Google adsense

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Küpe-Çiçeği (Fuchsia) Bakımı, Özellikleri, Yetiştirilmesi, Resimleri

 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  19.053

  Vo5k54 Küpe-Çiçeği (Fuchsia) Bakımı, Özellikleri, Yetiştirilmesi, Resimleri

  Küpe Çiçeği (Fuchsia) Bakımı, Özellikleri, Yetiştirilmesi, Resimleri


  Küpeli çiçeği, bilimsel adıyla fuchsia, 17. yüzyılın sonlarına doğru Charles Plumier tarafından tanımlanmış ve ismini de Alman botanikçi Leonhart Fuchs’tan almış. 100-110 çeşiti olan bir tür. Bunların büyük çoğunluğu Güney Amerika kökenli. Birkaç tür kuzeye doğru, Meksikaya kadar uzanan bölgede görülüyor ve birkaç çeşit de Yeni Zelanda ve Haitide yaşıyor. Fuchsia magellanica isimli çeşit Güney Amerika’nın en güney ucu olan soğuk Tierra Del Fuego bölgesinde yetişse de büyük çoğunluğu tropikal ve subtropikal bölge bitkisidir. Küpelilerin çoğu çalı formundadır ama bir Yeni Zelanda çeşiti, Fuchsia exorticata, 12-15 metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır. Kışın yaprağını döken veya bütün yıl yeeşil kalan türleri mevcuttur. Renkleri sinekkuşunu cezbeder ve bu sinek kuşları bu bitkinin tozlaşmasını sağlar. Küpelilerin en yaygın olanları hibritlerdir ve çelikle çoğaltılırlar.  Yetişme ortamı: Küpeliler soğuktan korunmalıdır. Eğer 20 Mayıstan önce dışarıya koyarsanız (bu bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir) üstünü örtmeli veya geç don tehlikesine karşı içeriye almalısınız. Küpeliler en iyi şekilde serince, direkt güneş almayan, veya çok az direkt güneş alan yerlerde iyi yetişirler. Kurutucu rüzgarlardan uzak tutun ve düzenli olarak su ve gübresini verin. Küpeliler iç mekanlar için pek uygun bitkiler değildirler.

  Sulama: Toprak hafifçe kurudukça sulayın ama asla küpelileri soldurmayın çünkü bu, tomurcukların dökülmesine yol açar. Asma sepetler özellikle dikkat gerektirirler çünkü yaz sıcağında çabucak kururlar. Eğer sulamaya rağmen yapraklar sıcak hava yüzünden solgunlaşmışsa bitkiyi serinletmek için nemlendirin veya geçici olarak daha serin bir yere alın.

  Çimdikleme: Uzun dalların uçlarını çimdiklemek yan dalların gelişmesini sağlayarak bitkinin daha hacimli ve daha çok çiçekli olmasını sağlar. Eskimiş çiçekleri de kopartın, çünkü çiçeklenmeyi azaltırlar.

  Zararlılar: Küpeliler afitler, örümcek maytları ve beyaz sinekler tarafından zarara uğratılabilirler. Bu zararlılar yaprakların sararmasına ve dökülmesine sebep olurlar.

  Asla yapılmaması gerekenler :

  1 . Asla Küpe çiçeğini 1 saatten fazla güneşte bırakmayın, açık renkleri hiçbir zaman, koyu mor ve maviler 2 saat de kalabilirler, eğer sıcaklık 20 dereceyi geçmiyorsa...
  2 . Saksı değiştirdiğinizde toprağı elinizle sıkıştırmayın , bu köklere zarar verebilir. Sulamanız toprağın sıkışması için yeterli.
  3 . Rüzgarlı havada saksıları dışarıda bırakmayın.
  4 . Fuchsia ‘nın büyümesi için ideal koşullar 10-20 C, yağmur da büyümeleri için gerekli.
  5 .Asla Fuchsia yı siyah plastik bir saksıya dikmeyin , güneş ışınlarından toprağın aşırı ısınmasına ve kökün kavrulması ile bitkinin ölümüne neden olur.
  6 . Saksıdaki Fuchsia ları yarı gölge veya gölgede tutmak gerekir.
  7 . Seradan satın almak yerine kendiniz çelikten yetiştirin. Daha dayanıklı olacaktır .
  8 . Haftada bir yerine sıvı gübreyi az miktarda her sulamada vermek daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlayacaktır.
  9. Fuchsialarınızı asla bahçe hortumuyla sulamayın. Bu toprağı ağırlaştırır ve kökleri sıkıştırır. Belirli miktarda suyu saksıya dökün veya damla sulamayı tercih edin.
  10 . Her zaman yakında küçük bir saksı ve ya plastik torba bulundurun , tesadüfen kırılan dalları dikebilmek için.
  Yoksa bir bardak su içine de koyabilirsiniz.
  11 . Pest kontrol için, Su -1 litre, denatüre alkol- 50 ml, 30 damla bulaşık deterjan. Boş bir sprey şişesine doldurup kullanabilirsiniz.
  12 . Eğer Vine Weevils böcek yumurtasını bitki toprağına bulmak istemiyorsak, çiçeğin dibine parça patates yerleştirin, böcek yumurtalarını patatesin üzerine yumurtladığı için, patates parçalarını sıkça değiştirip onlardan kurtulabiliriz.
  13 . Fuchsia dikmek için büyükçe toprak saksı kullanmamız sıcaktan köklerin kavrulmasını önleyecektir.


  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard

 2. #2

  Üyelik tarihi
  25 12 2011
  Yer
  Kocaeli - İzmit
  Mesajlar
  32.644

  Küpe Çiçeği

  Küpe gibi sarkık çiçekleri olan bir süs bitkisidir. Nemli, gölgelik yerlerde yetişir. Anayurdu Meksika’nın yüksek dağları, Güney Amerika ile Yeni Zelanda adasıdır. Çoğu küpe çiçeği kırmızı, pembe, mor ve beyaz çiçek açar. Avrupalılar küpe çiçeğini ilk olarak Güney Amerika İspanyol sömürgesi Yeni Grenada’da görmüşler, önce İngiltere’ye sonra da 1830’a doğru Fransa‘ya getirmişlerdir. Çiçek kısa zamanda yayılmış parklarda, bahçelerde, evlerde yetiştirilmeye başlanmıştır. Küpe çiçeği gölgelik ve rüzgarsız yerleri sever, çiçekleri uzunca bir zaman dökülmeden kalır. 50 kadar çeşidi vardır. Küpeçiçeğigiller familyasındandır.

  İsyan edemezdik Tanrı'ya.
  Bize mutlu yaşanabilecek koca bir ömür bahşediliyorken , kelebeğin ömrü bir gündü.
  Tek sorun mutluluğu bulmaktı..Benzer Konular

 1. Gardenya Çiçeği Bakımı Ve Yetiştirilmesi
  By Kate in forum Bahçe Bitkileri & ÇİÇEK BAKIMI
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-11-2015, 12:31
 2. Zamia çiçeği yetiştirilmesi ve bakımı
  By Kate in forum Bahçe Bitkileri & ÇİÇEK BAKIMI
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-11-2015, 11:36
 3. Paşa Çadırı Çiçeği Bakımı,Özellikleri,Resimleri
  By Kate in forum Bahçe Bitkileri & ÇİÇEK BAKIMI
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10-12-2014, 18:02
 4. Onbir Ay Çiçeği (Primula Obconica) Bakımı,Yetiştirilmesi,Özellikleri
  By Kate in forum Bahçe Bitkileri & ÇİÇEK BAKIMI
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-08-2014, 23:59
 5. Zülf-ü Aruz Çiçeği (Selluka) Bakımı-Özellikleri Resimleri
  By EmeL in forum Bahçe Bitkileri & ÇİÇEK BAKIMI
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-09-2012, 17:10

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Uyarı!
Üyeler İçin Yasal Uyarı: Forum alanlarını kullanırken; 3.şahısların kişilik ve gizlilik haklarını ihlal edici iletiler yazmak, hak sahibinden izin almadan mp3, film, dizi, video, yazılım, ekitap gibi eserleri doğrudan paylaşmak, ayrıca ilgili lisans sahibi olmayan sitelere erişim için link paylaşmak hukuka ve yasalara aykırıdır. T.C. yasalarına ve hukuka aykırı olan bu tür paylaşımlar site içerisinde tespit edildiği veya hak sahibi tarafından şikayete konu olduğu takdirde, kullanıcı siteden uzaklaştırılacağı gibi, sistem tarafından tutulan kayıtlar, talepleri halinde yasal mercilere verilebilecektir. Bütün mesajların sorumluluğu yazarlarına aittir. Siradisi.ORG sitesi kesinlikle mesajlardan sorumlu tutulamaz.. Kullanmalarından doğacak tüm sorunlardan ve kanun ihlallerinden FORUM sorumlu tutulamaz.

Hak Sahiplerine ve Yasal Makamlara: Bu site, 5651 sayılı yasa kapsamında "yer sağlayıcı"dır. İlgili yasanın 5. maddesine göre: Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri İLETİŞİM bölümünden veya [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler. Bu iletişim adreslerinden bize ulaşan talep ve şikayetler incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler derhal sitemizden kaldırılacaktır. Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Bizi Takip Et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0