Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Biber Yetiştiriciliği, Çeşitleri-Tohum-Çimlenme ÖzellikleriEmeL
07-09-2012, 21:10
Biber Yetiştiriciliği-Çeşitleri-Tohum-Çimlenme Özellikleri Biber Yetiştiriciliğinin incelikleri, sulaması, biber tohumları nasıl saklanır biber tohumlarının özellikleri
Biber kendi halinde bırakıldığı zaman, iklim şartlarında don meydana gelmiyorsa çok yıllık bir bitki gibi gözükebilir. Ancak kış şartlarında ve don olaylarında hemen ölür. Biber tek yıllık bir bitkidir. Kazık köklü bir bitkidir. Ayrıca 5-10 adet yan kökleri ile saçak kökleri mevcuttur. Çiçek yaprak koltuklarında veya dal koltuklarında tek veya salkım halinde bulunur. Dişi organ 2-5 karpellidir. Çiçekler açılmadan önce döllenme olgunluğuna girer. %3-25 arasında yabancı döllenme olabilir. Ancak dişi ve erkek organ aynı anda olgunlaştığı sürece kendine döllenir.

Tohum ve Çimlenme Özellikleri
Tohumlar oval şekillidir. Renkleri açık sarı, kahve sarıdır. Tohumun temizliği %95, kullanılma değeri %60-65, çimlenme kabiliyeti %65 tir. 1lt tohum 500gr, 1000 tohum ağırlığı 5-6 gr’dır.

Tohumlar karanlıkta çimlenir. Çimlenme sıcaklığı optimum 25-30 C dir. Minimum çimlenme sıcaklığı 8-10 C dir.


Çeşitler
Çarliston Biberler: Uzun biberler daha iri, daha kalın duvarlı ve etli olduklarından ayrı bir grup teşkil etmektedirler. Sarı ve yeşil renkli çeşitleri olduğu gibi lezzetleri de acı veya tatlı olmaktadır.

http://tarimurunleri.net/tarim-resimler/biber_yetistiriciligi.jpg

Uzun Sivri Biberler:Bu grupta uzun, narin yapılı, genelde orta koyulukta yeşil renkli, ince duvarlı, genelde tatlı bazen acı biberlerle, daha koyu yeşil, daha kalın duvarlı, oldukça sert dokulu, daha kısa boylu, acı ve tatlı çeşitleri içeren uzun koyu yeşil biberler yer almaktadır. a) Acı sivri uçlu yeşil biberler b) Acı küt uçlu sivri biberler c) Acı toz biberler d) Tatlı çarliston biberler e) Tatlı yeşil konik biberler f) İnce uzun yeşil biberler g) ince uzun yeşil biberler

İri kırmızı Biberler: Uzun, kırmızı renkli biberlerin bulunduğu gruptur. Özellikle acı olanlar daha ziyade kırmızı toz biber üretiminde ve aynı zamanda pastırma yapımında geniş ölçüde kullanılır. Bu grupta yer alan daha tatlımsı çeşitler ise çoğunlukla biber salçası yapımında ve evlerde özel şekilde hazırlanan turşu yapımında kullanılır.


Dolmalık Biberler:Yuvarlak iri biberler grubunu teşkil eden bu biberler, renk, irilik ve duvar kalınlıkları oldukça değişiklik gösterir. a) Sarı dolmalık b) Yeşil dolmalık c) Koyu yeşil dolmalık


Konik Biberler:Yeşil veya sarı renkli, kalın duvarlı, çoğunlukla tatlı bazen acı olan bu biberler tamamen kızardıklarında daha ziyade biber salçası ve kırmızı toz biber yapımında kullanılır. Domates Biberleri:Kırmızı renkli, dolgun etli ve tatlı lezzetli olan bu biberler ülkemizde salça üretiminde kullanıldığı gibi içi doldurularak turşu halinde değerlendirilmektedir.

İklim İsteği
Biber ılık ve sıcak mevsim meyvesidir. Soğuklara karşı çok hassastır. Optimum sıcaklık isteği 20-25 C ‘dir. Bitkiler 5 C’ye kadar hayat fonksiyonlarını sürdürür.Yetiştirme devrelerinde sıcaklık sıfırın altında 2-3 dereceye düştüğünde tamamen ölür. Bu nedenle yastıklarda yetiştirilen fidelerin açıktaki yerlerine dikimi ilkbaharda don tehlikesi tamamen kalktıktan ve toprak ile hava sıcaklık şartları uygun bir hal alınca yapılmalıdır. Hava nem’in %60-65 civarında olması, toprakta devamlı %65-70 nem bulunması gerekir.


Toprak İsteği
Biberler iyi bir gelişme ve yüksek verim için derin, geçirgen, su tutma kabiliyeti yerinde, besin ve organik maddece zengin bahçe toprağı denilen tınlı toprakları tercih ederler. Erken verim almak için yapılan yetiştirmelerde takviye edilmiş özellikle kumlu-tınlı topraklar üzerinde iyi gelişim ve verim verir.. Buna karşın geç olmakla beraber bol ürün almak istenirse kumlu-killi topraklar tercih edilmelidir. Biberler pH 6.0-6.5 olan topraklarda en iyi sonuç görülmektedir.

Toprak Hazırlığı Sonbaharda pullukla derin sürüm yapılır. İlkbaharda ise diskaro çekildikten sonra hafif bir tapan çekilir.Ekim ve Dikim Genellikle biber tohumu ile direkt toprağa ekim yerine yastıklarda fide yetiştiriciliği yapılıp toprağa dikilir. Çünkü tohum ile ekim, fide üretimi yapılarak dikimden daha çok zaman almaktadır. Fide üretiminde saksıların çapı 7-10 cm olmalıdır. Her saksıya 2-3 tohum atılır. Bitkiler toprak yüzüne çıkıp1-2 yapraklı olduğu zaman bir fide bırakılır diğerleri imha edilir.

Tohumlar, sıcak yastıklara ekilir ve yastıklar içerisinde çimlendirilir, fideler 3-4 yapraklı olduktan sonra tüplere şaşırtılır ve Nisan ayının sonlarına doğru fideler esas dikim yerlerine dikilir. Biberler şaşırtmadan pek hoşlanmazlar. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Saksılı dikimlerde saksının 2/3 toprak içinde konur. 1/3’ü saksı dışında kalır. Fide halindeki biberleri toprağa dikmeden önce 20-30 cm derinlikte toprağın iyice işlenmesi ve ufalanması gerekir. Tek ve çift sıra dikimi yapılır.Tek sıralı dikimlerde sıra arası 80 cm, sıra üzerinde 30 cm dir. Böylece dönüme 4200 adet bitki girer. Eğer çift sıralı dikim yapılacak ise masura genişliği 60 cm, iki masura arası 80 cm olmalıdır. Bu dikim şekili ile dönüme 5300 fide girer. Dikim esnasında fideler çapa ile açılan yeterli büyüklükteki çukura olduğu gibi yerleştirilir ve çukurun boş kısımları toprakla doldurularak hafifçe bastırılır. Açılan bu çukurlar sette üzerinde olmalıdır. Dikimden hemen sonra can suyu verilir.

Ekim Nöbeti Tarlada veya bahçede biber tarımının 3-4 senede bir aynı yere ekilmesi gerekir. Biber ekim nöbetine girebilecek bitkiler pamuk ve buğday ve buğdaygillerdir. En iyi ekim nöbeti; buğday+ikinci ürün+biber olarak belirlenmiştir.Hastalık ve Zararlılara Karşı Mücadelesi Biber tarımı yapılan alanlarda son yıllarda görülen “phytophtotra capcici” mantarına karşı önlem olarak her yıl aynı alana biber dikilmelidir. Salma sulamalarda ve fazla sulamalarda kök boğazı çürüklükleri ve hastalıkları meydana gelir. Ayrıca meyve, yaprak, çiçek, tohum hastalıkları, küf hastalıkları ve virüs hastalıklarına karşı her türlü soruna karşı zamanında müdahale ve ilaçlama yapılmalıdır.

Gübreleme
Biber yetiştirilecek toprağa toprak hazırlığı sırasında 3-5 ton/da yanmış ahır gübresi verilir. Dikimle birlikte fosforlu gübrenin tamamı, azotlu gübrenin yarısı uygulanır. Azotlu gübrenin diğer yarısı ise ilk sulamadan önce verilmelidir. Azotlu gübre 15 kg/da N, fosforlu gübre 5-10 kg/da P2O5, potasyum 15-20kg/da, magnezyum 3-5 kg saf olarak verilmelidir. Gübrenin kumlu hafif yapıda olması gübre ihtivasını arttırır.Sulama Biber sudan hoşlanan bir bitkidir. Biber sulamasına dikimden 10-15 gün sonra başlanmalı, ilk meyve görülünceye kadar sulamalardan kaçınılmalıdır. İlk meyve görüldükten sonra birer haftalık aralıklarla sulamalara devam edilmeli ve Eylül ayı sonu Ekim ayı başında sulamalara son verilmelidir.

Sulama
Biber yetiştiriciliğinde sulamaya çok dikkat edilmelidir. Sulama anında suyu karık sırtlarına ve kök boğazına yükseltmemek gerekir. Aksi taktirde kök boğazı hastalıkları ortaya çıkar.Bakım Bitkilerin dikiminden 10-15 gün sonra bir boğaz çapası yapılır.Genellikle dikimden bir hafta sonra ot alma ve sıralar arasındaki toprağı gevşetmek amacıyla birinci çapa yapılmalı, Mayıs ayının ilk haftasından sonra tekrar boğaz doldurma ile birlikte 2. çapa ve Haziran ayında da bir defa olmak üzere toplam 3 çapa yapılmalıdır.


Hasat ve Muhafaza
Biberler taze olarak tüketilecekse hasat yeşil olgunluğa göre yapılır. Bu bakımdan hasat bir dönemde 5-8 kez yapılır. Hasat elle yapılır. Hasat sabah veya öğleden sonra yapılır. Sanayi için kullanılacak olan salçalık ve toz biberlerce hasat kırmızı olgunluk devresinde tek seferde hasat edilir.

Haziran sonu-Temmuz ayı başlarında hasada başlanıp, genelde Ekim ayı ortalarında hasat son bulur. Hasat işlemi genelde haftada bir yapılır. Biberler kendi halinde 5-20 gün kalabilir. Bu arada %10 su kaybeder. Muhafaza ve depolama için 1-2 C sıcaklık koşullarında %85-90 nemde tutmalıdır. Bu durumda saklama süresi 6-8 haftaya çıkar.


Verim ve Maliyet
Makine işgücü 1.61 sa/da, insan işgücü 178.37 sa/da olarak belirlenmiştir. Normal şartlarda kök başına sivri biberlerde 15-60 adet, dolma biberlerde 10-30 adet biber verir.Bu durumda tarlada 2-5 ton arasında bir üründe bir üründen söz etmek mümkündür.


http://www.mustarim.gov.tr/resimler/biber.jpg