Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gebelik Öncesi DanışmaKate
01-22-2012, 01:17
Bir çiftin gebeliğe hazırlanırken dikkat etmesi gereken birçok önemli adım vardır. Gebelik ya da bir çocuğa sahip olmak gibi önemli bir olaya fizikselhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif psikolojik ve ekonomik olarak hazırlanmak gerekmektedir. Bu hazırlığın ilk adımı bir hekime danışmaktır. Gebeliğe hazırlanırken genel bir sağlık kontrolü ve bazı testler yapılması gerekir. Çünkü gebeliğin kendisi bazı annelerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Doktora Başvuru Zamanı
Gebe kalmadan ortalama 3 ay önce hekime gitmelisiniz. Bu muayenede vaginal smearhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif servikal kültür ve bazı kan testleri yapılabilir. Bu kan testleri ile Rubellahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gifHepatit-Bhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Toxoplasma ve Su Çiceği gibi aşıyla korunulabilen hastalıkları geçirip geçirmediğiniz tespit edilebilir. Eğer bunlara karşı bağışıklığınız yoksa aşı yapılabilir. Bazı aşılar canlı virüs içerdiğinden (özellikle rubella- kızamıkcık-) aşıdan sonra 3 ay gebelik ertelenmelidir. Bu sırada doğumsal bazı sakatlıkların (nöral tüp defektleri) önlenmesi için folik asit ve çinko alınabilir.

Genetik Hastalıklar
Gebelik öncesi danışmada doktor ilk randevuda sizde ve ailenizde kalıtımsal bazı hastalıkları sorgulayacaktır. Eğer böyle bir hastalık söz konusu ise genetik danışma almalısınız. Eğer eşinizle aynı hastalığa sahipseniz IVF ile gebelik ve bu sırada embiriyoların genetik açıdan incelenmesi konusunu hekiminize danışmalısınız.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH)
Seksüel temasla geçen hastalıklar doğurganlığı etkilemiş olabilir. Bu tür bir hastalık geçirip geçirmediğiniz hekim tarafından bilinmelidir. Cinsel yolla bulaşabilen pek çok hastalık anne ve anne karnındaki bebeği olumsuz etkileyebilir. Frengihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif AİDShttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif Hepatit B gibi hastalıklar çocuk açısından ciddi riskler oluşturabilecek CYBH 'dır. Anne adaylarının tümünün bu hastalıklar açısından taranması ideal bir yaklaşım olmakla beraber genel olarak ekonomik ve sosyal nedenlerle mümkün olmamaktadır. Uygun koşullarda veya şüpheli durumlarda mutlaka kan testleri yapılarak karar verilmelidir. CYBH'a mikoplazmahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif herpeshttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif gonorehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif HPV enfeksiyonları da eklenebilir. Bu hastalıklardan birisi tespit edilirse uygun tedavi ve çocuğa yönelik koruma önlemleri belirlenir.

Prenatal Vitamin Desteği ve İyi Diyet
Gebelik öncesi prenatal vitamin desteğihttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif özellikle günlük 400 mgr folik asit alınmasıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif beyin-omurilik sistemindeki sakatlıkları azaltır. Gebelik öncesi ve gebelikte vitamin alınmasına ek olarak diyet ayarlanmalıdır. Kansızlık varsa uygun tedavi yapıldıktan sonra gebelik önerilmelidir. Vejeteryan bir anne adayında ise Vitamin B-12 ve D desteği önem kazanmaktadır.

Fitness ve Diyet
Gebelikte ciddi kilo verme diyetleri yapılmamalıdır.Temel olarak gebelikte ethttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif süthttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif yumurtahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif taze sebze ve meyveler tüketilmelidir.Bu içerik kişilere göre özelleştirilebilir. Kadınlarda ağırlığın ideal kilodan oranında daha az olması yumurtlamayı zorlaştırabilir. Gebeliktehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif bulantı ve kusmalarla da kayıplar artabileceğinden çocuğun gelişimi bozulabilir. Bu yüzden kadınlar gebelik öncesi ideal kilolarına kavuşmak için sağlıklı diyet ve spor yapabilirler.

Dengeli beslenmenin yanısıra gebelik öncesi ve gebelik sırasında yapılan egzersizler daha kolay doğum yapmanızı sağlayabilir. Gebelik öncesi ve sırasında doktora danışarak mümkünse profesyonel bir gözetim altında egzersizler yapılabilir. Gebelikte nefes nefese kalmamak şartıyla bilinçli egzersiz sürdürülebilir. Vücut ısısı artmadanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif nefes taşmadan yapılanhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif mesafesi gebe tarafından belirlenen yürüyüşler her gebeye önerilebilir. Dalmahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif atlamahttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ata binmehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kayak gibi sporlar önerilmez. Çünkü gebenin eklemlerinde hormonların (relaksin ve progesteron) oluşturduğu gevşemehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif ödem ve gebeliğin yükü nedeniyle incinmeler daha kolay olabilir. Gebelik sırasında egzersiz yapılırken yeterli beslenme ve hidrasyona (su alımı) devam edilmeli ve aşırı ısıdan kaçınılmalıdır. Vücüt ısısıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dolayısıyla rahim içi ısısıhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif dönmehttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif burgu ve diğer yoğun egzersizlerde ve kalabalık spor salonlarında daha çok artabilir. Mümkünse havalandırılabilenhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sakin bir salonda ve uygun giysilerle spor yapılmalıdır.

Kadın gebe kaldığı zaman çevre ve alışkanlıklar daha çok önem kazanır. Toxoplazmadan korunmak için çiğ etle yemek hazırlarken mutlak eldiven kullanmalısınız. Ayrıca piknikte veya kedi olan bir ortamda sık sık ellerinizi yıkamalısınız. Nasıl pişirildiği hakkında bilgi sahibi olmadığınız etli yemeklerden (özellikle "fast food") uzak durmalısınız. Önceden biliniyorsa asbest tozuhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif kurşunhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif radyasyona maruz kalmaktan kaçınmalısınız.

Kötü Alışkanlıklar
Eğer alkolhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif sigara veya ilaç bağımlığınız varsa gebe kalmadan önce bunlardan kurtulmalısınız. Tek başınıza bu alışkanlıklardan kurtulmayı başaramazsanızhttp://www.forumuz.net/images/digersmileyler/virgul.gif profesyonel yardım için uygun merkezlere başvurmaktan kaçınmayınız.


http://i.onbesyirmibes.org/image/2009/08/08/11708.jpg