Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Erkekler İçin Doğum Kontrolünde Devrim Gibi JelEmeL
06-29-2012, 10:42
Kadınlar için güvenilir doğum kontrolü araçları onyıllardır kullanımda… erkekler ise bu bakımdan aslında son derece zor durumda. İlk anda, denebilir ki, doğum kontrolü en başta kadınların sıkıntısı. Sonuçta hamile kalan onlar. Bu doğru ama doğum planlamasını sadece kadınların omzuna yıkmak hem kadınlara, hem erkeklere haksızlık…

Kadınlara haksızlık çünkü bu çocuk yapma ‘işi’nde iki cinsin de sorumluluğu varken niçin sadece kadınlar bütün sorumluluğu almak zorunda olsun ki… Öte yandan özellikle gelişen hukuk sistemleriyle erkek tarafı da evli olmasa bile doğan çocuklardan sorumlu tutulduğuna göre, erkek de niçin hiç istemeden çocuk sahibi olmak zorunda kalabilsin?

Halbuki bugüne kadar erkekler için kesin bir doğum kontrol ilacı bulunamadı. Vazektomi (sperm kanallarının ameliyatla devre dışı bırakılması) gibi kimi yöntemler kısa süreli kullanımlar için pratik değil; geriş dönüşsüzlük unsurları taşıyor üstelik. Doğum kontrolünden ziyade bir kısırlaştırma ameliyesi sayılabilirler. Başka bazı ilaçlar ise deneme aşamasında olmaları bir yana etkinlikleri çok ama çok sınırlı. Yani erkekler ya geri dönüşsüzlük ya da etkisizlik sorunuyla karşı karşıya doğum kontrolü meselesinde…

Fakat artık bu durum değişmek üzere… Los Angeles’teki Biomedical Araştırma Enstitüsü’nde doğrudan deriye sürülen ve çok etkin bir jel üretildi. Jelin içeriği aslında bir sır değil temelde iki bileşeni var. Ve bu iki bileşen de daha önceki deneysel ilaçlarda kullanılmıştı. Fakat bu etkinliğe ulaşılamamıştı. Sebebini birazdan anlatacağız.

Şimdi gelelim içeriğe: Biri testosteron. Yani erkeklik hormonu… İlginç biçimde testosteronun spermler üzerinde bazı durumlarda olumsuz bir etkisi de var. Testosteron bir diğer üreme hormonu projestin ile bir araya getiriliyor jel içinde… Bu da yeni bir buluş değil. Çünkü kadın doğum kontrol haplarında da aynı hormon, yani projestin bu kez kadınlık hormonu diyebileceğimiz östrojen ile bir araya getiriliyor. Peki bu kadar bilindik bir formül neden daha önce işe yaramamıştı?

Yeni ilacın devrimsel niteliği asılnda yeni üretilen sentetik bir projestine dayanıyor. Bu yeni tür projestin hormonuna ‘Nestorone’ adı takıldı. Bu tür hem çok daha etkili, hem de daha önceki ilaçların, akne, kolestrol seviyesi oynamaları türünden yan etkilerini iyice azaltıyor.

Yeni ilacın bir diğer üstünlüğü de eski deneysel ilaçlar gibi enjeksiyon veya bazı hapların tersine evde veya işte kendi kendine çok kolay kullanılabilecek bir deriye sürülen jel halinde olması. Şu anda ilacın etkinliği % 89’u bulmuş durumda. Bu, eski deneysel ilaçlara göre çok iyi bir oran. İstenmeyen gebelik durumlarını hayli düşük bir olasılığa indiriyor. Fakat kadınların doğum kontrol haplarının % 99’luk etkinliği yanında henüz çok yetersiz… Elbette % 11’lik bir gebelik ihtimali de çok yüksek.

Yani bu jelin eczane raflarında yerini almasına daha biraz vakit var. Fakat bir aksilik olmazsa çok yakında erkekler de istenmeyen doğumları kendileri de kontrol edebilecek. Hem aile babaları ailevi sorumluluklarını yerine getirmiş olacaklar hem de zengin bekarlar İstenmeyen babalık davalarıyla karşılaşmaktan kurtulmuş olacaklar.

kynk: haberdesin


http://static.haberdesin.com/sites/default/files/styles/large/public/field/image/nestorone_dogum_kontrol.jpg