Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bakara Suresi Ayet 118 Bakara Suresi 118. Ayet Bakara Suresi 118. Ayet AçıklamasıEmeL
01-22-2012, 22:39
http://img48.imageshack.us/img48/9692/c3w3op8bwo4.gif
BAKARA Suresi


Âyet - 118
وَقَالَ الَّذِينَ لاَ يَعْلَمُونَ لَوْلاَ يُكَلِّمُنَا اللّهُ أَوْ تَأْتِينَا آيَةٌ كَذَلِكَ قَالَ الَّذِينَ مِن قَبْلِهِم مِّثْلَ قَوْلِهِمْ تَشَابَهَتْ قُلُوبُهُمْ قَدْ بَيَّنَّا الآيَاتِ لِقَوْمٍ يُوقِنُونَ

Ve kâlellezîne lâ ya’lemûne lev lâ yukellimunâllâhu ev te’tînâ âyeh(âyetun), kezâlike kâlellezîne min kablihim misle kavlihim, teşâbehet kulûbuhum, kad beyyennal âyâti li kavmin yûkınûn(yûkınûne).


Ve (gerçeği) bilmeyenler: “Keşke Allah bizimle konuşsa” veya “Bize de bir âyet gelse” dediler. Bunun gibi onlardan öncekiler de, onların sözlerine benzer (sözler) söyledi. Onların kalpleri birbirine benzedi. Âyetlerimizi, yakîn hasıl eden bir kavim için beyan etmiştik.

BAKARA SURESİ 118. AYET AÇIKLAMASI


Bismillâhirrahmânirrahîm

Kur'ân-ı Kerim'de İlm'el yakîn, Ayn'el yakîn ve Hakk'ul yakîn olmak üzere yakîn müessesesi 3 tanedir. Sadece ilimden hareketle birşeyler bilen insanlar, bu ilmi sonuna kadar götürürler, bu ilmin hudutları içerisindedirler.

İnsanın kalp gözü, kalp kulağı açılır ve daimî zikrin, hikmetin, hayrın sahibi olursa o zaman Ayn'el yakîn sahibi olur. Allah'ın söylediklerini işitir, gösterdiklerini görür, hangi âyete baksa 28 basamaktan hangisine ait olduğunu derhal tespit eder. Hükmün sahibidir. Ayn'el yakînin ilk kademesi ulûl'elbabtır. Sadece 7 yer katını (yerlerin melekûtu) ve zemin kattaki Devrin İmamı'nın manevî dergâhını kalp gözüyle görebilir. İkinci kademe (ihlâs makamının sahibi muhlisler), göğün 7 katını, 7. katın 7 âlemini Sitret-ül Münteha'ya kadar görebilir (göklerin melekûtu). Kim iradesini de Allah'a teslim ederse o Hakk'ul yakîn'in sahibi olur. Hakk'ul yakîn, Ayn'el yakîn sahiplerinin görebildiklerinin daha ötesini ve Allah'ın Zat'ını görebilendir. Yakîn kademeleri içinde en yükseği muhakkak ki Hakk'ul yakîndir.
http://img48.imageshack.us/img48/9692/c3w3op8bwo4.gif