Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yapı RessamlığıKate
01-28-2012, 01:34
Yapı Ressamlığı :

Yapı Ressamlığı programının amacı, her türlü bina, köprü, harita yapımında mimarlarla birlikte çalışacak ara elemanı yetiştirmektir. Resim, grafik ve tasarım yeteneklere sahip olunması gerekir.

Yapı Ressamlığı Programının Amacı : Yapı Ressamlığıprogramının amacı mühendisler ve mimarlar tarafından tasarlanmış olan inşaat projelerini, istenilen ölçülere göre çizebilen elemanları yetiştirmektir.

Yapı Ressamlığı Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Yapı Ressamlığı programında matematik, bilgisayar, yapı statiği, yapı bilgisi, perspektif çizimler, bina bilgisi, sıhhi tesisat, kalorifer tesisatı, çizimi, mimarı proje gibi dersler işlenmektedir.

Yapı Ressamlığı için Gereken Nitelikler : Yapı Ressamlığıprogramında okumak isteyenlerin görme keskinliğine, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, el ve gözü içgüdümle kullanabilme, zihinde canlandırma ve düzgün çizim yapabilme yeteneklerine sahip dikkatli ve titiz kimseler olmaları gerekir.Yapı Ressamlığı Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteleri :

ANADOLU ENGELLİLER ENTEGRE YÜKSEKOKULU
ZONGULDAK KARAELMAS ZONGULDAK MESLEK YÜKSEKOKULU

Yapı Ressamlığı Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Yapı Ressamlığı programını bitirenlere "Yapı Ressamlığı Teknikeri" ünvanı verilir. Yapı Ressamlığı Teknikerleri mimar ve mühendisler tarafından hazırlanmış projeyi istenilen ölçülere göre çizer, projelerin uygulanmasında metraj, keşif ve hak ediş hesap ve çizelgelerin hazırlanmasında mimar ve mühendislere yardımcı olur; statik proje ve hesaplarının kontrolünü yaparlar. Yapı ressamlığı teknikerleri iyi aydınlatılmış bir ortamda, ayakta veya oturarak mimarların denetimi altında çalışırlar.

Yapı Ressamlığı Teknikerliği Çalışma Alanları : Yapı Ressamlığı Teknikerliği Bayındırlık, İmar ve İskân Bakanlığı, belediyeler gibi kamu kuruluşlarında, işletmelerin resim atölyelerinde, mühendislik ve mimarlık bürolarında inşaat şirketlerinde çalışabilirler. Bilgisayar, yapı ressamlığında işlerin daha kolay yapılmasını sağlamıştır. Bu gelişmelerin yakında meslek uygulamasında bazı değişikliklere yol açması kaçınılmazdır.

http://img488.imageshack.us/img488/148/benjamin1k2zt.jpg