Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Göz estetiğinde yeni yöntemlereLa
05-27-2012, 07:43
Yaş ilerledikçe göz çevresindeki kas ve deri dokusu yerçekimiyle sarkar. Bu durum göz etrafındaki yağ dokusunun fıtıklaşmasına ve gözün önündeki, yağı tutan sağlam yapının gevşemesine neden olur. Yeni teknikler ve teknolojiler sayesinde, yüzü eski canlılığına kavuşturmak zor olmaktan çıktı. Göz çevresine, göz kapağına ve gözaltı torbalarına uygulanan estetikle gözlerinizin güzelliğini ortaya çıkarabiliyorsunuz artık.

En sık uygulanan estetik operasyonların başında; göz kapağı estetiği, üst kapak düşüklüğü ameliyatları, göz çevresi botoksu ve göz kapağı şekil bozuklukları geliyor. Dr. Melike Gedar şöyle diyor: “Kapak düşüklükleri doğuştan da yaşlılıktan da olabilir. Göz kapağını kaldıran kas tamir edilir ya da kapak, askı yöntemi ile kaldırılır. Doğuştan ya da yaşa bağlı olarak göz kapaklarında gelişen içe ya da dışa dönme, kirpik bozuklukları, göz kapağı tümörleri gibi hastalıkların tedavileri yapılır.

Bunun yanı sıra kazayağı bölgesi, burun kökü, alın çizgileri kırışıklık tedavisi, kaş kaldırma ve şekillendirme de hastaya uygulanabilir. Botoks ile 15 dakikada tüm bu sorunlardan kurtulmak kolay. Önemli olan, kullanılacak malzemelerin kalitesi. Gözaltı torbaları ve üst göz kapağındaki, hatta kaştaki sarkmalar ise göz kapağı ve kaş estetiği ile çözümlenir.

Yeter ki fonksiyonel ve estetik görünüm kazandırılsın.” Göz estetiğinin yeni teknolojik yöntemlerle, çok daha kolay ve acısız yapılabildiğini belirten Dr. Melike Gedar, yapılacak estetiğin görme kalitesini etkileyip kalıcı hasar bırakmaması için, alanında eğitimli cerrahlara başvurulması gerektiği konusunda uyarıyor.

Dr. Gedar, göz estetiği ameliyatlarının önemini ve taşıdığı riskleri de şöyle anlatıyor: “Göz kapağı vücuttaki diğer dokulardan çok farklıdır. Göz kapağını açıp kapayan kas; yağ dokuları, gözyaşı bezi, cilt ve destek dokularından oluşur. Göz estetiği ameliyatlarında, genel göz sağlığının korunmasına hassasiyet gösterilmeli. Sağlam dokuların zarar görmemeli, sadece gereken yere müdahale yapılmalı. Göz çevresi estetiğinin, göz kapağı anatomisini ve estetik cerrahi ilkelerini bilen göz doktorları tarafından yapılması çok önemli. Bir de komplikasyon riskinin az olması ve hızlı bir iyileşme süreci için ameliyat göz estetiğine özel tasarlanmış ameliyathanelerde gerçekleşmeli.”

Radyofrekans sıkılaştırıyor

En yeni teknolojiler arasında öne çıkan, ağrısız ve acısız yeni bir cilt germe yöntemi: Radyofrekans. Cerrahi bir yöntem değil bu. Radyofrekans ile göz çevresi sıkılaşıyor, kazayağı ve göz kapağı kırışıklıkları gideriliyor, cilde zarar vermeden yenilenme ve doğal tazelik oluşuyor. ABD ve Avrupa’da ünlülerin tercih ettiği bu uygulamada anestezi yok. Hasta ağrı değil, sadece sıcaklık artışı hissediyor. Yöntemde; geliştirilmiş radyofrekans dalgaları kullanılıyor.

Uygulama yapılacak bölgenin ısısı, hasta için belirlenen seviyeye çıkartılıyor, böylece gerekli kollajen üretimi tetiklenmiş oluyor. Sonuçta hasta daha sıkı ve düzgün bir cilde sahip oluyor. Kadın ve erkeklerin yaptırabildiği metot açısından belirli bir yaş aralığı veya yan etki yok. Sadece kimilerinde birkaç saat süren hafif şişlik, pembelik ve kızarıklık olabiliyor. Uygulamadan hemen sonra sosyal yaşama dönen hasta genellikle uygulamayı iki kere daha tekrarlatıyor. Her seans 4-6 hafta arayla yapılıyor. 4-8 hafta sonunda sonuca ulaşılmakla birlikte tam neticeyi almak için 6 ay beklemek gerekiyor. Son bir not: Yaşlanmayı önlemek için 1-2 yılda bir uygulamanın tekrarlanması öneriliyor.

Büyüleyen gözler için 4 uygulama

Dr. Melike Gedar’dan güzel gözler yaratan 4 uygulamanın hangileri olduğunu öğrendik:

1- Göz çevresi botoksu: Kazayağı bölgesi, burun kökü, alın çizgileri kırışıklık tedavisi, kaş kaldırma ve şekillendirmede etkili oluyor.
2- Göz kapağı estetiği: Gözaltı torbaları ve üst göz kapağındaki estetik sorunlar bu şekilde tedavi edilebilir. Ameliyatlarda karbondioksit lazer cihazı kullanılabilir. Böylece kesi yerinden kanama çok az olur, iz kalmaz ve iyileşme süresi kısalır.
3- Kapak düşüklüğü ameliyatları: Doğuştan ya da yaşlılıktan oluşan kapak düşüklüğü, görmeyi etkilediği için düzeltilmeli. Göz kapağını kaldıran kas tamir edilir ya da kapak, askı yöntemi ile kaldırılır.
4- Göz kapağı şekil bozukluklarının tedavisi: Doğuştan ya da yaşa bağlı olarak göz kapaklarında gelişen içe ya da dışa dönme, kirpik bozuklukları, göz kapağı tümörleri gibi hastalıkların tedavisi yapılır.

http://icdncube.posta.com.tr/editor/HD/17/5/2012/fft2mm1027008.jpg