Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Organik sertifikasyon ne demektir / Organik sertifikasyon nedirEmeL
03-07-2012, 12:49
Organik sertifikasyon ne demektir / Organik sertifikasyon nedir

Sertifikasyon; bütün kontrol yöntemlerinin uygulanması sonucu işletmenin, organik ürünün ve girdinin geldiği aşamanın belgelendirilmesidir. Kontrol ve sertifikasyon kuruluşu veya sertifikasyon kuruluşunca; organik tarım müteşebbis sertifikası ve ürün sertifikası verilir.


Organik Sertifikasyonu

Saf İyilik
Yaşam şekli olarak organik yeni bir şey değil; modern tarım tekniklerinden önce hepimizin bildiği tek yaşam şekliydi. Doğanın, suni gübreler, tarım ilaçları ve GDO tarafından engellenmediği zaman en zengin haline ulaştığını biliyoruz.


Örnek Inlight’ın Organik Sertifikasyonu

‘Organik’ ve ‘doğal’ sözcükleri bu kadar sıklıkla farklı şekillerde yorumlanırken, organik diye adlandırılan ürünleri doğru anlamak zorlaştı.

Sadece %100 Organik ifadesi ürününtamamen organik maddelerden oluştuğunu gösterir.

%95'i organik olan bir ürün de Organik olarak tanımlanabilir.

Sadece %70 oranında organik içeriği olan ve kalan %30'unda GDO'lu madde bulunmayan ürünler "organik içerik ile yapılmıştır" ibaresini taşıyabilir.

%70'ten daha az oranda organik içeriği olan ürünler de organik kelimesini kullanabilir, ama organik ürün olarak sınıflandırılamaz.

Organik sertifikasyon, bir ürünün tarım aşamasından ambalajlamaya kadar denetim altında ve organik standartlarda üretildiğinin kanıtıdır.

Organik sertifikalı ürün, sertifika veren kurumun logosunu taşır.

Biz, kalitemizin ve dürüstlüğümüzün bir kanıtı olarak, sadece Soil Association tarafından %100 akredite olmuş sertifikalı organik maddeleri kullanmayı seçtik. Soil Association'ın tavizsiz standartlarının ve etik ilkelerinin bizimkilerle örtüştüğüne inanıyoruz.


http://inlight.com.tr/tr/image/data/organic-bud.jpg