AYLARA GÖRE BAHÇE BAKIMI NELER YAPABİLİRSİNİZ ? MART AYI bahçe işleri, Bordo Bulamacı nasıl hazırlanır ?

Bu ayda havalar oldukça ısınır. Ağaçlara su yürür, gözler şişkinleşir. Şubat ayında bahçe temizliği yapılmamışsa bahçe temizliği yapılır. Toplanan artıklar yakılarak imha edilir. Aksi halde bunların içindeki böcek larvaları behçeye yayılarak kısa zamanda bahçemizi istila ederler. Yeni fidanlar dikilmemişse onların dikimim yapın. Mart başı yarma ve kaval (öpücük) aşısı yapmak için ideal zamandır. Yarma ve kaval aşıları bahar başlangıcında yapıldığından çok güzel gelirşirler, hatta bir sonraki yıl meyve bile verebilirler.

YARMA VE KAVAL AŞISI
(Ağaçlara su yüremeden Şubat sonu veya Mart başlangıcında yapılır.)


MART AYINDA YAPILMASI GEREKEN İLAÇLAR

Ağaçlara su yürüdüğünden dallardaki gözler belirgin bir şekilde şişerler. Gözler bu durumdayken mantari hastalıklara (kara leke hastalığına) karşı binde beşlik bordo bulamacı hazırlanarak bütün ağaçlar tepeden toprağa kadar ilaç değmedik yer kalmayacak şekilde yıkanırlar.

Bordo Bulamacı nasıl hazırlanır ?

Sönmemiş kireç bir kovada suyla söndürüldükten sonra bir miktar daha suyla karıştırılarak ilaç pompasından geçecek kıvama (yani badana gibi) getirilir ve ilaç pompası bu eriyikle doldurulur. Bu işlemden sonra hazırladığımız badana kıvamındaki kireçli suyun her litresi için beş gram göz taşı plastik bir kapta ılık suda eritilir. Farzedelim ki sizin ilaç pompanız on litreliktir. Bunun için elli gram göz taşı eritirsiniz. Eğer yirmi litrelikse yüz gram göz taşı eritirsiniz. Bu hazırladığınız göz taşı eriyiğini pompanızdaki kireçli suyun üstüne döküp temiz bir dal parçasıyla iyice karıştırırsınız. Artık ağaçları yıkamak için bordo bulamacınız hazırdır. Dikkat ! Bordo bulamacına hiçbir başka ilaç karıştırılamaz. Aksi halde bozularak etkisini yitirir. Bordo bulamacının yukarıda tarif edilen hazırlanması yöntemine çok dikkat edilmelidir. Göz taşı eriyiği daima kireçli suyun üstüne dökülmelidir. Aksi yapıldığında etkisiz hale gelir.

Eğer bordo bulamacı hazırlamak sizin için eziyetli veya imkansızsa zirai mücadele ilacı satanlardan kara leke hastalığına karşı ilaç alarak kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar daha pratiktir. Aynı zamanda satıcının tarifine göre başka ilaçlar da karıştırılabilir. Ben şahsen eziyetli olmasına rağmen bordo bulamacını tercih ederim.

Kamçı hastalığına karşı ilaçlama

Ağaçlarınızda dalların uzun uzun uzayıp buna karşın yapraklarının fare kulağı büyüklüğünde olduğunu tespit etmişseniz bu demektirki sizin ağaçlarınızda kamçı hastılığı var. Bunun için de zirai mücadele ilacı satanlardan ilaç alarak bu ayın içinde gözler patlamadan ilaçlama yapmanız gerekir. Aksi halde ağaçlarınız zayıflar doğru dürüst meyve vernezler.

Gübreleme ve Sulama

Ağaçların gelişme dönemi olduğundan bu ayda verilen gübreler bahar yağmurlarıyla toprağın bünyesinde eriyerek ağaçların beslenerek iyi gelişmesini sağlarlar. Yalnız verilecek gübre miktarı ağacın büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Gübre ağaca faydalı olmasına rağmen fazlası zehir etkisi yapar ve ağacın çillerini yakabilir. Bu nedenle bulunduğunuz yerdeki Zirai mücadele ve Teknik Ziraat müdürlüklerine baş vurarak bilgi almanızda yarar vardır.

Çevremde izlediğim kadarıyla genelde ağaca su veya gübre verirken ağacın gövdesi hedefleniyor ve gövdenin etrafına veriliyor. Bu tamamen yanlıştır. Gövde ve kalın kökler kılcal köklerden gelen su ve gübreyi ağaca götüren borular gibi dir. Esas beslenmeyi kılcal kökler sağlarlar. Bu kılcal çillerde ağacın dal uçlarının iz düşümünde bulunurlar. Esas su ve gübre verilecek yerler dal uçlarının iz düşümüdür. Eğer bahçeyi bellemeyecekseniz gübre vermek için ağaçlarınızın dal uçlarının iz düşümlerine bir kürek ağzı derinlikte daire şeklinde çukur açınız ve gübreyi bu çukurlara dengeli bir şekilde döktükten sonra kapatınız.

Ağaçları sulamak için su yalakları oluşturuyorsanız bunları dal uçlarına doğru yapın. Kökün odun kısmının suyla temas etmemesine dikkat edin. Bilhassa küçük dikmelerde yazın bu yalaklara doldurulan sular mercek görevi yaparak gövdenin yanmasını sebep olur. Yalak şeklinde sulamalarda belli bölgeye çok su verildiğinden su ağacın çillerinin bulanmadığı yerin alt katmanlarını sızıp gider ve verilen gübreyi de beraberinde götürür. Su toprağın alt katmanlarına sızdığından İki ila üç gün sonra ağaç susuz kalır. Halbuki bitkiler diplerinin devamlı rutubetli olmasını isterler. Bunun için damlama hortumlarla sulama önerilir. Böylece bitkilerin diplerinin devamlı rutubetli olması sağlanır, hemde sulama işi kolaylaşır ve daha az su sarfiyatı olur.