Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Resim Fırçalarının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?EmeL
06-10-2012, 23:21
Resim Fırçalarının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ? Öncelikle boyama sirasinda bu özeni göstermek gerekiyor. Boyama bittikten sonra üzerindeki boyama artiklarinin kurumamasi için temizligi iyi yapilmalidir. Bilinenin aksine tinerle temizleme yöntemi çok basarili sonuçlar vermez. Terebentin ile kaba temizligi yapildiktan sonra sabunla temizlenmesi durumunda, dipte kalan boya artiklarindan da arinmasini saglayabilirsiniz. Bunun için ucuz bir sabun kullanabilirsiniz. Suyla birlikte firçayi sabuna yumusak harektelerle, fakat sabunu iyice emecek sekilde sürüp daha sonra avucunuzun içinde ayni boya sürüyormus gibi hareketlerle suyla birlikte temizleyin. Bunu firçada boya kalmayana kadar yapin. Ilik su daha iyi sonuç verecektir.

Palet üzerine kullabileceginiz kadar boya koyun, yine de kullanmadiginiz boya kalmissa veya resme ara vermek zorunda kalmissaniz, bu boyanin bir sonraki oturuma kadar kurumamasi için, paletinizdeki boyalarin üzerini örtecek kadar su dolu bir kaba koyun. Su boyanin havayla temasini kesecegi için birkaç gün kurumasina engel olacaktir.

Bildiginiz gibi yagliboya resim genelde bez üzerine yapilir. Özellikle amatör olarak ugrasan kisilerin kendi tuvallerini hazirlamayi bilmememelerinden veya hazir tuval bulamamalarindan dolayi yagliboya çalisma yapamadiklarini biliyorum. Daha sonra baslangiçta yeterli olabilecek tuval hazirlanisini yazacagim. Ancak yagliboyanin herzaman bez üzerine yapilmadigini da belirteyim. Iyi bir kagit, duralit, mukavva veya mdf üzerine de çalisabilirsiniz. Hatta pek çok profesyonel ressam, kagidin bezden daha iyi bir tasiyici oldugunu düsünür. Ancak çalistiginiz yüzeyin emiciligine göre, boyanin tasiyici tarafindan emilmemesi için yüzeyi astarlamaniz gerekir. Bu astarin niteligi de yine çalistiginiz malzemeye göre degisir. Beyaz plastik boya ve tutkalin karisimindan olusan bir astar kullanabileceginiz gibi nispeten yeni sayilan, duvar için kulandigimiz mat yagliboyalar da kullanilabilir. Ayrica nalburda bulabileceginiz dolgu vernikleri de bir çözümdür. Hatta bu malzeme bez tuvale uygulandiginda boyanin tuval tarafindan emilmesinin de önüne geçecektir. Piyasada hazir astarlar da bulunmaktadir.

Yagliboyanin elbette kendisine göre özellikleri ve çekiciligi var. Ancak yeni baslayanlar için akrilik boya da uygun bir çözümdür. Yagliboya çalismadan önce bu malzemeyi denemenizi de öneririm. Suyla inceltildigi için daha pratiktir, üstelik suluboya veya yagliboya tarzinda çalismaya da uygundur. Ancak çok çabuk kuruyan bir boyadir. Bu özelligi kimi ressam tarafindan tercih edilirken bazilarina göre olumsuz bir özelliktir. Bu çalisma tarzinizin belirledigi bir durumdur. Çabuk kurumayi engelleyen medyumlari da tercih edebilirsiniz.. Bunun disinda akrilik boyaya farkli etkiler katan çok degisik malzemeler de bulunmaktadir. Olumsuz yanlarindan birisi kuruduktan sonra tonun biraz koyulasmasidir. Bu sorunu da zamanla deneyim kazanarak giderebilirsiniz. Ayrica yagliboya yapacaginiz bir resimde, astar boyamayi çabuk kurudugu için akrilik boya ile de yapabilirsiniz.

Yagliboya resimlerin korunmasi, güzel görünmesi, parlama farkliliklarinin giderilmesi için vernik uygulanir. Ancak verniklemenin resmin tam olarak kuruduktan sonra yapilmasi gerekir. Bu süre ise yaklasik 6 aydir. Bu süreyi beklemeden, çesitli nedenlerle bilinçli olarak verniklemeyi tercih eden ressamlar vardir, bunu yanlis veya dogru olarak niteleme amaci tasimiyorum. Erken verniklemenin sakincalarini burada belirtmekle yetiniyorum. Öncelikle alttaki boya kurumadigi için ilerde vernigin ve boyanin çatlama riski vardir, ayrica özellikle beyaz renklerde kararma görülebilir. Çok erken vernikleme yapildiginda, boya ilk kuruma asamasini da geçmedigi için vernik boyanin çözülüp yayilmasina neden olabilir. Ayrica vernikleme konusunda hiç bilgisi olmayanlar için belirtmekte yarar var, resim için kullanilan vernik bu is için özel olarak üretilir, yani nalburdaki ahsap için olan vernikleri kullanmayin, buna tanik oldugum için yazayim dedim. Yine simdilik belirtmekle yetineyim, yagliboya resimde çesitli amaçlar için kullanilan degisik özellikte vernikler vardir. Özellikle size gerekli olanin hangileri oldugunu ögrenmek için malzemeyi aldiginiz yere sorun. Malzemenizi, sattigi malzemeyi taniyan yerlerden almayi tercih edin.

Uzun süre kullanilmadigi için kapaklari donan tüpleri açmak da tam bir sorundur. Eger durum çok vahim degilse, çakmakla tüpün kapagini biraz isittiginizda kolayca açildigini göreceksiniz. Ancak bu tür bir kurumaya bastan izin vermemek için, kullandiktan sonra tüpün kenarindaki boyayi temizlemeye özen göstermelisiniz.

Resminizi gün isiginda yapmanizi öneririm. Sari isikta renkleri dogru göremezsiniz ve resminize gün isiginda baktiginizda, gözünüze ayni güzellikte görünmeyebilir. Eger gün isigindan yararlanma olanaginiz yoksa floresan lambayi tercih edin, renklerdeki sapma normal veya halojen lambaya göre daha azdir.

Ayni numara firçadan en az iki tane alin. Resim yaparken birisini açik digerini koyu renkler için kullanarak daha çok temizleme derdinden kurtulursunuz.

Özellikle genis astar boyamalar için kaliteli firçalar yerine sert ve daha ucuz firçalar kullanin. Kaliteli firça her durumda daha iyi sonuç verir diye bir sey yok. Sert killi siradan bir firçayla boyanin tuvale daha iyi yedirilmesi saglanabilir. Ancak siradan firça derken ilk dokunusta killarini döküveren firçalari kastetmiyorum. Sonuçta ben iyi sonuçlar ve çalisma zevki için kaliteli boya ve firça kullanilmasi taraftariyim. Ama ayni veya daha iyi sonuç alinacak ucuz bir malzeme varsa, kaliteli malzemenin harcanmasina da gerek yok.

http://www.esefoglu.com/img/davinci/davinci/sanatsal1.gif