Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Botoks ile Yüz Dolgusu Yüz Gençleştirme Yüz Kırışıklıkları Tedavisi, AmeliyatıEmeL
01-16-2012, 16:32
botoks ile yüz kırışıklığı tedavisi, botox ile yüz gençleştirme, cilt kırışıklıkları için maske, fraksiyonel lazer ile kırışıklık tedavisi, kırışıklık giderici yağlar, kırışıklıklar için maske, kırışıklıklar nasıl giderilir, kırışıklıkları gidermek için kullanılan botoks, kırışıklıkları gidermek için kullanılan botoks nedir, lazer ile kırışıklık tedavisi, lazerle kırışıklık tedavisi, yüz kırışıklığı giderici, yüz kırışıklıklarına bitkisel çözüm,

http://www.euroderm.net/d/i/botoks_dolgu_res1.jpg
Yüz Kırışıklıkları Tedavisi | Botoks ile Yüz Dolgusu | Yüz Gençleştirme

Yüz çizgileri, yaş ilerlemesi sonucu dokuların zayıflayıp gevşemesi ve yavaş yavaş sarkmaların başlaması ile yüzde bazı çizgilerin, kırışıklıkların ve çukurlanmaların ortaya çıkmasıdır.

Yanak çizgisi
Belirgin olanlardan en önemlisi yüzümüzde burun yanından başlayıp, dudak dış köşesine doğru olan yanak çizgisidir ki, bu çizgi ve çukurlanma, yaş ilerledikçe ve sarkmalar arttıkça derinleşir ve daha belirgin hale gelir. Bu yüz çizgisi ve kırışıklık yanakta bulunan yağ ve kas dokularının sarkması sonucu ortaya çıkar ve cilt de bunlara eşlik eder. Bu dokularının aşağı doğru sarkması, kişilerin yaşlı ve yorgun görünmesine neden olur. Orta yüz de denilen bu yanak bölgesinin sarkmasına göz altı dokuları da eşlik ederek göz altında torbalanma, alt göz kapağında yaşlı ve yorgun görünüme neden olur.

Orta yüzdeki sarkmalar için erken yaşlarda (28-39) bu çizgileri doldurma teknikleri kullanılabilir.

Bunlar ilk önce suni dolgu maddeleri olabilir. Bu maddelerin 6-8 aylık, bazen de 12 aylık süreli olanları vardır ki, burada kesinlikle kalıcı olanlar kullanılmamalıdır. Aksi durumlar, ilerleyen zamanlarda buralarda reaksiyon oluşmasına, kist kapsül oluşmasına neden olabilir. Dolgu maddelerinin dezavantajı ise, yüzeysel olarak kullanılabilmesi ve miktarları az olduğu için yeterli doldurmayı bazen sağlayamaması sonucu bazen yeni madde gerektirip pahalıya gelmesi ve bir süre sonra eriyip kaybolmasıdır.

Diğer yöntem hastanın kendi dokularından elde edilen hücre kokteylleridir. Bu yöntemde, doku kokteylleri hastanın kalça karın bel gibi bölgelerinden lokal anestezi ile enjektör yardımı ile alınıp dolgu gerektiren yerlere uygulanır. Bu hücreler, yağ ve deri hücrelerinden oluşmaktadır. En önemli avantajı bu enjeksiyonların % 40-70 oranında kalıcı olmasıdır. Yani buraya konulan hücreler, düzgün ve özenli enjekte edilirse burada yaşamaya devam ederler ve bir kısmı erise de ömür boyu kalıcı olurlar. 6-8 ayda eriyenler gider, kalanlar yaşar, eksik kalan yerler olursa 2. ve bazen 3. seans uygulama gerektirir. Dezavantajı ise, hastanın ikinci bir yerinden doku alınması için müdahale gerektirmesidir ama bu çok kolay ve acısız bir işlemdir. Ancak sağladığı sonuç düşünüldüğünde, bir çok kişi bu yöntemi bu zahmete değer bulmaktadır.

Cerrahi yöntem
İlerleyen yaşlarda yanakların ve orta yüzün kaldırılması artık tedavi için zorunludur. Bu dolgu maddeleri 45-50′li yaşlardan sonra kullanılırsa, sanki arı sokmuş gibi ağız çevresinin ve yüzün şişmesi ile yüzde doğal, anatomik ve estetik olmayan bir görüntü oluşturur. Günümüzde plastik cerrah olmayan ve estetikle uğraşan pek çok doktor, ameliyat yapamadıkları için hastaları ikna ederek ve ameliyatla korkutarak bu dolgulara devam etmekteler. Sonuç olarak da anormal görünümlü estetik müdahale yapıldığı her halinden belli olan yüzler ortaya çıkmaktadır.

İlerleyen cerrahi teknikler ve optik sistemler sayesinde artık bu ameliyatlar endoskopi (kapalı sistem) yardımı ile minimal invaziv (çok küçük kesiklerden girilerek) olarak yapılabilmektedir. Orta yüz gençleştirmede yanakların endoskopik olarak yukarı kaldırılması sonucu sadece yanak değil, göz altı dokuları da düzeltildiği için çok doğal ve normal bir görünüm oluşmaktadır. 45′li yaşlardan sonra en etkili tedavi yöntemlerinin başında gelir ve etkisi yıllarca kalır.


Alın, kaş arası ve göz kenarı çizgileri
Alında, kaş arasında ve göz kenarlarında oluşan çizgilere günümüzde en sık yapılan uygulama botoks (botox) tur. Bu bölgede bulunan kasların aşırı kullanımı sonucu bu çizgiler yıllarla birlikte oluşmaktadır. Botoks bu kasları geçici olarak felç ederek bu çizgilerin yani kırışıklıkların kaslar kasılamadığı için görünmesini engeller. Ancak hasta kaslar felç olduğu için yüz mimik ve ifadelerini (sevinme, kızma, üzülme, şaşırma…) kullanamaz.

Diğer yöntem, bu çizgilerinin içinin dolgu maddeleri ya da doku kokteylleri ile doldurulmasıdır. Çukurluklar dolduğu için kırışıklık görünmez ama hasta yüz mimiklerini yapabilir.