Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ebru Sanatı Nedir Nasıl Uygulanır Ebru Sanatı ÇeşitleriEmeL
06-10-2012, 22:40
Ebru Sanatı Nedir Nasıl Uygulanır Ebru Sanatı Çeşitleri : Kâgit süsleme sanatlarinin en önemlilerinden biridir.Bütün Osmanli sanatlarinda oldugu gibi usta-çirak usulü ile ögrenilen ve sanatçinin iradesi di sinda birçok degiskenden etkilenen bir sanattir.

Ebru; renklerin suyla dansinin yarattigi bir ahenktir aslinda. Bazi kaynaklar ebrunun, yüz suyu anlamina gelen "ab-i ru" sözcügünden, bazi kaynaklar ise Orta Asya dillerinden Çagatayca'da hareli görünüm, damarli kumas ya da kagit anlamina gelen "ebre"den geldigini söylese de en yaygin kani, kelimenin kökeninin Farsça; bulutumsu, bulut gibi anlamina gelen "ebri" den gelmekte oldugudur.

Her ne sekilde isimlendirilse isimlendirilsin insanlara da isim olan ebru, gizemli bir ahenk tasiyor.

Zorlu ve emek isteyen bir sanat olan ebru, geri dönüsü olmayan, tekrari olmayan, çok degiskenli bir sanattir.
Birçok eski eserde süsleme amaciyla kullanilan ebru, geleneksel el sanatlarimizdan olmasina ragmen yakin zamana kadar unutulma tehlikesi ile karsi karsiyaydi. Dünya çapinda çesitli milletler tarafindan sahiplenmeye baslanmis, bazi ülkelerde ebru yapimi sirasinda kullanilan malzemeleri üreten firmalar boy göstermisti.

Ebru sanatinda son devrin piri merhum Mustafa Düzgünman gerek yetistirdigi ögrencilerle gerek bu sanata kazandirdigi anlayisla manevi hazinelerimizden birinin payidar kalmasinda büyük roloynamistir.

EBRU ÇESITLERI

BATTAL EBRU : Boyalarin koyu renkten baslanarak, açik renge dogru firça yardimiyla Kitreli suüzerine serpilmesiyle elde edilir. Boyalar daha sonra kagida geçirilir. Basit bir ebru çesidi gibi görünmekle birlikte, boyalarin yüzeyde esit miktarda ve büyüklükte dagilmasini saglamak, özellikle ebru yapmaya yeni baslayanlar için pek de kolay olmamaktadir. Diger ebru çesitlerine geçebilmek için önce Battal Ebruyu dogru yapmak gerekir.

GEL - GIT EBRUSU : Battal Ebru yapildiktan sonra ince bir çubuk yardimiyla üzerine paralel çizgiler çekilerek olusturulur.

SAL EBRUSU : Gel-Git Ebrusu yapildiktan sonra yine ince bir çubuk yardimiyla enine üç adet, boyuna da iki adet ( S ) harfi, bunlarin aralarina da istenildigi gibi kavisler çizilerek hazirlanir.

BÜLBÜL YUVASI: Giderek küçülen damlalar halinde serpilen boya ile yapilan battal ebru üzerine, bir igne yardimiyla distan içe dogru sipiraller yapilir.Bu sipirallerin sayisi,hatip ebrusunda oldugu gibi uzun kenar boyunca 5,kisa kenar boyunca 4'tür.Bülbül yuvasi yan kagidi ya da yazi etrafinda dis pervaz olarak kullanilir.Uzun kenara paralel sekilde 4 esit parçaya ayrilan ebrunun her bir parçasi,levhanin bir kenarina monte edilir.

SOMAKI (MERMER) EBRUSU : Gel-Git veya sal Ebrusu üzerine firça yardimiyla Battal Ebru yapilarak elde edilir.

TARAKLI EBRU : Ebru teknesinin eninden 5 mm. küçük tahtalarla, belli araliklarla dizilmis toplu igne, tel veya ince çivi ile hazirlanan taraklar kullanilarak yapilir. Önce Gel-Git Ebrusu olusturulur, daha sonra Gel-Git enine hazirlandiysa boyuna, boyuna hazirlandiysa enine tarak yardimiyla tarama yapilir. Eger istenirse üzerine enine veya boyuna " S " harfleri çizilerek tarakli sal ebrusu olusturulur.

HAFIF EBRU : Üzerine daha sonra yazi yazmak için olusturulan, renkleri
soluk ve cansiz ebrulardir. Burada yazi ön plana çikar. Hazirlanan kitreye su ilave etmek ve boyalara da damlalik yardimiyla öd ve su, ilave edilerek olusturulan malzemeyle yapilir.

AKKASE EBRU : Arap zamki kullanilarak hafif Ebrunun bazi kisimlari kapatilir. Sonra daha koyu bir ebru yapilir. Arap zamki sürülen yerler ikinci boyalari almazlar, bos kalan bu yerlere daha sonra yazi veya Tezhip yapilabilir.

KUMLU-KILÇIKLI EBRU : Tekne iyice kullanildiktan sonra dibinde kalan kitreden bu çesit ebru yapilir. Kitrenin kirlenmesiyle olusan mukavemet ve boyadaki su oraninin az olmasiyla, teknede boyalarin çatlaklar olusturmasiyla elde edilir.

YAZILI EBRU : Arap zamkiyla yazilan yazilarin oldugu kisim boya almaz ve o bölüm bos kalir. Yazılı.Ebruyu hem Hat hem de Ebru sanati ile ugrasan sanatçilar yapmislardir.

HATIP EBRUSU : Zemine Battal Ebru yapilir, sonra Hatip Ebrusunda kullanilacak renkler seçilir. Tekneye boyuna ve enine dört-bes adet esit araliklarla boya damlatilir, içlerine diger renkler de ayni sekilde damlatilir. Burada boyalarin çaplarinin esit olmasina dikkat etmek gerekir. Daha sonra üzerlerine çubuk yardimiyla sekil verilir.

ÇIÇEKLI EBRULAR : Zemine Battal Ebrusu yapilip üzerine çubuklar yardimiyla lale, gelincik, karanfil, papatya gibi çiçekler yapilarak hazirlanir.

HAFIF EBRU-TA'LIK EBRUSU: Hattatlar tarafindandan üzerine yazi yazilmak üzere suyu ve ödü normalden fazla boyalar kullanilarak yapilan pastel renkli sal ebrusudur.

NEFTLI BATTAL EBRU : Battal ebrunun en son atilan rengi neftli bir boyadan seçilerek yapilir.Yan kagidi olarak ya da levha kenarinda dis pervaz olarak kullanilir.

ZEREFSANLI VE ALTINLI EBRU:

Zerefsanli Ebru: Bu aslinda dogrudan bir ebru adi degildir.Kit'a minyatür ve levhalarin çevresine yapistirilan ebrunun üzerine sonradan ezilmis varak altin serpilerek elde edilir.

Altinli Ebru: Ebru boyalarinin içine altinida da dahil ederek yapilan ebru çesididir.Çok pahaliya mal olusu nedeniyle pek kullanilmamaktadir.
http://www.delinetciler.net/forum/attachments/25019d1321194377-ebrujf7.jpg