Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ortopedi Teknisyeni Hakkında Mesleki BilgilereLa
06-14-2012, 01:51
Ortopedi Teknisyeni

TANIM

Beden sakatlığı olanlara suni maddelerden, ağaçtan, deriden, metalden kol ve bacak sargısı, muhafaza gömleği, suni organ ve korset gibi teknik yardımcı cihazları imal eden ve onaran kişidir.

GÖREVLER

- Ortopedi teknisyeni, her zaman doktor reçetesine göre çalışır. Yapacağı protezleri doktorun isteğine uygun olarak hazırlar. - Doktorun reçetesini ve raporunu inceler, - Takılacak protezin ölçüsünü alır, - Plastik dökülecek kalıbı ayarlar, uygun plastiği döker, - Dökülen plastiğin iç kısmındaki boşluğu doldurur, - Protez takılacak organın kalan kısmını dökümü yapılan plastiğin içine yerleştirir, - Protezin ayarını yapar ve işi tamamlar, - Ortez malzemelerini istenilen ölçülere uygun olarak hazırlar, - Kalıplar ve patronlar çıkarır, - Kalıp ve patronlara uygun bandaj ve korsetlerin dikimini yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Yapay malzemeler, - Bandaj ve korset malzemeleri, - Tutkal, oksijen, asetilen, alçılar, sargılar, - Kaynak makineleri, torna taşlama frezeleme tezgâhları, - Matkap makineleri, havya ve havya matkapları, - Torna kalemleri, primler, kamalar, rafya çeşitleri, - Ölçme ve kontrol aletleri, - Markalama aletleri, paftalar, raspa, testere, eğeler, vidalar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Ortopedi teknisyeni olmak isteyenlerin; - El ve parmak becerisine, - Şekil ve cisimleri algılama gücüne sahip, - İnce ayrıntıları görebilen, - Titiz ve dikkatli kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Ortopedi teknisyeni, hastanelerin atölyelerinde ve özel atölyelerde, kokulu, tozlu ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Mesleğin yürütülmesi, uzun süre ayakta kalmayı gerektirmektedir. Mesleğin icrası torna, eğe, matkap vb. aletlerle yapıldığı için fiziksel güç ve dayanıklılık ister. İşin yapılması sırasında yoğun kimyasal maddeler kullanılması nedeniyle alerjik ve solunum yolları hastalıklarına neden olabilecek bir ortam söz konusudur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu alanda yetişmiş elemanlara özel ve kamuda mevcut protez-ortez atölyelerinde sürekli gereksinim duyulmaktadır. Ayrıca, devlet hastanelerinde ortopedi teknisyeni kadroları mevcuttur. Meslek mensupları kendi atölyelerini de açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğim eğitimi, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Meslek Liselerinin “Ortopedi Teknisyenliği ” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Sağlık Meslek Liseleri (Gündüzlü) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı Ortopedi bölümlerinin eğitim süresi ilköğretimden sonra 4 yıldır. eğitimde genel kültür derslerinin yanı sıra meslek ve Atölye uygulaması dersleri verilmektedir. Ayrıca kamu ve özel atölyelerde staj yapılmakta ve hastalar üzerinde uygulama gerçekleştirilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin Ortopedi bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Protez ve ortez programına sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. Ortopedi Teknisyenleri, deneyimleri ve gösterdikleri performansa bağlı olarak atölye sorumlusu olabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

İşletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30′undan az olmamak üzere bir ücret ödenmektedir. Meslek eğitimi sonrası kazanç, kişinin iş tecrübesi ve nitelik ve çalışma süresine göre değişmektedir. Ayrıca işletmenin ücret politikası ve sosyal imkanları değişiklik göstermektedir. Kişi asgari ücretle çalışabildiği gibi, asgari ücretin 2-3 katına kadar ücret alabilmektedir.