Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kitaplardaki sağlıkeLa
05-27-2012, 06:31
Hızlı bir şekilde kilo vermek ve bunu etkin bir şekilde sürdürmek istiyorsanız bu kitap tam size göre! Sizi açlıktan öldüren çok sayıda diyetin aksine, Dr. Mike Moreno’nun ‘17 Gün Diyeti’ bilimsel olarak kanıtlanmış temeller üzerine dayanmaktadır. Kitap 5 kilo veya 50 kilo vermek istemenizden bağımsız olarak temelli kilo vermenize yardım edecektir. Yazarın devrimsel diyet programı her gün yağ yakabilmeniz için bedeninizi metabolizma açısından düzenlemektedir. Program dört adet 17 günlük döngüler şeklinde yapılandırılmıştır:

İVME KAZANDIRMA: Sisteminizden şeker ve yağ deposunu atmaya yardımcı olan hızlı kilo verme,
HAREKETE GEÇİRME: Beden yağlarının atılmasına yardım etmek için düşük ve yüksek kalori günlerinin dönüşümlü olarak değiştirilmesiyle metabolizma açısından yeniden başlatma, BAŞARMA: Döngülerin kontrol altında tutulmasını öğrenme ve yeni fitness programları uygulama,
AMACA ULAŞMA: Temelli olarak iyi alışkanlıklarınızı sürdüreceğiniz şekilde ilk üç döngünün birleşimi. Hafta sonları sevdiğiniz yiyeceklerin keyfini sürebilirsiniz!

Her döngü yediğiniz besinlerin kalori değerini değiştirir. Dr. Mike bu çeşitliliği yalnızca ilk 17 günde büyük değişimler beklentisi içinde olabileceğinizi tahmin ederek oluşturmuştur! Bu, onaylanmış besinlerin, yorucu egzersiz programlarının veya sizi aç ve tatminsiz bırakacak gerçekçi olmayan kalori sayımlarının küçük bir listesi temeline dayanan bir diyet değildir. Ölçülü ve uygun porsiyonlar ‘17 Gün Diyeti’nin anahtar etmenleridir, buradaki ipucu gerçek bir yaşam tarzıyla en iyi şekilde uyumlu besin ve egzersizlerin hesaplanmasıdır. ‘17 Gün Diyeti’ tatil dönemleri, dışarıda yemek ve hatta bir şeker kavanozu tarafından baştan çıkarılma gibi beslenme açısından tuzaklar barındıran durumlar için tüyolar içerir. Her bölüm ve aşamanın nasıl işlediği ayrıntılı bir açıklamayla yapılmıştır, besinlerin, yemek tariflerinin ve örnek öğün planlamalarının kapsamlı bir listesi alışverişlerinizi kolaylaştırmak amacıyla sunulmuştur. Programın başlangıcından itibaren bir değişim içinde olmanız nedeniyle alıştığınız beslenme düzeni ve olası besin alerji durumları da kitapta verilmiştir. ‘17 Gün Diyeti’ eğer ona bağlı kalırsanız ve Dr. Mike Moreno’nun bu yolda size yardım etmesine izin verirseniz, büyük farklar ve uzun dönemli sonuçlar yaratacak basit bir diyettir. Diyet yapmada bu sizin ister ilk, isterse on beşinci denemeniz olsun, bunu başarabileceğinizi bilmelisiniz. Şimdi, ne olursa olsun, amacınıza yoğunlaşmalı, ona ulaşmak için ihtiyacınız olanları belirlemeli ve sürecin başlaması için eyleme geçmelisiniz. Sağlığınız ve mutluluğunuz önemlidir. Öyleyse irade sahibi olun, kendinize inanın ve bırakın ‘17 Gün Diyeti’niz şimdi başlasın!

GEZGİNİN BİTKİ BAHÇELERİ

ALİ TİYAR GÖK/ DHARMA YAYINLARI

“Her insan gibi bitkilerin de bir anayurdu, tarihi süreç içinde gelişen evrimi, özellikleri ve her birinin kitap dolduracak bir öyküsü vardır. Şiirin Üç Beyi İlhan Berk bitki kitabında; Halikarnas kırlarını gezerken kimsenin ilgilenmediği ve ismi bilinmeyen bitkilerin peşinde dolandığını söyler. Onun bu incelikli bilgeliğine erişmesem de ben de fani bir kul olarak öncelikle onların çeşitliliklerinden, binbir renginden, kokusundan, tadından ilham almış olacağım ki, çocukluktan başlayarak birlikte uzun bir yolculuğumuz oldu.

Anamla birlikte 1956 yılının ilkbaharında gurbete çıktığımızda ben 10 yaşında, doğum tarihi bilinmeyen anam Hatun, 40’lı yaşlarındaydı. Çocukluğum o yolculukla son bulsa da anamın baharla başlayan bostan ekimini, sebze, kavun, karpuzların yeşillenip çiçeğe bürünmesini ve yaz ortasından itibaren sırayla ürüne duruşlarını değerli bir hediye gibi hep içimde taşıdım.

Ve emanetçisi olduğum her evde bitkilerle hemhal olmaya devam ettim.” Başarılı iş adamı Ali Tiyar Gök, özgürlük sevdasını gönül bahçesinin başköşesine diktiği için 1986 yılında, kendi isteğiyle 20 yıl çalıştığı firmadan ayrıldı. İşten kazandıklarını da sevdası uğruna Ege’ye harcadı. Yeni iş teklifleri için İstanbul’a dönen Ali Tiyar Gök, nadasa bıraktığı bitki tutkusunu bu konudaki kitaplara yöneltti. Tüm aramalarına rağmen doğaya çıktığında cebine koyup otları, ağaçları tanımasına kılavuzluk edecek resimli bir kitap bulamadı. Bu hayal kırıklığı, işte bu kitabın oluşmasına neden olacak bir çalışma uğraşını başlattı.

CAN BOĞAZDAN ÇIKAR

MEHMET ALİ BULUT/HAYAT YAYINLARI

Bir klinikte yapılan ankette “İnsan niçin hasta olur?” sorusuna; insanların yüzde yetmiş üçü “Allah sevdiğine hastalık verir” şıkkını işaretlemiştir. Birçok insan, hastalığı, kaderimizin ya da genetik yapımızın kalıtsal bir sonucu olarak kabul eder. Beslenme şeklimizin bizi hasta edebileceğini aklımıza getirmeyiz! Oysa hastalıklarımızın büyük bir kısmının yediklerimiz ve içtiklerimizden kaynaklandığı bilimsel anlamda da ıspat edilmiştir. Kişilerin mizaçlarına uygun beslenmemesi, hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarda, farklı motorlarda farklı yakıtlar kullanıldığı gibi; insanların da birbirinden farklı mizaç ve yapılara sahip olduğu, alınan gıdayı hazmettirecek enzimin her bünyede aynı güçte ifraz edilmediği belirlenmiştir. Tüm dünyada, bu yeni bilgiler ışığında yeni bir beslenme tarzı önerilmekte; kişilerin, kan gruplarına (mizaçlarına) uygun beslenmeleri halinde şişmanlık ve hastalık probleminden kurtulacakları savunulmaktadır. Geleneksel tıp daha da ileri giderek her insanın kendine özgü sindirim sistemi ve enzimleri olduğu bilgisinden hareketle, kişiye özel beslenme programları önermektedir. Kendi bünyenize göre bilinçli beslenmenin yol ve yöntemlerini öğrenerek sağlıklı yaşayın. İki ayda 100.000 satan ‘Can Boğazdan Çıkar’ kitabına yoğun ilgi devam ediyor.

KARBONATIN YAŞAMDAKİ MUCİZELERİ

LISE SOTO/ DHARMA YAYINLARI

Sodyum bikarbonat üstün derecede işlevleri olan kimyasal bir üründür. Buzdolabınızın, mobilya ve halılarınızın kokularını gidermek dışında başka birçok kullanış şekli vardır. Bu değişik kullanım alanları yemek tariflerinizden temizlik işlerinize kadar uzanır. Peki sodyum bikarbonattan bahçenizde yararlanmayı hiç düşündünüz mü? Elbette çevre için çok zararlı olan temizlik malzemelerinin yerine de geçebilir bu harika ürün. Sodyum bikarbonat, bir mantar ilacı bile olabilir. Hatta mutfak işlerinizde çok yararlıdır ve iyi bilindiği gibi gastritin yol açtığı midedeki ekşimeye iyi gelir. Bu kitapta sodyum bikarbonatın mucizevi, çok işlevli, kolay uygulanabilir, çevre dostu etkilerinden azami derecede yararlanmak için gereken bilgileri ve tarifleri bulacaksınız.

http://icdncube.posta.com.tr/editor/HD/24/5/2012/fft2mm1034812.jpg