Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamile Fotoğrafçılığı Nedir?EmeL
05-13-2012, 13:10
Hamile Fotoğrafçılığı Nedir? Hamile Fotoğrafçılığı, gebeliğin son dönemini gösteren görece olarak yeni fotoğrafçılık dalıdır. Portre Fotoğrafçılığının bir alt kategorisidir. Bebeklerin fotoğraflarının çekilmesi hamilelikte başlamış olur. Bu dönemde çekilen fotoğraflar Annenin bebeğini nasıl beklediğini gösterdiği için önemlidir.

Toplulumuzda yakın geçmişe kadar hamile fotoğrafları bir tabu idi. Ancak 1991'de Demi Moore'un Vanity Fair dergisine 7 aylıkken verdiği pozdan sonra kültürümüzde hamile fotoğrafına bakış açısında bir değişim meydana geldi. Bu fotoğraf toplumun hamile vucudunun güzelliğini fark etmesini sağladı. Ayrıca Hamilelik Fotoğrafları kadınların kendilerini en kötü hissettikleri dönemde gerçekte ne kadar estetik olduklarını görmelerini sağlar.

Dijital Fotoğraf Manipilasyon teknolojileri sayesinde; gebelerin kendilerini güzel hatırlamaları için göbek çatlakları gibi istenmeyen unsurlar temizlenerek estetik fotoğraflar ortaya konulması mümkün olmuştur. Günümüzde hamilelik fotoğrafları konusunda uzmanlaşma başlamıştır.

7 ve 8. Aylar en uygun zamanlardır. Göbek çok fazla büyük değil ancak yine de belirgin olmalıdır. Eğer anne adayı ikiz bebek bekliyorsa 6. ayda çekim daha uygundur.

Ev ve Stüdyonun bir arada olması tercih edilmelidir. Çünkü hamilelik fotoğraflarında anne adayının kendini rahat hissedebilmesi diğer fotoğrafçılık dallarına göre daha kritik önem taşır. Gebelik kadının vucudunda bir çok ani değişikliğe neden olur. 3. trimester (27-40. haftalar arası) vucut ağırlığı diz ve bel ağrılarına neden olduğu için hamilelerin stüdyo ortamında rahat etmesi imkânsızdır. İdrara sık çıkma ihtiyacı gibi zorluklar dolayısı ile evde çalışmak daha kolaydır.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/21/Anna-Kosali-11-4.jpg/400px-Anna-Kosali-11-4.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/77/Anna-Kosali-13.jpg/400px-Anna-Kosali-13.jpg