Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil Tıp Teknisyeni Hakkında Mesleki BilgilereLa
06-14-2012, 01:45
Acil Tıp Teknisyeni

TANIM

Kaza, yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla, kalp krizi, felç,solunum yetersizliği gibi nedenlerle birdenbire hastalanan insanlara iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapan kişidir.

GÖREVLER

- Yaraları tedavi eder, sarar,

- Şiddetli kanamaları önler,

- Solunumun durması halinde sun’i teneffüs yaptırır,

- Zehirli maddeleri vücuttan temizler,

- Deriyi yıpratan maddeleri temizler,

- Şoka giren hastaları şoktan çıkarmaya çalışır,

- Tansiyon ölçer, iğne yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Tansiyon aleti, - Pamuk, - Merhemler, ilaçlar, - Sonda aletleri, - İlk yardım çantası, - Sargı bezi.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Acil tıp teknisyeni olmak isteyenlerin;

- İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, - Dikkatli, temiz, titiz, - Soğukkanlı, - Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen, - Bedence sağlam ve güçlü kişiler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Acil tıp teknisyenleri bazen açık havada (trafik kazaları vb. durumlar) bazen de hastane vb. sağlık kuruluşlarında kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma saatleri düzenli olmayıp gece nöbetleri vardır. Çalışırken hastalarla, hasta yakınları ve diğer sağlık personeli ile iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Acil tıp teknisyenleri genellikle kamu ve özel hastaneler ile polikliniklerde çalışırlar. Meslekte iş bulma olanağı ise cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kamu sektöründe az, özel sektörde ise yetenek ve bilgiye bağlıdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Acil Tıp Teknisyenliği mesleğinin eğitimi, Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır. EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

- Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

- Eğitim süresince genel Kültür dersleri, sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile, ilk yardım bakımı planlama, ilk yardım bakımı uygulama, acil bakım ünitesi araç ve gereçlerini kullanma, kazazedeyi koruyucu ve acil bakım ünitesine alarak onu iyileştirme müdahaleleri uygulama dersleri okutulmaktadır.