Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bitki bakımının püf noktaları...EmeL
12-25-2011, 02:03
Bitki bakımının püf noktaları...
http://www.evdose.com/tur/bahce/resim/bah0172.jpg Kış aylarında bitkilere nasıl bakım yapılmalı, hangi çiçekler kışın yetiştirilmeliş Bahçenizin ve bitkinizin kış bakımına dair püf noktalarını ve mevsim çiçeklerini Cem Botanik'ten Ayşe Şirin'den dinledik.

Gübrelemeye dikkat edin
Kış ayları bitkilerin dinlenme dönemi olduğundan, genellikle gübreleme yapılmaz. Fakat kamelya, açelya, orman gülü gibi, çiçeklenme dönemi Ocak - Şubat - Mart olan bitkilere Aralık - Ocak - Şubat aylarında birer defa demir sülfat gübrelemesi yapmak gerekir.

Ortanca, kamelya ve açelyalar için son 1-2 yıldır torflama yapılmadıysa ve açelyaların renklerinde açılma varsa, bu bitkiler Aralık ayında sökülüp alt tabanına torf ilave edilerek yeniden torfla dikilmelidir.

Yaprak döken ağaçlarınızı ilaçlayın
Bitkiler ve böcekler uykuda olduğundan, yoğun bir ilaçlamaya gerek yoktur. Fakat baharda oluşacak hastalık ve zararlılara karşı önlem alma dönemidir.

Genellikle yaprak döken ağaçlarda ilaçlama yapılır. Meyve ağaçları ve diğer yaprak döken süs ağaçlarınız eğer baharda yoğun hastalık ihtiva ettilerse tüm gövdenin yaprak dökümünden 45 gün sonra böcek yumurtalarına karşı kışlık yağ ile ilaçlanması ve bir ay sonra oluşabilecek mantari hastalıklara önlem olarak bakırsülfat uygulaması gerekmektedir.

Bitkilerinizi dona karşı koruyun
Bitkilerin korunmasına gelince... Turunçgiller, palmiye, begonvil, solanum gibi Akdeniz kökenli bitkiler, kar yağışı ve dona karşı korunmalıdır. İstanbul'da deniz seviyesinde bulunan ve en az bir yılını geçiren turunçgillerin korunmaya ihtiyaçları yoktur.

Yine de her ihtimale karşı yaprak ve gövdelerini akşamları delikli şeffaf sera naylonu ile kapatılabilirsiniz. Kapatılan bitkiler kar yağışı ve don olmayan günlerde mutlaka açılmalıdır. Devamlı örtülü kalan bitkiler, kapatma işinden daha fazla zarar görebilirler. Bitkinin terlemesinden dolayı bitki gövde ve yaprakları çürür, bitki kurtulamaz hale gelir.

Yıkılabilecek ağaçlarınızı bağlayın
Aralık ayında leylandi, selvi, ladin, mimoza gibi boylanmış ve yüzeysel köklü ağaçların, sert rüzgarlar ve karın ağırlığından yıkılma riski olan ağaçların, bitki gövdesini boğmayacak yeşil şerit iple rüzgara ters yönde bağlanması gerekmektedir.

Kış aylarında bahçenizi renklendirecek bitkiler
Kışın bahçenizi göz alıcı hale getirebilecek çiçekler; mevsimlik çuha çiçeği, hercai menekşe ve siklamendir. Çuha çiçeği ve siklamen yarı gölgede yetişir, hercai menekşenin ise ışığı net alan yerlerde performansı çok daha iyi olur.

Bitkilerinize suyu, toprağı kurudukça vermelisiniz. Çiçekli bitkilerinizin daha iyi beslenmesi için 15 günde bir fosforlu gübre kullanabilirsiniz. Kış aylarında bahçenizi renklendirecek bitkiler

Kış mevsiminde meyve ağaçlarından sadece turunçgiller meyve verir. Armut, kiraz gibi yaprak döken ağaçlar, kışın meyve vermezler. Fakat bu ağaçların da baharda çiçeklenme ve yapraklanma yaşayabilmeleri için periyodik bakımına devam etmek gerekir.

Mandalina, portakal, greyfurt gibi turunçgillerden yeşil yapraklı oldukları için, her mevsim meyve alınır. Bu arada turunçgillerin de toprağı kurudukça onları sulamalı ve 15 günde bir azotlu gübre vermelisiniz. Bu tür ağaçları, çok soğuk iklimi olmayan İstanbul gibi şehirlerde, bahçenizin kuytu bir yerine dikerek de koruma sağlayabilirsiniz. Eğer soğuk iklimi olan bir bölgede yaşıyorsanız, meyve ağaçlarının üzerine delikli naylon sererek koruma altına alabilirsiniz.