Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hafta sonu diyetinizi sabote etmesin!Kate
01-26-2012, 23:03
Hafta sonu aile ve dostlarla buluşulur, planlar yapılır, genellikle spora ara verilir, daha fazla yemek yenir ve fiziksel aktivite azaltılır. Diyete ara vermemek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

TARTININ GÜCÜNE İNANIN

Hafta sonu tatili başladığında ve pazartesi sabahı tartılın. Hafta sonu kaçamaklarının sonucunu gözlerinizle görmeniz kendinizi tutmanızı sağlayacaktır.

ENERJİ DEPOLAYIN

İyi bir kahvaltı ile güne başlamalısınız. Kan şekerinizin de bu saatlerden başlayarak dengede olması çok önemlidir. Protein ve kompleks karbonhidratların birlikte olduğu bir kahvaltı hafta sonu için iyi bir seçenek. Az yağlı peynir, haşlanmış yumurta, salatalık, domates veya taze meyve, yulaf, müsli gibi kahvaltılık tahıllarla çilek gibi meyve, süt veya yoğurt ilavesini veya kepek ekmeği ve taze kaşar peynirle hazırlanmış tostu tercih edebilirsiniz.

http://i.tmgrup.com.tr/cr/fotohaber/saglik/hafta_sonu_diyetinizi_sabote_etmesin/dfgdsfg_d.jpg

DİYET YEMEKLERİ PİŞİRİN

Hafta sonu rahatlamak ve gevşemek için yemek pişirmek yerine, hızlı ve kolay bir yemek tercih etmeyin. Hafta sonlarını sağlıklı diyet yemekleri pişirip, arkadaş ve aile çevresindekileri ağırlamak için iyi bir fırsat olarak düşünün. Böylelikle hem sosyal hayatınız renklenecek, hem de diyetinize uymanız daha kolay olacaktır.

HAFTA SONUNU ‘RENK’LENDİRİN

Günlerinizi, özellikle hafta sonunu renklendirin. Örneğin yeşil, kırmızı günleri ya da bakliyat günleri gibi... O günlerde sadece o günün yiyeceklerini tüketin. Bu arada dünya mutfaklarından değişik tatlar, balık günleri, ayın sebze ve meyveleri için özel sağlıklı yiyecek partileri düzenleyebilirsiniz.


ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİ YERİNE SAĞLIKLI YİYECEKLER

Hafta sonu kahvaltılarınızda sucuk, pastırma gibi şarküteri ürünleri veya mangal partili brunch’lar yerine büyük bir meyve salatası yapabilir, sağlıklı sandviçler hazırlayarak ailece pikniğe gidebilirsiniz.

DOZUNU KAÇIRDIM!

Cumartesi günü istemeden yemenin dozunu kaçırdıysanız, yeniden başlamak için pazartesi gününü beklemeyin. Ertesi gün daha fazla protein alın, karbonhidratları sınırlayın ve daha fazla sıvı tüketin. Böylelikle metabolizmanız hızlanır ve kalorilerin yağa dönüşmesi minimum seviyede olur.

HER ZAMAN MUTLU OLMAYA ÇALIŞIN

Hafta sonunu kanepede uyuklayarak, kendinizi yalnızlık ve sıkıntıya mahkum ederek geçirmemelisiniz. Mutsuz olursanız diyeti kolaylıkla terk edip kendinizi sık sık buzdolabınızın önünde bulabilirsiniz.

http://i.tmgrup.com.tr/cr/fotohaber/saglik/hafta_sonu_diyetinizi_sabote_etmesin/syf128stdbanukazanc353_d.jpg

ÖĞLEN VE AKŞAM ÖĞÜNLERİNDE NE YEMELİ?

Öğlen ve akşam öğünlerinde ızgarada pişmiş et, balık ya da tavuk tercih edin. Yanında makarna, pilav yerine salata haşlanmış sebze, yoğurtlu mezeler, zeytinyağlı sebze seçeneklerini değerlendirmeli, yemek üstüne meyve ve sütlü tatlıları tercih etmelisiniz. Daha doğru olanı, yemeklerden en az iki saat sonra bunları tüketmenizdir. Daha fazla meyve ve sebze tüketmeye özen göstermelisiniz.

KAHVE VE GAZLI İÇECEKLERİ SINIRLAMAYA ÇALIŞIN

Yeterince su içmeli, kahve ve kolalı içecekleri ise sınırlı olarak tüketmelisiniz. Bitki çayları ve yeşil çay önceliğiniz olmalı. Hafta sonu tatilinde film izlerken 1 bardak tuzsuz ve yağsız olmak koşulu ile patlamış mısır yiyebilirsiniz.

AKILLI ALIŞVERİŞ = SAĞLIKLI BESLENME

Market alışverişine aç karnına başlamayın. Evde alışveriş listenizi ve haftalık beslenme programını planlamalısınız. Her ne kadar “evdeki hesap çarşıya uymaz” desek de siz kabaca da olsa planınızı önceden yapın, sağlıklı beslenme akıllı alışverişle başlar. Buzdolabınızın meyve, sebze ve sağlıklı atıştırma için gerekli alışverişi tam olarak yaptığınızdan olduğundan emin olmalısınız.