Merhaba, bu ilk ziyaretiniz mi? Buradan kaydolun.
Kapat
   
©

Google Reklamları

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.105
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0

  Zübeyde Hanım Aile Kökeni Zübeyde Hanım'ın 2. Eviliği ve Hayatı...

  Zübeyde Hanım (d. 1857, Selanik- Langaza - ö. 15 Ocak 1923, İzmir), Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün annesidir. Aslen Konya-Karamanlı'dır.

  Zübeyde Hanım Aile Kökeni Zübeyde Hanım'ın 2. Eviliği ve Hayatı...


  Aile kökeni

  Osmanlı devrinde, Fatih Sultan Mehmet zamanında Anadolu Larende-Karaman'dan Rumeli’ye göçen ve Selanik yakınlarındaki Langaza’da toprak işleri ile uğraşan bir Türkmen ailesi olan Hacı Sofi ailesindendir. Mustafa Kemal Atatürk'ün anne soyu da, Karaman'dan gelerek Selanik ile Manastır'ın arasında bulunan Vodina Sancağı'na bağlı "Sarıgöl" de denilen "Kayalar" Nahiyesine yerleştiler. Aile, sonradan Selanik yakınlarında bugün de kaplıcaları ile meşhur olan Langaza'ya yerleşmiştir. Dedesi Feyzullah Efendi'in taşıdığı "Sofu-zade" (Sofular) lâkabı, yerleştikleri Sarıgöl bölgesindeki yer adları ve ailedeki hatıraların gösterdiği üzere, Mustafa Kemal Atatürk'ün anne soyu Karaman'dan Rumeli'ye gelen ve bundan dolayı da "Konyarlar" olarak Rumeli'de anılan Yürük, Türkmenlerdendir. Zübeyde Hanım, 1857'de Lankaza'da dünyaya gelmiştir. kaynak :Kara harp okulu int.sitesi ve Karamanlı Sarı Paşa, doc.Albay Ali Guler. .] Babası: Sofuzade Feyzullah (Sadullah) Ağa, annesi : Molla Hanım olarak anılan Ayşe Hanım’dır. Döneminde kadınların okula gitmesi yaygın olmadığı için, okur yazar oluşu nedeniyle kendisi de Zübeyde Molla olarak anılırdı.

  Zübeyde Hanım Aile Kökeni Zübeyde Hanım'ın 2. Eviliği ve Hayatı...

  Hacı Sofi gibi dinine bağlı bir aileden geldiği için kendisi de öyleydi. Türk tarih kitaplarında sıkça geçen, eğitim sisteminin karışık olduğu bir dönemde, Mustafa Kemal'in ne tür bir okula gideceği konusundaki tartışmalarda Zübeyde Hanım'ın, dini eğitim veren Mahalle Mektebi'ne gitmesinde ısrarcı oluşu bu yüzdendir.

  Selanik'te Gümrük Muhafaza Teşkilatında memur Ali Rıza Efendi ile 1871 yılında henüz 14 yaşında iken evlendi. Ali Rıza Efendi, sarışın ve mavi gözlü bir kadınla evlenmeyi düşlerken, kendisinden 20 yaş küçük olan, siyah saçlı ve derin mavi gözlü bu kadına sevdalandığını belirtmiştir.

  Yeni çift Selanik Yenikapı semtinde yeni hayatını başlatmış ve Zübeyde Fatma, Ömer ve Ahmet adlı çocukları doğmuştur. Ancak Fatma bu dönemde ölmüştür.
  Eşi Ali Rıza'nın Yunanistan sınırında Çayağzı (ya da Papaz Köprüsü)'na tayin ediliği için taşınmış ve orda Ömer ve Ahmet ölmüş.
  1881’de dördüncü çocukları Mustafa, 1885’te Makbule, 1889’da Naciye doğdu. Naciye’yi de küçük yaşta veremden kaybettiler. Ali Rıza Efendi de 1888 yılında öldü.  İkinci Evliliği

  Bunun üzerine Zübeyde Hanım, çocuklarını da alarak abisi Hüseyin Bey'in Langaza'daki çiftliğine gitti. Babasının erken ölümünün ve dayısının çiftliğinde ailenin erkeği olarak yaşadıklarının Mustafa üzerinde derin etkileri olduğu düşünülür.

  Abisine daha fazla yük olmak istemeyen Zübeyde Hanım, ikinci evliliğini Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile yaptı. Ragıp Bey'in de önceki evliliğinden dört çocuğu vardı. Bu evlilik, babasının hatırasına saygı gösterilmediğini düşünen Mustafa Kemal'i kızdırdı. Zübeyde Hanım, Balkan Savaşı’ndan sonra Ragıp Bey’den ayrıldı ve artık Osmanlı toprağı olmaktan çıkan Selanik’i terk ederek kızı Makbule ile birlikte İstanbul’a göç edip Beşiktaş Akaretler’de bir eve yerleşti.

  Mustafa Kemal, Ali Fuat Cebesoy'a, Ragıp Bey hakkında

  Bana karşı hep çok saygılı davranmış, büyük adam muameleri etmiştir. Nazik ve kibar bir insandır.
  demiştir.

  1919’da Anadolu'ya çıktığından beri görmediği ve üstelik Osmanlı Padişahı tarafından hakkında ölüm emri verildiğini öğrendiği oğlu Mustafa Kemal ile ancak 14 Haziran 1922’de Adapazarı’nda tekrar buluşan
  Zübeyde Hanım, onun yanına Ankara’ya yerleşti. Ancak bu şehrin sert iklim koşulları sağlığını olumsuz etkileyince tedavi amacıyla İzmir’e gitti. 14 Ocak 1923 günü 66 yaşında oğlunun başarılarını gördükten sonra hayatını kaybetti. İzmir’in Karşıyaka ilçesinde 1940 yılında yaptırılan anıt mezarda yatmaktadır.


  Zübeyde Hanım Aile Kökeni Zübeyde Hanım'ın 2. Eviliği ve Hayatı...
  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard

 

 

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 11-05-2014, 10:02
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-05-2014, 16:54
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-23-2013, 10:50
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-12-2013, 08:32
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-29-2012, 13:46

Bu Konudaki Etiketler

15 17 1888 1889 1940 2 20 3 7 8 9 ahmet aile aile resimleri ali anadolu arası atamızın ailesi ataturk ataturkun annsinin mezarı atatürk atatürk aile fotoğrafları atatürk aile fotoğrafları renkli atatürk aile resimleri resimleri atatürk annesi zübeyde hanım mezarlığı nerede atatürk ve aile resimleri atatürk ve ailesi ile ilgili resimler atatürk ve ailesinin renkli resimleri atatürk ve ailesinin resimleri atatürk ün ailesi ile ilgili renkli resimler atatürk ün ailesinin mezarı atatürk ün annesi zübeyde hanımın mezarı atatürk ün annesinin mezar yeri atatürk ün annesinin mezarı atatürk ün annesinin mezarı nerde atatürk ün annesinin mezarı nerededir atatürk ün annesinin mezarı neresi atatürk ün anıt mezarı nerede atatürk ün anıt mezarı nerededir atatürk ün anıt mezarı nerededir bilgisi atatürk ün anıt mezarı selanik atatürk ün hayatı hakkında aile albümü atatürk'ün atatürkun ailesini tanıtın atatürkün aile hayatı atatürkün ailesinin hayatı atatürkün ailesinin isimleri atatürkün ailesinin mezarları atatürkün ailesinin mezarı nerde atatürkün ailesiyle ilgili resimler atatürkün annesi atatürkün annesi nerede öldü atatürkün annesi zübeyde hanımın mezarı atatürkün annesinin kabri atatürkün annesinin mexarı atatürkün annesinin mezarı atatürkün anıt mezarı nerededir atatürkünaile fotoğrafı ataürk aile resimleri bağlı beşiktaş bir cumhuriyeti daha devri dini doğmuş dönemi dört edip eğitim emri etkileri evlilik fazla gelen gezi gibi guler hanim hanım hatıraları hayatı ikinci kadınları kadınların karışık karşı kayalar kaynak kemal kitapları konusu kızı kökeni mavi mavi gözlü mehmet muhafaza mustafa mustafa kemal ataturk aylesi mustafa kemal aıle tanıtımı mustafa kemalinn ailesinin fotorafları ne nin ocak okula okur olan olarak olmak olumsuz oluşu org paşa resimler sağlığı sarışın savaşı saygı sert sistemi siyah size soyu sultan sınırı tarafından tarih tedavi tekrar toprak uygarlığın esası ilerlemenin ve kuvvetin temeli aile hayatındadır ve veren vikipedi yap yaptı yaptırılan yaygın yaşı yaşında yılı yılında üzerine zaman zübeyde zübeyde hanimin mezari nerede zübeyde hanım mezarı nerede zübeyde hanım nerede öldü öldü

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0