Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çatlaklarda Lazer Tedavisi Nasıl YapılırEmeL
01-05-2012, 01:40
Retinoid içeren kremler: Retinoidler A vitamini derivesidir. Bu kremler yara izlerinde de faydalı olup, deri yüzeyini düzeltir, ince çizgileri ortadan kaldırır, deri rengini düzenler, sarkmayı tedavi ederler. Genellikle 3-6 aylık bir tedavi gerekir. Eğer deride tahriş oluşturursa, tedavi kesilir. Tedavi esnasında güneşten korunmalıdır.

Kimyasal peeling: Özellikle % 15-20 konsantrasyonda trikloroasetik asit ile yapılan peeling derinin orta tabakasına kadar soyulma sağlar. Bir aylık aralarla yapılan peeling derinin dokusu, gerginliği ve rengini düzeltir.

Pulse dye lazer tedavisi: Düşük dozda 585-nm flash lambalı dye lazer tedavisi ile, çatlakların görünümünü azaltır. 4-6 hafta aralarla yapılan bir kaç seans gereklidir.

Fraksiyonel lazerler: Son zamanlarda 3 seans uygulamadan sonra, çatlaklarda belirgin iyileşmeye neden olduğu bildirilmektedir.

Radyofrekans dalgaları: Son yıllarda çatlak tedavisinde başarılı olarak kullanılmaktadır.

Intensive pulse light (IPL): Yoğunlaştırılmış atımlı ışık, yan etkileri minimal olduğundan kolaylıkla uygulanabilir. Yapılan IPL tedavisi, yeni kollajen ve elastik fibril oluşumunu uyarır.

Çatlaklardan nasıl korunulabilir?
Çatlaklar için ilk önlem, aşırı ve ani kilo değişimlerinden kaçınmaktır. Ani kilo alımı kadar, ani kilo vermek de çatlaklara neden olabilir. Gebelik esnasında cilde masaj yapılmalı ve cildi yumuşak tutan krem sürülmelidir. Bu amaçla pek çok kremler üretilmiş olmakla birlikte, hiç birisinin kesin olarak cilt çatlaklarını tamamını önlediği söylenemez. Gebelikte aşırı kilo alımının engellenmesi, fiziksel aktivitelerin gereksiz derecede kısıtlanmaması gerekmektedir.


http://www.cilthastaliklari.com/bulten/images/2010-sonbahar/slide-04.jpg