Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Diş Protez , Diş Protez Teknisyeni , Diş SağlığıKate
01-28-2012, 01:25
Diş protez programının amacı, diş hekimine yardımcı olabilecek ve laboratuvarlarda çalışabilecek nitelikte ara teknik eleman yetiştirmektedir Diş protez alanında okumak isteyenlerin temel bilimlere ilgili, el becerisine sahip olmaları gerekir. Mezunları önlisans diploması ve Diş Protez Teknisyeni ünvanı alır. Diş Protez Teknisyeni, diş, çene, yüz, protez ve apareyleri ile ortodontik apareyleri laboratuvar uygulamalarını yürütür.

Diş Protez Programın Amacı : Diş protez programının amacı, diş hekimine yardımcı olabilecek ve laboratuvarlarda alışabilecek nitelikte ara teknik eleman yetiştirmektir.

Diş Protez Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Program süresince öğrencilere, matematik, teknik bilimler, teknik resim, maddeler ve araç bilgisi,sabit protezler, hareketli protezler, bölümlü protezler, tam protezler, ortodonti apereyler, çene-yüz protezi ve işletme ekonomisi gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

Diş Protez için Gereken Nitelikler : Diş protez alanında okumak isteyenlerin temel bilimlere ilgili, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne, el ve parmak becerisine sahip olmaları gerekir.Diş Protez Programının Bulunduğu Üniversiteler Ve Fakülteleri :

DOKUZ EYLÜL - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
İSTANBUL - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
EGE - ATATÜRK SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
HACETTEPE - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
MARMARA - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

Diş Protez Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler :Mezunlar "Diş Protez Teknikeri" ünvanı alırlar. Diş protez teknikeri, diş ve çene-yüz protez ve apareyleri ile ortodonti apareylerin laboratuvar uygulamalarını yürütür.

Diş Protez Teknikerinin Çalışma Alanları : Diş protez teknikerleri, kamu ve özel kuruluşlarda iş bulma olanağına sahiptirler.

http://www.odin.net/wp-content/uploads/diseti.jpg