Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fotoğrafçılıkta Panorama (Panoramik Fotoğrafçılık) Panorama Tekniği-ÖrnekleriEmeL
05-26-2012, 10:10
Fotoğrafçılıkta Panorama Nedir ? Panorama, fiziksel anlamdaki bir alanın geniş açıyla herhangi bir görünümüdür. Boyama, çizim, fotoğraf, film - video veya üç boyutlu bir modelde uygulanabilir. Ayrıca, hareketli resim terimi (pan, pannig, panama; kamerayı döndürerek elde edilen görüntü) panoramadan türetilmiştir.

Kelime aslında İrlandalı ressam Robert Barker tarafından Edinburgh'un panoramik resimlerini tanımlamak için icat edilmiştir. Silindirik bir yüzeye gösterilen resimler, silindirin içinden incelenmiştir. Bu çalışmalar 1792 yılında Londra'da panorama adıyla sergilendi. Büyük boyutlu panoramaları sergilemek amacıyla inşa edilen yapılara panaromik yapılar denir. Silindir biçiminde olan ve ışığı üstten alan bu yapılarda, resim tüm düşey yüzeyleri kesiksiz olarak kaplar ve silindirin tabanında bulunan yükseltilmiş bir platformdan seyredilirdi. Bu türden ilk gösteri 1799'da Paris'te R. Fulton tarafından yapılmıştır. Panorama yapılarında genellikle doğal görüntüler ve savaş sahneleri sergilenirdi. 19. yüzyılda, panoramik resim ve modeller, manzara ve tarihi olayları temsil etmenin popüler bir yoluydu.


PANORAMA ÖRNEKLERİ

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/32/Along_the_River_7-119-3.jpg/4500px-Along_the_River_7-119-3.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/San_francisco_fire_1906.jpg/500px-San_francisco_fire_1906.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/38/Alanya_Panorama_full.jpg/500px-Alanya_Panorama_full.jpg


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Alberta_-_Lake_Louise_-_Lake_view_01.jpg/500px-Alberta_-_Lake_Louise_-_Lake_view_01.jpghttp://www.muratfoto.com/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/519x95-images-stories-fotoblog-fama-Murat-A-CICEK-Didim-Panorama26x.jpg http://www.muratfoto.com/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/509x62-images-stories-fotoblog-fama-Murat-A-CICEK-Tasburun-Panorama.jpg


Dijital fotoğraf makineleri ve dijital fotoğrafların işlendiği yazılımlar ortaya çıktığından beri filmli makineler için çok daha zor bir iş olan panorama fotoğraf çekimleri çocuk oyuncağı haline geldi.

Dijital dünyada bir uçtan bir uca uzanan bir görüntünün parça parça fotoğraflarının yazılımlarda bir araya getirilmesi için artık farenin düğmesine bir iki kez basmak yeterli olabiliyor. Yazılımlar işi ne kadar kolaylaştırırsa kolaylaştırsın yine de fotoğrafın çekimi büyük önem arz ediyor çünkü orijinal iyi değilse o orijinallerden elde edilecek sonuçlarda iyi olmuyor. Bu yazıda panorama fotoğraf çekimlerinde dikkat edilmesi gerekenleri, dijital kameraların panorama fotoğraflar için nasıl kullanılması gerektiğini anlatıyoruz. Öncelikle fotografik panorama kavramını inceleyecek ve hangi tipin seçileceğinde karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağız. Sonra da obje olarak nelerin seçilebileceğini ve seçim aşamasında nelere dikkat edileceğini anlatacağız. Tüm bunların arkasından her karenin aynı tonlara sahip olması için fotoğraf makinesinin nasıl yerleştirileceğini, renk ve pozlama ayarlarının nasıl yapılması gerektiğini anlatacağız.

Son olarak bir örnek kullanarak anlatılanların tümünü bir uygulama ile göstereceğiz. Panorama fotoğraflar birbirine eklenmiş iki resim veya 360 derecelik bir görüntü, hatta çok geniş açıyla çekilmiş bir fotoğraf da olabilir. Panorama fotoğraflar çoğunlukla birden fazla fotoğrafın birbirine eklenmesiyle elde edilir, fakat eskiden daha farklı yöntemler de kullanılmıştır. Örneğin panoramik filmli makinelerde yer alan yavaş motorlar ve geniş açılı lensler ile basılması çok zor olan çok büyük negatifler oluştururdu.

Bugünse herhangi bir dijital kamera ile bir manzaranın birden fazla fotoğrafı çekilip, bilgisayarda bu görüntüleri birleştirmek son derece kolay. Bugün dijital çağın getirdiği esneklik sayesinde çok çeşitli panoramik sonuçlar elde edilebiliyor. Örneğin MEKANLAR adresindeki 360 x 360 derece fotoğraflar fare yardımıyla içerisinde gezilebilen, istenilen alanlara yaklaşılabilen resimlere dönüşmüş durumda. Bu fotoğraflar içerisinde hareket edebildiğiniz için sanki oradaymışsınız hissini en fazla verebilecek panoramik tür.

Bilgisayarda izlenen bu fotoğraflar internette de epey popüler durumda (örneğin Everest zirvesinden bir görüntü için PANORAMAS adresini veya çeşitli şehirlerin görüntüleri için PANORAMA CITIES adreslerini ziyaret edebilirsiniz, arama motorlarında “360” ve “panorama” kelimeleriyle yapacağınız arama birçok başka sonuç da verebilir). QuickTime VR gibi internet teknolojileri QUICKTIME 360 derece enteraktif panorama görüntüler sunsa da birçok panorama statik görüntülerden oluşur. İki kareyi bir araya getirseniz de tüm bir görüntüyü dönüştürseniz de panorama görüntüler normal görüş açısını genişletmenin en iyi yoludur.


Doğru Mekânı Seçmek

Panorama bir fotoğraf elde etmek için mekan seçerken birkaç durumu göz önüne almak önemlidir. Bunlardan birincisi çekilecek alanın büyüklüğüdür. Boyutlar belirledikten sonra o alanı eşit parçalara ayırmalı ve her bir parçayı çekerken her karenin sağında ve solunda sonradan birleştirme sırasında ihtiyaç duyacağınız kadar boşluk bırakmalısınız. Panorama görüntüde özellikle hedeflediğiniz bir obje varsa o objenin fotoğrafın neresinde yer almasını istediğinize başta karar vermelisiniz. 360 derecelik bir alanın fotoğrafını çekmek istiyorsanız öncelikle resmin nerede başlayacağına ve nerede biteceğine karar vermelisiniz. Bunu yaparken başlangıç kısmı fotoğrafın en sıradan alanı olursa daha ilgi çekici kısımlar daha fazla göz önüne gelebilir. Bunlara ek olarak zeminin fazla desen içermeyen bir yapıya sahip olması da birleştirme sırasında oluşacak bozulmaları önleyebilir. Mekânı seçtikten sonra yine eşit derecede öneme sahip bir başka konu kameranızın ayarlarıdır. Burada yapılacak ayarlar panorama fotoğraflarınızın kalitesi üzerinde büyük etkiye sahip olacaktır.


Tripod Kullanımı

Fotoğraf makinenizi elinizde tutarak da panorama için gereken kareleri çekebilirsiniz fakat mükemmel sonuçlar için bir tripod olmazsa olmazlar arasındadır. .

Özel Araçlar

Kullanmak şart olmasa da panorama fotoğraf çekimlerinde bu iş için tasarlanmış araçların kullanımı çekim işini son derece kolay bir hale getirebilir. Örneğin tripodlara takılabilen panoramik çekim başlıkları çekim işleminin kusursuz yapılabilmesi için birçok özelik sağlamaktadır. Bu tip araçlar yararlı oldukları kadar da pahalıdır ve daha çok profesyoneller veya panorama çekimleriyle çok fazla ilgilenenler tarafından tercih edilmektedir. Daha uygun fi yatlı fakat son derece yararlı bir araç da panorama çekimler için tasarlanmış su terazileridir. Bu aletlerle fotoğraf çekerken makinenin aynı seviyede tutulması garanti edilebilir. Her tripodda su terazisi olmadığından bu alete yapılacak küçük bir yatırım panorama fotoğraflarınızda daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir. Hazırlık aşamasında yapabileceğiniz bir başka şey de geniş açılı bir objektif seçmektir Bu sayede her karede daha büyük bir alan çekilebilir. Geniş açı için balıkgözü objektif bile bir seçenektir fakat fotoğrafların birleştirilmesi sırasında büyük zorluklar çıkarttığından dolayı bu seçeneği seçerken dikkatli olmak gerekir. Geniş açılı bir objektif sadece yatay olarak daha geniş bir alan değil aynı zamanda fotoğrafta daha büyük bir dikey alan sunar. Bir panoromik fotoğrafın yatay alanını arttırmak için daha fazla resim çekmek kolay bir iş olsa da resmin dikey olarak alanını arttırmak geniş açılı bir objektif olmadan zordur.

Pozlama Ayarları

Kaliteli panorama görüntüler oluşturmanın bir diğer püf noktası seri fotoğrafları aynı ayarlarda çekmektir. Her pozda tamamen aynı ışık şiddeti bulunamayacağından fotoğraf makinesinin otomatik pozlama sistemine güvenmek birbirinden çok farklı sonuçların elde edilmesine yol açabilir. Birbirine çok yakın fotoğraflar çekmek için dikkat edilmesi gereken birkaç ayar vardır. Her karede mümkün olduğunca büyük bir alanı görüntülemek isteneceğinden öncelikle objektifi mümkün olan en geniş alanı görüntüleyecek şekilde ayarlanması yani sonuna kadar zoom out yapılması gerekir. Zoom out daha geniş bir alanın görüntülenmesini sağlarken aynı zamanda istediğiniz nihai resme daha az fotoğraf çekerek ulaşmanızı sağlar. Fotoğraf makinenizin mümkünse sonsuzluğa odaklanması daha iyi sonuçlar verir. Panorama fotoğrafların birçoğunda objeler ufuk çizgisinde yer alır ve bu yüzden mümkün olduğunda derinliğe ihtiyaç olur. Bunu başarmanın bir başka yolu mümkün olan en büyük objektif açıklığını kullanmaktır. Yapılacak en önemli şeyse odak ayarını bir kez yapı aynı odaklama ile çekmeye devam etmektir. Dijital fotoğraf makineniz otomatik olarak odaklandığında görüntülenen alan değişir ve çektiğiniz bir kare bir başkasından daha farklı görünür. Tek bir odak ayarı sayesinde birleştirmesi daha kolay aynı tarzda görüntüler elde edebilirsiniz.

Renkler

Dijital fotoğraf makineniz bir kareyi analiz ederken beyaz dengesi (white balance) dominant ışık kaynağına göre ayarlanır. Beyaz dengesini bir kez ayarlayıp tüm karelerde aynı ayarı kullanmak da birbirine benzer fotoğraflar elde etmenizi kolaylaştırır. Doğal ışık ve yapay ışık gibi farklı ışık kaynaklarının bulunduğu ortamlarda bu ayarı yapmak özellikle önemlidir. Bu durumda yapılacak en iyi şey beyaz dengesini mekandaki dominant ışık kaynağına göre ayarlamak ve tüm karelerde aynı ayarı kullanmaktır. Pozlama Panorama çekimlerde her karede az da olsa pozlama ayarlarını değiştirebilirsiniz. Diyaframı en geniş açıklığa getirdiyseniz örtücü hızını ayarlayarak sensörlere ulaşan ışık miktarını kontrol edebilirsiniz. Fakat örtücü hızını bir kademeden fazla ayarlamanızı tavsiye etmiyoruz çünkü daha büyük ayarlar fotoğraf kareleri arasındaki farkı çok fazla arttırabilir. Otomatik bir dijital kameraya sahipseniz benzer etkiyi pozlama telafisi (exposure compensation) ayarıyla (+ veya - 1 EV gibi) gerçekleştirebilirsiniz. Ayarları manüel olarak yapmak daha başarılı sonuçlar verse de pozlama ayarlarının kilitlenmesi de kullanılabilecek bir yöntemdir. Bunun için önce fotoğraf makinenizi dengeli gölge ve ışık kaynaklarının bulunduğu bir alana çevirin deklanşöre yarım basın ve pozlama ayarlarını kilitleyin ve çekimlerinizde pozlama telafi si ayarını kullanarak çekeceğiniz görüntülerde ışığı arttırın veya azaltın. Dikkat edilmesi gereken bir başka konu panorama fotoğraf çekimlerinde flaş kullanmamaktır. Flaşlı çekimlerde yakın planda olan ve fazla aydınlanacak nesneler, tüm kareler birleştirildikten sonra fotoğrafta doğal olmayan bir görüntü oluşturabilir. Buna karşın manzara fotoğrafların birçok dijital fotoğraf makinesinin dâhili flaşı yeterince güçlü olmadığından herhangi bir fark yaratmaz.


Fotoğrafların çekilmesi

Ayarlarınızı yaptıktan sonra fotoğraf çekmeye hazırsınız. Çekerken dikkat etmeniz gereken bir konu pozların üst üste getirileceği daha rahat çalışmak için yeterli bir pay bırakmaktır. Her karenin yüzde 25'inin diğer kareyle üst üste gelebileceği şekilde çekim yapmak idealdir fakat daha kesin sonuçlar elde etmek için bu pay yüzde 50 olarak da verilebilir. Dijital fotoğraf makinenizi LCD ekranı bunu ayarlamak için kolaylık sağlar. Bu iş için ekran üzerinde sanal bir nokta belirleyebilirsiniz. Panorama fotoğraflar oluşturmak için ne kadar çok resim çekerseniz fotoğrafınızın son hali de o kadar iyi olacaktır. Elinizde bir karenin bol bol fotoğrafı olması durumunda birleştirme sırasında en iyi alternatifi kullanabilirsiniz.http://www.muratfoto.com/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/120x427-images-stories-fotoblog-fama-Murat-A-CICEK-Sarlak-waterfall.jpg http://www.muratfoto.com/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/169x429-images-stories-fotoblog-fama-Murat-A-CICEK-Cesme-Dikey.jpg http://www.muratfoto.com/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/105x329-images-stories-fotoblog-fama-Murat-A-CICEK-Bafa-Panorama1.jpghttp://www.muratfoto.com/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/547x66-images-stories-fotoblog-fama-Murat-A-CICEK-Akbuk-Panorama.jpg

HeRa
09-12-2013, 08:30
http://img709.imageshack.us/img709/210/o5e1163415668zd9.jpg