Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Prostat Hastalıkları Cinsel Yaşamı Nasıl EtkilerEmeL
01-07-2012, 08:23
Gençler Dikkat: Prostat İltihapları Cinsel Hayatınızı Etkileyebilir


http://www.erkeksagligi.com/images/haber_resim/c7755prostat-ve-cinsellik.jpg

Op. Dr. Özer, “Prostat hastalıkları her yaşta görülebilir. En sık görülen prostat hastalıklarından biri de “Prostatit” yani prostat bezinin iltihaplanması, gençlerde sık görülen bir prostat hastalığıdır. Prostat iltihapları ağrılı cinsel ilişkiye, erken boşalmaya, boşalma sırasında yanma hissine yol açabilir. Bu nedenle de aynı zamanda cinsel isteksizliğe de neden olabilir. Geç teşhisi ve tedavisi hastalığın kronikleşmesine yol açabilir ve tedavi sürecini uzatır.” sözleriyle prostat iltihaplarının cinsel fonksiyon bozukluklarına etkisini anlattı.

Prostat Büyümesi İçin Kullanılan Bazı İlaçlar Cinsel Güçsüzlük Yaratabilir

Üroloji Uzmanı Dr. Ülküsan Özer “Prostat büyümesi ve prostat kanseri ise idrar yolunda tama yakın veya tam tıkanıklığa yol açabilir. Bu durumda tam olmayan tıkanmalarda cinsel ilişkide sperm çok zor ve az miktarda gelirken, tam tıkanmalarda sperm gelmez. Ayrıca prostat büyümesi için kullanılan bazı ilaçlar ile prostat kanseri ile ilgili ilaçlar cinsel güçsüzlük yaratmaktadır. ” diyerek sözlerine devam etti.

Prostat Kanseri Ameliyatlarından Sonra Meni Kesesi Alınan Erkek Baba Olabilir mi?

On Klinik Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ülküsan Özer: “Prostat büyümesi ameliyatları genellikle erkeklerin cinsel fonksiyonlarını fazla etkilemez. Prostat büyümesi ameliyatı olanlarda sperm ilişkide idrar kesesine kaçar, bu durumun olumsuz bir sonucu yoktur, idrar kesesinden ilk idrarla birlikte atılır. Prostat büyümesi ameliyatları sonrası cinsel güçte azalma pek görülmez ve kişinin orgazm olması (ilişkiden keyif almasında) üzerinde etkisi fazla görülmez. Prostat kanserinde ise ameliyat sonrası prostat ve meni keseleri alındığı için ilişkide sperm gelmez. Meni kesesinin alınması durumunda başlangıçta testisler bir süre daha sperm hücresi üretir. Bu durumda testislerden alınan sperm hücreleri ile tüp bebek veya mikroenjeksiyon yöntemi ile çocuk sahibi olunabilir. Meni kesinin alınması ereksiyon problemine yol açmaz. Ereksiyon olmaması genital bölgeye gelen sinirlerin yaralanması sonucu olur.” Sözleriyle prostat büyümesi ve prostat kanseri ameliyatlarının erkeklerin cinsel yaşamı üzerinde etkisini açıkladı.

Op. Dr. Özer, prostat ameliyatları öncesi ve sonrasında hastaların, ameliyatların cinsel hayatlarına etkisi konusundaki duydukları kaygıların da psikolojik olarak cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açabileceğini belirtti.

Prostat Kanseri İle Savaşmak İçin Düzenli Muayene Olun!

Orta yaşlarda özellikle Prostat büyümesine, ileri yaşlarda ise prostat kanserine rastlandığına dikkat çeken Dr. Özer, 60 Yaşın üzerindeki erkeklerin prostat büyümelerinin % 10 – % 20 sinde, 80 yaşın üzerinde ise prostat büyümesi düşünülen hastaların %40’ından fazlasında prostat – kanserinin tespit edildiğine dikkat çekerek, “hiçbir şikayeti dahi olmasa 40 yaşından sonra her erkek düzenli aralıklarla bir üroloji uzmanına giderek prostat muayenesi olmalıdır. Düzenli muayenelerle olası bir prostat kanseri erken teşhis edilebilir. Unutulmamalıdır ki prostat kanseri ülkemizde en sık görülen 2. kanser türüdür” sözleriyle prostat kanserine dikkatleri çekti.

Op. Dr. Ülküsan Özer,