Günün Sözü
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Madam Corinne Ve ATATÜRK - Madam Corinne Kimdir ?

 1. #1 Madam Corinne Ve ATATÜRK - Madam Corinne Kimdir ? 
  Admin AdoNiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  6.979

  Mustafa Kemal aile dostu olan Madam Corinne ile 1913 yılından 1917'ye kadar mektuplaşır. Madam Corinne'ye yazdığı mektuplarda, bir kadına duyulan ilginin izlerine rastlansa da bu mektupların Evren'in bahsettiği gibi tam bir aşk mektubu olduğu söylenemez. Mustafa Kemal'in Sofya'da askeri ataşe iken Madam Corinne'ye yazmaya başladığı mektuplar 1917 yılına kadar devam eder.

  (7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in ATV'de, Murat Birsel'e açıkladığı, Atatürk'ün yarbay rütbesinde iken aşk mektupları yazdığını söylediği kadın, Madam Corinne'in ta kendisidir.)

  Mütareke yıllarında İngilizlerin Madam Corrine'in İstanbul'daki evine yaptıkları baskında Mustafa Kemal'in resimlerine rastlaması, Corinne'in İtalya'ya kaçmasına neden olur. Bu tarihten sonra da, Mustafa Kemal ile mektuplaşmaları ise kesilir. Bir daha karşılaşıp karşılaşmadıkları bile bilinmiyor. Mustafa Kemal'in Madam Corinne'e yazdığı mektuplar 1953 yılında oğlu tarafından yazar Peyami Safa'ya verilmesiyle gün ışığına çıktı, bir bölümü o dönem gazetelerde tefrika edildi. Madam Corinne'in Mustafa Kemal'e yazdığı mektuplar ise, Çankaya Köşkü'nde Kenan Evren'in sözünü ettiği kütüphanede bulunuyor. Bu mektupların bir kısmı Altan Demirkol ile Sadi Borak'ın kitaplarında da yeraldı.
  SOYFA'DAN MEKTUP

  Mustafa Kemal'in Madam Corinne'e yazdığı mektupların özel duygular içermesine karşın tarihi önemi de bulunuyor. Bu mektuplardan bilinen ilki 12 Ocak 1914 yılında Sofya'dan yazılmış. "Çok aziz dostum", "Aziz Corinne" ve "Samimi ve halis dost" gibi ifadelerle hitap edilerek yazılan mektupları Mustafa Kemal, Çanakkale, Diyarbakır ve Siirt'ten yenilerini göndererek sürdürüyor. Bazıları imzasız olan mektupların çoğunda Mustafa Kemal, "Mustafa Kemal", "M. Kemal", "Kemal" gibi imzalar kullanıyor. Fransızca yazdığı mektuplarda Mustafa Kemal, Madam Corinne'in, bir eleştirisine şu zarif karşılığı veriyor : "Bana yazıyorsun ki, son mektubumda, evvelkiler kadar imla yanlışı olmadığı için, bundan mektuplarımın bir başkasının kalemiyle yazıldığı neticesini çıkarmışsın. Bu küçük dikkati senin tarafından bir cemile (compliment) telakki ederim, zira benim bildiğim kadar Fransızcam üzerinde hayal kurmuyorum. Bu dili Türkçe kadar bilseydim size yalnız daha sık mektup yazmakla kalmaz, size karşı samimi bağlılığımı daha zarif ve daha seçme bir şekil altında ifade etmeye muvaffak olurdum."

  Sofya'dan yazdığı bir mektubunda Mustafa Kemal, her mektup aldığında yaşadığı heyecanı şu cümlelerle dile getiriyor : "Son mektubun da ondan evvelkiler gibi beni pek sevindirdi.Serafethanenin kapıcısı, bana, senin mektuplarından birini getirdiği zaman içimde büyük bir sevincin uyanması için zarfın üzerinde senin yazını görmek kafi idi."


  Şehit Yüzbaşı Ömer Lütfi'nin dul eşi
  Madam Corinne, şehit yüzbaşı Ömer Lütfi Bey'in dul eşidir. Ömer Lütfü ise Balkan Savaşı'nda Vize Muharebesinde yaşamını yitirmiştir. Ve Ömer Lütfü Mustafa Kemal ailecek tanıştığı bir arkadaşıdır. İtalya'nın Cenova şehrinde doğup, ailecek Türkiye'ye yerleşen ve Türk vatandaşlığına geçen Corinne, liyakat madalyası bulunan Bahriye Nezareti tercümanı Miralay Dr. Luigi beyin kızıdır. Amcası da Türk ordusunda görev almış, Ferid Paşa diye bilinen General Ferdinand'dır.

  Mustafa Kemal'in, Milli Mücadele için hazırlıklarını Corinne'nin Beyoğlu'nda, Bursa sokağındaki evinde de yaptığı biliniyor. Mütarekede İngiliz subayları bu evi bastı. Ve duvarda bulunan Mustafa Kemal'in resmini indirmesini istediler. Corinne bu isteği şiddetle reddetti. Subaylar bunun üzerine Mustafa Kemal ile ilişkisinin devam etmesinin kendisi için hayırlı olmayacağını ifade ettiler.

  Bunun üzerine Corinne İtalya'ya kaçmak zorunda kaldı. 1941 yılında İstanbul'a dönen Madam Corinne 1946 yılında yaşamını yitirdi.


  'Ata yerini Çakmak'a bırakmıştı'

  İŞTE ATA'NIN VASİYETİ
  Benden sonra Cumhurbaşkanlığı'na Mareşal Fevzi Çakmak seçilsin Ankara başkent olarak kalsın. Araştımacı yazar İsmet Bozdağ, günlerce tartışılacak müthiş bir iddia ortaya attı. Çankaya Köşkü'ndeki Atatürk'ün gizli kütüphanesine 1980 yılında özel izinle giren İsmet Bozdağ, o tarihte öğrendiği Atatürk'ün sır vasiyetini gündeme getirdi. Bozdağ, bir çelik kasanın içinde tutulduğunu iddia ettiği vasiyetnamede Atatürk'ün, kendisinden sonra Mareşal Fevzi Çakmak'ın Cumhurbaşkanı olmasını ve Ankara'nın Merkez (Başkent) olmaktan çıkartılmamasını istediğini öne sürdü. Bozdağ ile Atatürk'ün gizli kütüphanesine ilişkin görüştük:

  * Siz Atatürk'ün Çankaya'daki gizli kütüphanesine girdiniz. Kütüphanede ne gibi belgeler var?

  Bozdağ: Atatürk'ün 24 saatini yazmaya niyetliydim. Bunu Ankara televizyonunda belgesel olarak yayınlatacaktım. Onun için de izin aldım. Ve bütün arşivi gözden geçirdim. Arşivin başındaki zatın baş ucunda bir de kasa vardı. Kasayı açtı bana dedi ki; "Atatürk'ün vasiyetini görmek ister misin?" "Aman..." dedim. Bir zarf gösterdi bana uzaktan. "Yalnız katiyen veremem" dedi. Yalvardım yakardım, sıkıştırdım. Cumhurbaşkanı da arkadaşımdı, yani bastırabileceğimi de biliyordu. Muhtevasını verdi. Cumhurbaşkanı'nın kim olmasını haber veriyor.

  * Bunu yazdınız mı?

  Bozdağ: Hayır. Vasiyeti bana okudu. Yayınlanmasında fayda yok. Yanlış anlaşılır.

  * Yani kimin cumhurbaşkanı olacağına ilişkin portreyi mi çiziyor?

  Bozdağ: Vasiyetinde, "Cumhurbaşkanı olarak benden sonra mareşal seçilsin. Ankara'yı katiyen merkez olmaktan çıkarmayın' diyor.

  t Kim seçilsin diyor?

  Bozdağ: Mareşal Fevzi Çakmak. Sonradan bunu doğrulayan hareketler de oldu. Ben bir kitap yazdım. Atatürk'ün Avrasya Devleti. İşte bu fikir orada da var.


  'İNÖNÜ ÜRKEK'
  * Sizce Atatürk niçin İsmet İnönü'nün değil de Mareşal Çakmak'ın Cumhurbaşkanı olmasını istedi?

  Bozdağ: İsmet Paşa'yı biliyorsunuz. Tutucu bir adam ve ürkek, cesur değil. Atatürk, bu Avrasya Devleti'ni gizli gizli hazırlıyordu. Rusya ile çatışmayı göz önüne alarak bunu yapıyordu. Bu çatışmayı önlemek için de iki şey kurmuştu. Birisi Sadabat Paktı, birisi Balkan Paktı. Böylece Rusya'dan korunmak istiyordu. Bu iki pakt ile Türkiye birleştiği zaman, Osmanlı İmparatorluğu tekrar kuruluyor.

  * Nitekim bölgesel bir güç oluşturuyor.

  Bozdağ: Rusya bunun farkında. Nitekim Sadabat Paktını yenilemek istediğimiz zaman 1937'de Hariciye Vekili gitti Moskova'ya. Bir ay dolaştırdılar. Konuşmadılar adamla. En sonunda Stalin bir akşam yemeği veriyor. Yemekte Stalin diyor ki, "Niye bir Balkan Paktı yaptınız?" diyor. Hariciye vekili, "Avrupa'dan gelecek bir tehlikeye karşı" diyor. Stalin "Peki Sabadat Paktı?" diyor. Bizde cevap yok.

  * Mareşal Çakmak seçilmiş olsaydı, Türkiye'nin kaderi daha mı farklı olur mu?

  Bozdağ: Değişirdi. Ben İsmet Paşa'yı severim. İsmet Paşa muhafazakar ve tutucuydu. Başına iş açılsın istemiyor. Rusya ile iyi geçinmek lazım diyor. Haklı da çıkıyor sonradan. Paktı imzalamadı Rusya en sonunda. Ama Mustafa Kemal öyle düşünmüyor. Mustafa Kemal öyle düşünüyor ki, kendisinden sonra İsmet Paşa gelirse, kendisinin yaptığı işlerin hepsini yıkacak. Avrasya Devleti'ni bozacağını biliyor. Onun için istemiyor İsmet Paşa'yı. Yoksa İsmet Paşa'yı tercih eder. Çünkü çok zeki. Birçok meziyeti var adamın. Ama ürkek. Gerekli tepkiyi üzerine çekmek istemiyor İsmet Paşa. Nitekim İkinci Dünya Savaşı'ndaki izlediği politika, benim söylediklerimi doğruluyor. Mustafa Kemal istemiyor. Bunu Atatürk'ün ölüm döşeğinde yaptığı toplantıda konuşmuşlar.


  İSMET BOZDAĞ KİMDİR?
  1916 yılında Bursa'da doğan İsmet Bozdağ İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsünü 1952 yılında bitirdi. Sırasıyla son Posta, Günaydın, Hürriyet ve Tercüman gazetelerinde yazarlık yaptı. Radyo için oyunlar yazdı. Yakın tarihin karanlıkta kalmış gerçeklerini kurcalayan ve yankılar uyandıran araştırmalarıyla tanındı.


  Veli ÖZDEMİR / arsiv.sabah gazetesi

       

       

  Alıntı  
   

 2. #2 Cevap: Madam Corinne Ve ATATÜRK - Madam Corinne Kimdir ? 
  Admin AdoNiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  6.979

  Atatürk’ün Madam Corinne’e yazdığı mektup

  28 Şubat 1913,Sofya

  “Aziz Corrine,

  Kaymakamlığa (yarbaylığa) terfiim münasebetiyle yolladığınız çok sevimli tebrikler beni çok derinden derine mütehassis etti ve bu vesile ile bana yazdığınız güzel sözler dosdoğru kalbimde yer aldı. Kendi kendime izah edemediğim sükutumun birkaç amilleri vardı. Son zamanlarda Sofya, Belgrad ve Petinya ateşemiliterliklerine tayinim üzerine son derece meşguldüm. Bana o kadar iş yükledi ki o iki şehre de gidemedim. Beni bilhassa Sofya ile ilgilendiren bazı meseleleri tetkik etmek lüzumunu duyuyorum. Bundan başka büyük meşgalelerimden biride, bana bir çok sıkıntı ve rahatlık veren bu otellerdeki hayatımdan kurtulmak için bir ev aramaktır. Nihayet mevsim ortasında burada bulunduğumuz için modern hayata ait vazifeler zamanımın büyük bir kısmını alıyor.

  İşte, maalesef beni sana uzun uzun yazmaktan men eden sebeplerden bazılarının hülasası bu. Birkaç kelimelik kartpostal yollamak, seni yalnız tatmin etmemekle kalmaz, aynı zamanda hayrete düşürürdü. Hem de bu vasıtayı ancak beni az ilgilendiren ve kendilerine birkaç nezaket kelimesi göndermek mecburiyetini hissettiğim kimselere karşı kullanırım.

  Küçük ve sevimli Edith’in, benim uzun ve irademin dışında kalan sükutumun üzerine sana bazı şeyler söylemeyi vazife bilmesi beni hayrete düşürmekten hali kalmadı. Hakkımda beslediği iyi fikirden dolayı ona teşekkür ederim. Küçük nasihatleri evvela sana karşı büyük bir dost olduğu ve benim samimiyetime de pek az itimadı olduğunu ve nihayet hayat, hayat işleri hakkında pek az tecrübesi olduğunu ispat ediyor. Rica ederim ona söyle, en çok konuşan ve sayfalar dolusu yazan kimseler mi bu dünyada en halis ve samimi dostlardır? Çok hisseden, fakat uzun lakırdıların sevilen insanı nihayet yormasından korktuğu için hislerini gizlemeyi tercih eden bir insana kayıtsızlık ve tasasızlık isnadı lazım mıdır?

  Her halde küçük Edith emin olabilir ki ben onun Avusturyalı dostu kadar halis ve fedakar olmaya muktedirim. Yine küçük Edith emin olsun ki bazı insanların tabiatları iktizası mecbur oldukları cemileleri yapmaya, eğer zahmeti göze alırsam, ben de muktedirim. Hem şunu da bilsin: Senin benim nazarımda çok büyük bir mevkiin var. Öyle bir mizaca sahipsin ki müdahaleci bir ağzın sözlerine kulak asmazsın ve benden kalbimin dikte etmediği kelimeler almayı elbette ki istemezsin.

  Tatlı ve sevimli hemşirene bu satırları okuduktan başka, ona kendisinin kolay kolay silinmeyecek bir hatırası olduğunu söylemeni rica ederim. Aynı zamanda annene ve babana saygılarımı sunmama delalet etmek lutfunda bulun.

  Samimi ve halis dost”
  M. Kemal

       

  Alıntı  
   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-10-2014, 03:01 AM
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-06-2013, 05:14 AM
 3. Atatürk'ün Hayvan Sevgisi
  By EmeL in forum ATATÜRK Köşesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-03-2012, 01:06 AM
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-29-2012, 03:08 PM
 5. Tarihe İz Bırakan Kadınlar - MADAM CURİE 1867 - 1934
  By Kate in forum Tarihe İz Bırakan Kadınlar.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-31-2011, 02:25 PM
Bu Konudaki Etiketler

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz
 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •