Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yağsız besinler bile kilo aldırabiliyor!Kate
01-26-2012, 23:06
Amerikan Psikologlar Derneği, uzmanlar ve bilim adamları ile birlikte yürüttüğü yeni bir araştırmada, sentetik yağ bileşenlerinin obezite riskini arttırdığına ve kilo almayı hızlandırdığına dikkat çekti.


http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2011/06/28/fft16_mf1443673.Jpeg

Sentetik yağ bileşikleri genellikle patates cipsleri gibi hazır gıdaların üretiminde kullanılıyor.

Uzmanların topladığı verilere göre, bu maddeler metabolizmayı kötü etkiliyor.

Fizyoloji ve psikoloju profesörü Susan Swithers, yağlı besinlerin obezitenin tedavisinde yardımcı olarak kullanılmak üzere üretilebileceğini öne süren bazı fikirler olduğuna dikkat çekiyor. Ancak gerçekler bunun tam aksini gösteriyor. Dr. Swithers'a göre bu maddeler, vücudun besin tüketim döngüsünü sekteye uğratarak kalorilerin verimsiz bir biçimde kullanılmasına neden olabiliyor. Sonuçta ise kişinin kilo alması kaçınılmaz oluyor.

Deney süresince araştırmacılar, yağlı ve yağsız beslenme şeklinin uygulandığı laburatuar fareleri üzerinde incelemeler yaptı.

Farelerin yarısına yağsız veya az yağlı cipsler verilirken, diğer yarısına yüksek yağ oranlı cipsler yedirildi.

Sonuçlara göre yağ oranı 0 olsa bile denekler normale oranla daha hızlı kilo aldı. Cipsler beslenme düzenlerinden çıkarıldığında ancak eşdeğer yağ asitleri eklendiğinde de kilo alma hızının düşmediği görüldü.

Suçu herkesin severek tükettiği cipslere değil aksine bu tür yağ asitleri içeren her türlü besine atmak gerektiği vurgulanıyor. doğal beslenmenin ve zeytinyağının önemi bir kez daha gözler önüne seriliyor.