mide bulantılarınız olabilir. İçinde bulunduğunuz durumun getirdiği fiziksel ve duygusal değişikliklerle üzerinizde aşırı bir yük hissetmeniz anormal değildir. Ama inanın ki hamileliğinizin ikinci üç aylık döneminde sabah rahatsızlıklarınız ve yorgunluğunuz azaldıktan sonra cinsel isteğinizin geri geldiğini fark edebilirsiniz.

Hamileliğinizin son üç aylık döneminde, özellikle de son iki ayda, cinsel isteğinizin yeniden kaybolduğunu hissedebilirsiniz. Bu dönemde rahat bir şekilde seks yapamayacak kadar kilo almış, ağrılı ya da aşırı yorgun olabilirsiniz. Vücudunuzdaki değişmeler konusunda çekinceleriniz olabilir ya da zihniniz tamamen yaklaşan doğum olayıyla meşgul olabilir.

Hissettiklerinizi eşinizle paylaşın ve onu hala çok sevdiğiniz belirtin. Eşinizle birlikte bu değişimlere göğüs gererken iletişim kanallarını açık tutmanız ve birbirinizi elinizden geldiği kadar desteklemeniz çok önemlidir.

Eşimin cinsel isteğinde değişme olacak mı?

Erkeklerin çoğu hamile olan eşlerini her zamanki gibi çekici bulmaya devam eder, ama hepsinin düşüncesi bu yönde değildir. Ama hamileliğinizin en azından bazı dönemlerinde eşinizin cinsel isteğinde azalma olması için geçerli nedenler vardır. Mesela eşiniz ebeveyn olmanın getireceği sorumluluklar konusunda korku içinde olabilir ve bu endişe cinsel isteği etkileyebilir.

Muhtemelen erkekleri endişelendiren en genel neden hamilelik sırasındaki cinsel ilişkinin bebeğe zarar verebileceği korkusudur. Eşiniz hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmenin güvenli olduğu konusunda güvenceye ihtiyaç duyuyorsa, doktorunuzla olan bir sonraki randevunuza onu da getirin.

Daha da önemlisi, ihtiyaç ve isteklerinizde olduğu gibi korkularınızı ve endişelerinizi de birbirinizle paylaşın. İyi bir iletişim gerginlerin oluşmasını engeller ve cinsel ilişkiye girseniz de girmeseniz de rahatlamanıza, hoşça vakit geçirmenize ve yeni ilişki yolları bulmanıza yardım eder.


Eşimle oral seks yapmam güvenli midir?

Evet, büyük bir kesim için güvenlidir. Ama eşinizin nefes akışına dikkat etmesi gerekir. Vajinanın zorlanması ya da içeri hava girmesi hava embolizmasına neden olabilir (hava kabarcıklarının kan dolaşımınıza karışması). Bu çok nadir görülen bir durumdur, ama bebeğinizin hayatını tehlikeye atabilir.

Eşinizin ağzında iltihaplanma (uçuk) varsa ya da oluşacağını hissediyorsa, oral seks yapmanız güvenli değildir. Eşinizin daha önceden bir iltihaplanması olduysa, hamileliğin son üç aylık döneminde herhangi bir iltihaplanma belirtisi olup olmadığı fark etmeksizin kesinlikle oral seksten uzak durmanız gerekir. Eşinizin HIV statüsünün ne olduğundan emin değilseniz, oral seks kondomu kullanın (genital organınızın arasına ve eşinizin ağzına koyacağınız lateks kondom). İnsanların HIV virüsünü ağızlarındaki küçük yara ya da kesiklerle bulaştırabileceğini gösteren bazı kanıtlar bulunuyor.

Diğer cinsel aktiviteleriniz ile ilgili sorularınız varsa, hamilelik konusunda nelerin güvenli olduğu konusunda uzmanımızın cevaplarına bir göz atın.

Cinsel ilişki sırasında bulaşan enfeksiyonlara karşı kendimi nasıl koruyabilirim?

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı risk altındaysanız—yani, yalnızca enfeksiyonu olmayan bir kişiyle karşılıklı olarak ilişki içerisinde değilseniz—cinsel ilişkiden uzak durmalısınız ya da en azından her defasında lateks prezervatif kullanmalısınız. Lateks sizin için iyi bir seçenek değilse, poliüretan erkek da bayan kondomları kullanın.

En rahat pozisyonlar hangileridir?

Sizin için en uygun olan pozisyonları bulmak için denemeniz gerekir. Cinsel ilişki için rahat bir pozisyon bulmaya çalışmak, karnınız büyüdükçe daha zor bir olay haline gelmeye başlar. Mesela erkeğin üstte olduğu pozisyon hamileliğiniz ilerledikçe daha zor bir hal alır ve hamileliğin son dönemlerinde neredeyse imkânsızdır (hamileliğin ilk üç aylık döneminde bu pozisyonu kullanacaksanız, altınıza bir yastık yerleştirin, böylece daha rahat bir konuma gelirsiniz ve sırtınızın üzerinde yatay olarak durmamış olursunuz. Eşinizin kendisine destek sağlayarak karnınıza baskı yapmadığından emin olun.)

Bazı çiftler hamilelik dönemini yaratıcılıklarını ön plana çıkarmak ve yeni pozisyonlar denemek için iyi bir fırsat olarak görüyor. İşte burada bazı öneriler yer alıyor:
Eşiniz uzanmışken bacaklarınızı yanlara açarak oturun. Bu şekilde, karnınızda baskı olmaz ve birleşme derecesini kontrol edebilirsiniz.
Eşiniz sağlam olan bir sandalyede otururken, bacaklarınızı aynı şekilde iki yana açarak seks yapmayı deneyin.
Eşiniz arkanızda uzanarak birleşme olacak şekilde yan yana uzanın. (Aylar geçtikçe derin hamleler rahatsız edici olabilir. Bu pozisyonda birleşme derecesi daha azdır.)
Yan tarafınıza uzanın ve birleşme sırasında destek sağlamak için arkanıza bir şekilde yastık koyun. Bu şekilde eşinizin karnınız üzerine yapacağı baskıyı mümkün olduğunda azaltabilirsiniz.
Arkanız yatağın yan tarafına ya da uç kısmına gelecek şekilde duruşunuzu ayarlayın, dizlerinizi bükerek ve ayaklarınızı yatağın ucuna doğru uzatarak uzanın. (Hamileliğin ilk üç aylık döneminden sonra bir yanınıza yastık koyun, böylece tamamen düz bir şekilde sırtınız üzerinde durmamış olursunuz. Eşiniz dizleri üstünde ya da ayakta durarak pozisyon alır.
Dizleriniz ve elleriniz üzerinde destek alarak durun. Eşiniz de dizleri üzerinde durarak pozisyon alır ve birleşme gerçekleşir.
Ne tür belirtilerle karşılaştığımda doktorumu aramalıyım?

Cinsel birleşme ya da orgazm esnasında veya sonrasında kramp hissetmek normaldir, ama kramp birkaç dakika sonra geçmezse ya da seksten sonra herhangi bir ağrı ya da kanama oluşursa, doktorunuzu arayın.

Aklınıza takılan herhangi bir soru olduğunda ya da cinsel ilişki konusunda endişeleriniz varsa, özellikle de seks yapmaktan uzak durup durmamanız gerektiğinden emin değilseniz ya da bebeğinizin güvenliği hakkında korkularınız varsa, doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Seks yapmayı kesmeniz söylendiyse, cinsel birleşmeden mi, orgazmdan mı, yoksa her ikisinden de mi uzak durmanız gerektiği konusunu anladığınızdan emin olun.

Doktorunuzla bebeğiniz doğduktan sonraki cinsel hayatınız konusunda da konuşmayı unutmayın.


http://static.pudra.com/generated/5285/610x345/ask-cinsellikten-haz-makale.gif