Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jinekomasti Nedir? GYNECOMASTİA - ERKEKLERDE GÖĞÜS BÜYÜMESİEmeL
12-31-2011, 15:29
Jinekomasti; erkekde meme dokusunda kadın tipinde büyüme oluşmasıdır. Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkabilir.

En sık olarak yapısal ve genetik nedenlerle yani altta yatan bir patoloji olmadan ortaya çıkar. Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık ergenlik döneminde veya daha büyük erkeklerde görülmektedir.
Erkek çocukların %90 ında bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde, meme kanseri olasılığı unutulmamalıdır. Ayrıca, jinekomastiye yol açan diğer durumların da bu hastalarda incelenmesi gerekir. Bunlar arasında hepatit, siroz, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, bazı organların kanseri, tiroid bezi hastalıkları, testis hastalıkları, ooooo veya benzeri uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için steroid kullanımı, bazı ilaçların kullanımı gibi sebepler sayılabilir. Ameliyat öncesinde kitlenin ultrason ile incelenmesinde yarar vardır. Böylece kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı ortaya konabilir.

Üç ana tipi vardır: Glandüler, mikst tip, lipomatöz.
Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu sağlarken, lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı oluşturmaktadır. Mikst (karışık) durumda ise hem bir meme dokusu artışı vardır, hemde yağ dokusunda artış bulunmaktadır.
Jinekomastinin tedavisi cerrahidir. Ameliyat hastanın patolojik durumuna göre değerlendirilerek yapılır. Eğer yağ dokusu mevcutsa liposakşın ile hiçbir iz kalmadan probleminiz düzelecektir. Eğer meme dokusu yani bir gland söz konusu ise bu durumda göğsün kahverengisi etrafından yarım daire şeklinde kesi yapılarak kitleye ulaşılır. Bu durumda yine çok belirsiz bir iz kahverengi kısımda kalacaktır.
Ameliyat lokal- sedasyon anestezisi veya genel anestezi altında yapılabilir. Liposuction yapılacaksa sedasyon anestezisi yeterli olur ve hasta operasyondan sonra hemen evine geri dönebilir. Eğer açık cerrahi yapılacaksa genel anestezi aldıktan sonra bir gece hastanede kalmak uygun olacaktır.
Bazen çok büyük ve sarkık göğüslü baylarda olabilmektedir. Bu durumda liposakşın yapılarak tamamen normal bir görünüm kazanabilirler. Liposakşın sonrasında fazla deri, alttaki dokuya uyum sağlamakta ve zamanla küçülmektedir.
Ameliyat sonrasında baskılı bir pansuman yapılmalı ve korse takılmalıdır. Korse yaklaşık 4 hafta takılmalıdır. Liposuction yapıldıysa oluşacak şişlikler ortalama 4 hafta içinde iyileşecektir. Meme derisi göğüs duvarına yapışacaktır. 7 gün sonra dikişler alınır. Hasta 2-3 gün içinde normal hayatına dönebilir.

Erkek meme dokusunun aşırı büyümesi olarak tanımlanan jinekomasti; bir çok nedene bağlı olabilmektedir. Fizyopatolojik olarak kanda östrojen artışı veya östrojen benzeri yapıların artışı suçlu bulunmaktadır. Ancak jinekomastinin oluşum nedeni sıklıkla idiopatiktir, yani herhangi bir sebebi olamayan jinekomastidir.

- Testesteron azlığı ile seyreden rahatsızlıklar; Klinefelter's Sendromu, testislerin alınması
- Östrojen artışı ile seyreden rahatsızlıklar; testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri
- Şişmanlık
- Böbrek yetmezliği ve siroz
- Hemodiyaliz
- Hipertroidi; tirotoksikozda serumda yüksek östradiol düzeyiyle iliskili jinekomasti olabilir
- Hipotroidi
- Karaciğer tümörleri
- Hermefroditizm
- Uzun süreli ilaç kullanımları (alkol, amfetamin, simetidin, trisiklik antidepresanlar, mariahuana, vücut geliştirmede

kullanılan anabolik steroidler, vs)
- Testise travma ve radyasyon testiküler hipofonksiyona neden olabilir.
- Erişkin kabakulak enfeksiyonu testiküler atrofi, hipogonadizm ve jinekomastiye yol açabilir.
- Leptomonas enfeksiyonu doğrudan jinekomasti yapabilir.
- Spinal kord zedelenmesi testiküler disfonksiyona ve %10 olguda jinekomastiye neden olabilir.
- Kötü diyet sonrasında görülebilir. Bazen çok zayıf kisilerde normal kiloya dönme sırasında da jinekomasti olabilir.
- Akciğer kanserlerinde tümörün beta hCG üretimine bağlı jinekomasti olabilir.
- HIV enfeksiyonunda geçici jinekomasti olduğu bildirilmektedir.
- Nadiren primer olarak androjenlerin östrojene dönüsümüyle olusan jinekomasti vardır 10 vakadan az bildirilmistir), ancak

bu dönüsümün natürü bilinmemektedir.
- Alkolik erkeklerde %20 jinekomasti olabilir.http://www.estetik.gen.tr/wp-content/uploads/2010/04/meme9.jpg