Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sürekli Çekim Modunda Çekiken Fotoğrafları BirleştirmeKate
02-16-2012, 01:49
Bir süredir arkadaşlarımız soruyorlardı; bu fotoğrafı nasıl yaptılar, bunun tekniği nedir, hangi program vs. diye. Bu yazımızda Sürekli Çekim modu dediğimiz yani Continuous Mode veya Brust Mode olarak makinelerinizde bulunan özellik ile çekilmiş fotoğrafların, tek bir fotoğraf üzerinde nasıl birleştirileceğini göreceğiz.

Bu sayede diyelim ki; rampada bisiklet süren bir bisikletçinin belirli zaman aralıkları ile çektiğiniz fotoğraf kareleri, tek bir fotoğrafta birleşmiş olacak ve arka plan sabit dururken, fotoğrafı çekilen nesnenin belirli aralıklarda fotoğraf karesinin nerelerinde durduğunu sunacak olan güzel bir kare oluşturacağız.

Fazla uzatmadan konuya giriyorum.

İhtiyacınız olanlar;

Makineniz ile 1/500 enstantaneden daha hızlı bir zamanda çekim yaptığınız hareket halindeki nesneye ait bir dizi fotoğraf.
Photoshop
Öncelikle, burada bu modda nasıl çekim yapılacağını anlatmayacağım. Bu teknik ile fotoğraflarınızı çektiğinizi ve bunları birleştirme aşamasına geldiğinizi düşünerek yazıyı yazıyorum.Hareketi Dondurun

Bir hat üzerinde hareket eden jimnastikçiyi çekiyorsunuz diyelim. Bunun için tripod oldukça işinize yarayacak. Makinenizde Shutter Speed yani Enstantane hızını 1/500sn üzerine çekerek nesnenin birden fazla fotoğrafını çekiyorsunuz. Sonra bunları bir dosyada topluyorsunuz.

Şunu da belirtelim; çektiğiniz tüm fotoğrafları değil sadece görünmesini istediklerinizi seçin. Hepsini katacak olursak oldukça kalabalık olacaktır ve işlemler hem zor hem de fotoğrafta göz zevkine hitap etmeyen bir durum oluşturabilecektir.

Katmanları Birleştirin

Photoshop’u açın ve hareketi sıraladığınız (örneğin resimlere 1,2,3.. gibi numaralar verin) ilk resmi burada açın. Sonra ikinci resmi de açın ve bu resmi seçip ikinci resmin üzerine sürükleyip bırakın. Hemen sağ alt köşedeki LAYERS bölmesinde photoshop ilk resmin üstüne otomatik olarak ikinci bir katman yani Layer oluşturacaktır.

http://blog.fotografium.com/wp-content/uploads/2012/02/32-300x172.jpg