Kayıt ol

Siradisi.ORG Forumları Sitesine Hoşgeldiniz.

Merhaba misafir eğer bu ilk ziyaretiniz ise lütfen soru ve sorunlarınız için SSS ziyaret edin.Buraya tıklayarak foruma kayıt olabilir, paylaşımda bulunabilirsiniz..


Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri

Atatürk Köşesi Kategorisinde ve Atatürk Resimleri Forumunda Bulunan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri Atatürk-Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri- Misak-ı Milli ve İnkılap kuleleri arasındaki ilk bölümde bulunan ve ...

+ Yeni Konu aç
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ☾★ T.C Siradisi.ORG (♥)

  Status
  Offline
  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  13,842
  Konular
  Aldığı Beğeni
  80
  Beğendikleri
  0

  Yazı Boyutu

  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri

  Atatürk-Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri-Misak-ı Milli ve İnkılap kuleleri arasındaki ilk bölümde bulunan ve Atatürk’ün özel eşyalarının sergilendiği kısım, ilk olarak 21 Haziran 1960 tarihinde “Anıtkabir Atatürk Müzesi” olarak açılmış, daha sonra yeni sergileme teknikleriyle düzenlenerek ve diğer bölümlerle birleştirilerek, 2002 yılında “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi” adını almıştır. Bu bölümde Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca, Atatürk’ün manevi evlatlarından Afet İnan, Rukiye Erkin, Sabiha Gökçen’in müzeye hediye ettikleri Atatürk’e ait eşyalar da bulunmaktadır. Müzede, Atatürk’ün anne ve babasına ait fotoğraflar ve nüfus cüzdanları, kılıçlar, bastonlar, madalyalar, milletvekilliği belgeleri, sigara ve sigara tabakaları, TBMM tarafından hediye edilen altın alfabe, paralar ve cüzdanlar, not defterleri ve kalemler, likör takımı, çay ve pasta takımları, İş Bankası tarafından hediye edilen saat ile bazı yabancı devlet adamlarının fotoğrafları bulunmaktadır.


  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri


  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri

  Müzede dünyada benzeri bulunmayan üç panorama sergilenmektedir: [6x40] metre büyüklüğündeki Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları panoraması, [7x30] metre büyüklüğündeki Sakarya Meydan Savaşı panoraması ve [7x30] metre büyüklüğündeki Büyük Taarruz panoraması. Bu panoramalar ve müzedeki dev tablolar Aydın Erkmen’in yönlendirdiği 12 Rus ressam tarafından yapılmıştır.

  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri

  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri
  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri
  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri
  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri
  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri
  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri  Müzenin dördüncü bölümü olan Atatürk Özel Kitaplığı modern müzecilik anlayışına uygun olarak 11 Haziran 2005 yılında yeniden düzenlenmiş ve böylece kitaplar daha özenli bir şekilde koruma altına alınmıştır. “Düşünce Adamı Atatürk” fikrinden ilham alınarak düzenlenen bölümde yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin “Atatürkçü Düşünce Sistemi”nin ne olduğu ve bundan ne anlaşılması gerektiği hakkında bilgilenmeleri hedeflenmiştir. 26 Ağustos 2002 tarihinde açılan Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde Atatürk’ün askeri dehası vurgulanırken, burada ise Atatürk’ün “düşünce adamı” yönü vurgulanmaktadır.
  Bu bölümde Atatürk'ün kendisine ait özel kitapları bulunmaktadır. 3123 adet olup, 26 konu başlığı altında toplanarak vitrinlerde sergilenmektedir.Kitapların dillere göre dağılımına bakıldığında ağırlıklı olarak Türkçe ve Fransızca olduğu görülür. Bunun yanında İngilizce, Romence, Yunanca ve Latince kitaplar da bulunmaktadır. Konu bazında değerlendirildiğinde ise ilk sırayı tarih, ikinci sırayı ise dil ve edebiyat almaktadır.


  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri


  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi - Anıtkabir-Ankara resimleri-Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi - Anıtkabir-Ankara fotoğrafları

  Benzer Konular

  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri

  Geçmişi değiştiremezsin, fakat gelecek daima elindedir...

  - Hugh White -

 2. Belki İlginizi Çeker
  01.11.2012 - 18:15
  215 Hit
  Atatürk´ün Kılıç ve Silahları
  Atatürk´ün Kılıç ve Silahları
  15.03.2013 - 02:54
  126 Hit
  Atatürk İmza Atatürk İmza Resimleri
  Atatürk İmza Atatürk İmza Resimleri
 3. #2
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ☾★ T.C Siradisi.ORG (♥)

  Status
  Offline
  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  13,842
  Konular
  Aldığı Beğeni
  80
  Beğendikleri
  0

  Yazı Boyutu

  Cevap: Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri

  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi-Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu şeref salonunun altında bulunan 3 bin m²’lik sütunlu alanda kurulan “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi”, özellikle farklı sergileme teknikleri ile Çanakkale, Sakarya, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Muharebeleri’ni, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarını ve Atatürk dönemini çarpıcı biçimde sunuyor.

  Misak-ı Milli Kulesi’nin kapısından girilen müze, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Atatürk’ün özel eşyaları sergilenirken, ikinci bölümde panorama ve yağlı boya tablolarla Çanakkale Muharebeleri ile Kurtuluş Savaşı, üçüncü bölümde ayrı ayrı tonozlarda Milli Mücadele ve devrimler anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde ise Atatürk’e ait kitaplar ile bu kitapları okurken altını çizip notlar aldığı kısımlardan örnekler sergilenmektedir.

  Misak-ı Milli ve İnkılap kuleleri arasındaki ilk bölümde bulunan ve Atatürk’ün özel eşyalarının sergilendiği kısım, ilk olarak 21 Haziran 1960 tarihinde “Anıtkabir Atatürk Müzesi” olarak açılmış, daha sonra yeni sergileme teknikleriyle düzenlenerek ve diğer bölümlerle birleştirilerek, 2002 yılında “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi” adını almıştır. Bu bölümde Atatürk’ün kullandığı eşyalar ile kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar sergilenmektedir. Ayrıca, Atatürk’ün manevi evlatlarından Afet İnan, Rukiye Erkin, Sabiha Gökçen’in müzeye hediye ettikleri Atatürk’e ait eşyalar da bulunmaktadır. Müzede, Atatürk’ün anne ve babasına ait fotoğraflar ve nüfus cüzdanları, kılıçlar, bastonlar, madalyalar, milletvekilliği belgeleri, sigara ve sigara tabakaları, TBMM tarafından hediye edilen altın alfabe, paralar ve cüzdanlar, not defterleri ve kalemler, likör takımı, çay ve pasta takımları, İş Bankası tarafından hediye edilen saat ile bazı yabancı devlet adamlarının fotoğrafları bulunmaktadır.

  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin ikinci bölümünde Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz’u konu alan üç panorama dikkati çekmektedir. Üç büyük panorama, önlerinde düzenlenen başka bir alanla üç boyutlu bir etkiye büründürülmüştür. Bu alanda düzenlemelerde kullanılan savaş objeleri ve maketlerle, muharebelerin geçtiği yerler ve dönem, yaşananların aslına uygun olarak yeniden canlandırılmıştır. Türkiye’de ilk kez uygulanan bu teknikle, müze ziyaretçilerine Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda yaşanan güçlükler hissettirilmeye çalışılmıştır.

  1919-1938 yılları arasında, Atatürk Devrimleri ve dönemin önemli olaylarının anlatıldığı üçüncü bölümde, Kurtuluş Savaşı ve Atatürk Devrimleri’ne ilişkin 3 bin kadar fotoğraf ile bunların Türkçe ve İngilizce açıklamalarına yer verilmektedir. Ayrıca tonozlu odacıkların bulunduğu koridor boyunca Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük hizmetleri görülen asker-sivil 20 kahramanın büstü ve kısa özgeçmişleri de yer almaktadır.

  18 tonozlu odacığın konuları şunlardır:

  Türk Kurtuluş Savaşı Komutanları

  Mondros, Vatanın İşgali

  Kuva-yı Milliye

  Kongreler

  TBMM’nin Açılışı, İç İsyanlar

  Çukurova, Antep, Maraş, Urfa Ve Trakya’da Milli Mücadele

  Kurtuluş Savaşı’nda Donanmamız

  Kazanılan Zaferler, Mudanya Mütarekesi ve Lozan Antlaşması

  Siyasal Devrim

  Eğitim, Dil ve Tarih Alanında Yapılan Reformlar

  Hukuk, Kadın Hakları ve Soyadı Devrimleri

  Sosyal Hayatın Düzenlenmesi

  Güzel Sanatlar, Basın ve Halkevleri

  Tarım, Ormancılık, Sanayi ve Ticaret

  Maliye, Sağlık, Spor ve Turizm

  Bayındırlık ve Ulaştırma

  Milli Güvenlik

  İç ve Dış Siyasi Olaylar (1923-1938)

  Müzenin dördüncü bölümü, Atatürk Özel Kitaplığı’dır. Bu bölümde, Anıtkabir koleksiyonunda yer alan kitaplar, konularına göre tasnif edilerek sergilenmektedir.

  Adres: Anıt Caddesi, Tandoğan-Ankara


  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri
  Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Resimleri-Bilgileri

  Geçmişi değiştiremezsin, fakat gelecek daima elindedir...

  - Hugh White -

 

 
+ Yeni Konu aç

LinkBacks (?)

 1. kurtulu? sava?? müzesi resimleri — Yandex: 1 milyon sonuç bulundu
  Refback This thread
  03-30-2013, 12:55

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Back to Top
Dost Sitelerimiz: www.vb-turko.com | www.imamlar.org | FizikForum.com | tubidymp3.org
Bu Site Plus Teknoloji İnternet Sunucularında Barındırılmaktadır.This Site Hosted By Plus Teknoloji İnternet

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. İhbar için lütfen footerda bulunan Bize Yazin linkini kullanınız...

Bu Site En İyi - - Tarayıcılarıyla, 1024 x 768 Çözünürlükte Görüntülenmektedir.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374