Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peyzaj Resim Nedir Peyzaj Resim Türleri Peyzaj ÖrnekleriEmeL
06-11-2012, 00:01
Peyzaj Resim Nedir Peyzaj Resim Türleri “Peyzaj resim”, konusunu doğadan alan resimlerdir. Bu resimlerde yakın plan ve arka plan olmak üzere en az iki planda konu işlenir. Ön planda olanlar daha büyük, net, renkleri canlıdır. Geri planda kalanlar, daha açık ve şekillerin netliği kaybolmuştur.

Manzara resimlerinde gökyüzü önemlidir. Kompozisyonu kurarken gökyüzü ya da yeryüzünden birine daha çok yer vermeli, resme başlamadan buna karar vermek gerekir.
Resimde daima eşitlikleri bozmak gerekir. Yatay çizgiler, yatay hatlar dinlendirici, huzur verici bir etki yaparlar. Ağaçlar, telgraf direkleri gibi dikine biçimler, yaşamın gücünü simgelerler. Yuvarlak çizgiler, hareket etkisi verirler. Hareketli unsurların ardından dinlendirici, sade unsurlarla denge sağlanır. Sadece hareket gözü yorar, çok sadelik de monotonluk yaratır. Hava durumu gibi bazen yağmur, bazen güneş, soğuk, bazen coşku, sevinç, bazen de hüzün…

Peyzaj resminde de Natürmortta olduğu gibi modeldeki bazı kısımları bilinçli olarak değiştirmek, sadeleştirmek veya abartmak gerekebilir. Kompozisyonda büyük leke, orta büyüklükte lekeler, küçük lekeler bulunmalı..

Çizgi ve renk perspektifi, peyzaj çalışmalarında önemlidir. Derinlik, perspektif yardımıyla verilir. Arka plana doğru gittikçe; renkler, silikleşir, soluk bir hal alır.Tabii resimlerinde perspektifi önemsemeyen modern ressamlarla, perspektif bilgileri eksik nâif ressamlar da vardır.

Peyzaj resmi, dağlar, ovalar, ağaçlar, nehirler ve ormanları içeren manzaraları betimlemektedir. Peyzaj resminde gökyüzü vazgeçilmez bir unsur olarak yer almaktadır. Peyzaj, 15. yüzyıl başlarında Avrupa resim sanatında daha çok dinsel konulu temalarla ortaya çıkmıştır.

Peyzaj Resim Türleri

1. Gökyüzü veya Bulut Peyzajları, bulutlar, hava veya atmosfer durumlarını betimleyen resimler.
2. Mehtap Peyzajları.
3. Deniz Peyzajları, okyanus, deniz ve kıyı manzaralarını anlatan resimler. Su Ürünleri.
4. Nehir Peyzajları.
5. Kent Peyzajları.
6. Kuşbakışı Peyzajları, özellikle uçak ve diğer hava araçlarından görüntülenen manzaraları betimlemektedir.Paeyzaj Resim Örnekleri

http://img189.imageshack.us/img189/9392/theriver1868.jpg
http://www.estanbul.com/images/imported/2010/11/ezgi9641-1.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-Iq65wSdATdM/Tt9wgfO7r5I/AAAAAAAAAWk/OUsMIKg5N-E/s1600/nazmi+ziya.jpg