Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Estetik ameliyat tehlikeli mi ? Estetik Ameliyatların Tehlikeleri Uzman GörüşleriEmeL
02-13-2012, 02:51
Arjantin eski güzellerinden 38 yaşındaki Solange Magnano’nun geçen hafta kalçalarından yağ aldırdığı ameliyat yüzünden hayatını kaybetmesi dünyada yankı buldu. Magnano’nun estetik ameliyat sonrası akciğer ve beyin embolisi geçirip hayatını kaybetmesi Türk estetik cerrahların da dikkatini çekti. Peki güzellik için estetik ameliyatlar ne kadar ve hangi durumlarda riskli? Nelere dikkat edilmeli? Cerrahlar ölüme sebep olacak risklerle milyonda bir karşılanabileceğini ancak yine de her türlü önlemin alınması gerektiğini anlatıyor.


http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSxN1-ZKNy-TRWVxo_nfIRZh5sCBRW1RKci-JTiWONpgXXd8kEs6yp6FTMgeA

Prof. Dr. Erol Kışlalıoğlu 10 litre yağ aldırmak çok riskli

Arjantin güzelinin ölümüyle ilgili şüpheli bilgiler var. Kimi “Kalça protezi taktırırken oldu” diyor kimi “Yağlarını aldırırken...” Yağ aldırma ameliyatları sık yapılan, risksiz ameliyatlardır. Eğer ameliyat güvenli ellerde yapılmamışsa yağ parçaları damarı tıkayabilir bu tıkanma büyük olursa problem yaratır ama milyonda bir görülür. Ameliyat öncesi hastayı iyi değerlendirmek gerekiyor. Kalp ve akciğer yetmezliği olanlara yapılmamalı. 40 yaşın üzerindeki hastalara ameliyattan önce mutlaka akciğer filmi çekilmesi gerekiyor. Bu olayda hasta taburcu edilmiş ve eve gönderilmiş. Demek ki durumu iyiydi. Evde ilaç ya da uyuşturucu madde almış mı, bu araştırılmalı. Birkaç ameliyatı bir arada yapmak da risk yaratır. Estetik ameliyattan ölüm milyonda bir olur ama o da bütün dünyaya haber olur. Güney Amerika, estetik ameliyatların çok yapıldığı ama çok kötü şartlarda gerçekleştiği bir ülke. Her 30 kişiden biri estetik ameliyat oluyor ama standartları çok kötü, ön hazırlıkları ve incelemeleri iyi yapılmıyor. Yağ alma ameliyatlarında 6-7 litrenin üzerinde almayız. Alınmamalı ama 10 -15 litre alan cerrahlar bile var.


Opr. Dr. Nuri Battal ‘Bütün yağlarımı alın’ diyenler var

Öncelikle ameliyat yapılan hastanenin güvenlik şartları iyi olmalı. Yağ alırken vücut ağırlığının yüzde 5’ini geçmeyecek kadar yağ almak lazım. Birkaç ameliyatın bir arada olmaması da önemli. 2-3 olabilir ama daha fazla sayıda ameliyatı bir arada yapmak sakıncalı. Kilo alma oranlarını iyi bilmek lazım. Mümkün olduğu kadar hasta seçiyorum. Eğer hasta kendiyle mutsuzsa ne kadar ameliyat yaparsanız yapın memnun olmuyor. Böyle hastaları ikna etmeye çalışıyorum. “İhtiyacınız yok” diyorum. Bazen hastayı da kendinden korumanız lazım. “Bütün yağlarımı alın” diyenler var, yağlar gerekli. İçlerinde kök hücreler var. Bir miktar belki alınır ama hepsi asla alınmaz.


Opr. Dr. Hasan Fındık Emniyet kemerinizi takarsanız bir şey olmaz


Bu vakada emboli oluşmuş. Emboli şöyle oluşuyor: Yağ alma işlemi sırasında yağ pıhtısı damarın içine gidiyor. Büyük bir damardayken bir şey yapmıyor, ne zaman ki damarın çapı daralır (bu akciğerde, beyinde ya da gözde olabilir) işte o zaman o pıhtı o damarı tıkıyor ve sorun başlıyor. Ama bunun önlemi de var. Emboli demek ölüm demek değil. Burada bir plansızlık olmuş. Deprem gibi... 100 gün deprem olmaz ama siz önleminizi mutlaka alın ki deprem olduğunda zarar almadan kurtulun. Her operasyonun kendine göre riski vardır. Ama bu riskler tanınlanmış, önlenebilir ve bilinen risklerdir. Emniyet kemeri takmak gibi... Her operasyonda emniyet kemerinizi takarsanız zarar görmezsiniz. Eski Arjantin güzelinin bilinen bir kalp rahatsızlığı ya da başka bir hastalığı yok. Bu yüzden risk görülmemiş ama bir cerrah her zaman en kötüsünü düşünüp yola öyle çıkmalı. Liposuction ameliyatları için sağlık açısından, bir seansta vücut ağırlığının en fazla yüzde 8.4’ü oranında yağı alınabilir. Yani yüz kilo olan birinden en fazla 8.4 kilo yağ alabilirsiniz. Bu sınırı geçmek doğru değil. Liposuction’u ilk yapan doktorlardan biri her zaman şöyle derdi: “Benim başıma gelecek diye korkmayın ama ‘Benim başıma gelmez’ diyecek kadar da cesur olmayın.” Genel olarak bu ilke benimsenmeli.


Opr. Dr. Seyfi Akbay Zayıflama yöntemi değildir, şekillendirir

Eski Arjantin güzelinin hangi nedenlerle öldüğüne ilişkin net olmayan, farklı açıklamalar yapıldı. Ama genel olarak bakıldığında Liposuction komplikasyonu gibi gözüküyor. Dünyada en fazla yapılan estetik ameliyat, yağ aldırma ameliyatıdır. Sonuçları iyi alınır ve risksiz bir ameliyattır. Böyle bir sonuç ise milyonda bir görülür. Ancak 6-7 litrenin üzerinde yağ alımı olursa risk faktörü oluşabilir. Bu yüzden çok iyi, tam teşekküllü, yoğun bakım ünitesi bulunan hastanelerde yapılması gerekir. Hastanın şunu bilmesi gerekiyor: Liposuction ameliyatı bir zayıflama yöntemi değildir. Sadece şekillendirme amacı taşır zayıflama değil. Zayıfladıktan sonra geriye kalan bir türlü gitmeyen küçük miktarlardaki yağlar alınmalı. Ayrıca ameliyattan önce ön tetkikler çok iyi yapılmalı. Kan pıhtılaşmasıyla ilgili bir hastalığı ya da akciğer yetmezliği olup olmadığına da mutlaka bakılmalıdır.

Estetik için hazırlık listesi

Ameliyattan önce kan pıhtılaşması, kalp ya da akciğer yetmezliği olup olmadığına mutlaka bakılmalı.

Alınacak yağ oranı en fazla vücut ağırlığının yüzde 5’i ile 8.4’ü arasında olmalı. Bu oranlar kesinlikle aşılmamalı.

Tek seferde ameliyat sayısı 2-3’ü geçmemeli.

Operasyon tam teşekküllü, yoğun bakım ünitesi bulunan hastanelerde yapılmalı.