Google adsense

4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Engelliler Haftasi (10-16 Mayis) Bilgileri, Resimleri, Konuşma Metni, Şiirler

 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  19.053

  Engelliler Haftasi (10-16 Mayis) Bilgileri, Resimleri, Konuşma Metni, Şiirler

  Engelliler Haftasi (10-16 Mayis2012) Bilgileri, Resimleri, Konuşma Metni, Şiirler,ENLGELİLER haftası hakkında tüm bilgiler, resimler, şiirler, posterler, afişler, konuşma metni-2012-engelliler haftası

  Engelliler Haftasi (10-16 Mayis)


  ENLGELİLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ VE EĞİTİMİ :

  Engelilerin iyileştirilmesi : Engeli yapan hastalık ve kazalardan sonra hemen önlem alınmalıdır. Özellikle trafik kazalarında ilk yardım çok önemlidir. Kazalardaki ölümlerin yarıdan çoğu ilk yarım saat içinde olur. Kaza sonrası hiç zaman geçirmeden yaralıyı en yakın hastaneye ya da doktora ulaştırmalıdır. Hastanelerde Acil Yardım Servisleri vardır. Bu bölümde günün her saatinde doktor bulunur. Kazaya uğrayanlara ilk tedavileri burada yapılır.

  EngelilerinEğitimi : Engelilerin eğitimi denilince daha çok özürlü (sakat) çocuklar akla gelir. Yurdumuzda; görmeyen, işitmeyen, hareket edemeyen, zihinsel, ruhsal dengesi bozuk 4.500.000 yurttaşımız var. Bu sayının 1.400.000 kadarı çocuktur. Sakat çocuklarımızdan; görmeyenler için 7, işitmeyenler için 21, ortopedik özürlüler için l okul açılmıştır. Zihinsel ve ruhsal özürlüler ise belirli okullarda özel dershanelerde öğrenim görmektedir.

  Engelilerin yaşamlarını sürdürmek için çalışmak ve gelir sağlamak zorundadır. Çalışmak, severek çalışmak yaşamı güzelleştirir. insanı mutlu eder.

  Engelilere acımak, onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getirmez. Sakatların da yapabileceği işler vardır. Engelilere çalışabilecekleri alanlarda iş vermek gerekir. Yasalarımız her yüz işçi çalıştıran işyerinin iki sakat işçi çalıştırması zorunluluğunu getirmiştir.

  Bütün ülkelerde olduğu gibi yurdumuzda da sakatlar korunur. Örneğin ülkemizde çalışan sakatlar gelir vergisini indirimli öderler. Hareketlerini kolaylaştırmak için yurt dışından getirilen araç ve gereçlere gümrük vergisi ödemezler. Çalışan Engeliler isterlerse erken emekli olabilirler.

  Okulda, sokakta gördüğümüz sakatlarla alay etmeyelim, gülmeyelim. Hiç bir sakatlığın isteyerek olmadığını bilelim. Engelilere yolda, geçitlerde, taşıt araçlarında yardımcı olalım. Onları üzmemeye, kırmamaya özen gösterelim.  ENGELLİLER HAFTASİ KONUSMA METNİ:

  KONUŞMA

  Sevgili Arkadaşlar!
  10 ile 16 Mayıs günleri arası Sakatlar Haftasıdır. Bu hafta boyunca sakatların sorunları tartışılır. Sakatlığa sebep olan etkenler açıklanır ve bu etkenlerin ortadan kaldırılması için çareler araştırılır. Sakatların eğitilebilmeleri ve iş sahibi olabilmeleri için gerekli şartlar oluşturulmaya çalışılır.

  Sakatlar Haftası boyunca, her gün ayrı bir sakatlık konusu işlenir. 10 Mayıs günü Sakatlar Haftası’nın açılışı yapılır. 11 Mayıs Görmeyenler Günü, 12 Mayıs İşitme ve Konuşma Engellileri Günü, 13 Mayıs Ortopedik Özürlüler Günü, 14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Özürlüler Günü, 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Günü olarak değerlendirilir. 16 Mayıs günü ise Sakatlar Haftası’nın genel değerlendirmesi yapılır.

  Akraba evliliği, gebelik öncesi tedbirsizlikler, aşıların zamanında yapılmaması ve kazalar, sakatlığın en önemli sebeplerindendir. Sakatların da, hayatlarını sürdürebilmeleri için, çalışmaları ve gelir sağlamaları gerekir. Sakatlara acıyarak, ya da onlara bakıp duygulanarak sorunlarını çözemeyiz. Onların da yapabileceği işler vardır. Sakatların iş sahibi olmalarına yardımcı olmak zorundayız. Kanunlarımız, işyerlerinde çalışan her yüz işçiden ikisinin sakat işçi olmasını zorunlu kılmıştır.
  Gördüğümüz sakatlarla alay etmeyelim ve gülmeyelim. Bir gün bizim de sakat kalabileceğimizi aklımızdan çıkarmadan, onlara yardımcı olalım.

  Hepinize kazasız ve sağlıklı günler, mutlu bir ömür diliyorum.

  ENGELLİLER HAFTASİ SİİRLERİ:

  Ben Özürlüysem Sen Nesin?

  Bakıp ta görmeyen kişi
  Ben özürlüysem sen nesin?
  Çomak sokmak olan işi(!)
  Ben özürlüysem sen nesin?

  Çok haklısın, görmez gözüm
  Sana da benzemez yüzüm
  Ama aydınlıktır özüm
  Ben özürlüysem sen nesin?

  Marifet gözde, kaşta mı?
  Aşk sevgide mi aşta mı?
  Akıl yaşta mı, başta mı?
  Ben özürlüysem sen nesin?

  Maşallah Allah korusun
  Kimden miras boyun posun
  Bana özürlü diyorsun
  Ben özürlüysem sen nesin?

  Ürettin de almadım mı?
  Yazdın da okumadım mı?
  Seni bile sevmedim mi?
  Ben özürlüysem sen nesin?

  Halil; sakın deme tekim
  Yaradan en büyük hâkim
  Seni, beni halk eden kim?
  Ben özürlüysem sen nesin?

  Halil MANUŞ


  Kör ile Kötürüm
  Bak arkadaş, ne ben sağlam
  Bir adamım...
  Ne ben tamam
  Bir insanım.
  Ben kötürüm,
  Ben de körüm;
  Hem anadan doğma körüm,
  Ben düşündüm ki ikimiz
  Tam bir insan olmak için
  Her şeye malikiz: Senin
  Kuvvetli bacakların var.
  Benim gözlerim de bakar.
  Ben senin gözün olurum.
  Gecen, gündüzün olurum.

  Ben de sana bacak, ayak
  Öyleyse hiç düşünme, kalk!
  Senin için
  Ben bakarım ve görürüm
  Ben de seni istediğin
  Yere alır, götürürüm.
  Böyle işte;
  İki mihnet birleşince
  Bir teselli hasıl olur,
  Mihnetliler de kurtulur.

  Tevfik FİKRET
  Engelliler Haftası Afişleri 2012
  Engelliler Haftası ile ilgili afiş posterler

  engellilerle ilgili afiş, engelliler ile ilgili afişler, engelliler için afiş, engelliler haftası, engelli afişleri, engelliler ile ilgili afiş, engellilerle ilgili afişler, engelliler afiş, engelliler ile ilgili s
  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard

 2. #2

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  19.053

  Engelliler Haftası (10-16 Mayıs) İle İlgili Bilgiler,Resimler

  Engelliler Haftası (10-16 Mayıs) İle İlgili Bilgiler,Resimler, Engelliler Haftası ile İlgili Güzel Sözler

  Engelliler da yaşamlarını sürdürmek için çalışmak ve gelir sağlamak zorundadır. Çalışmak, severek çalışmak yaşamı güzelleştirir, insanı mutlu eder.  Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işlenir.  Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.

  10 Mayıs Engelliler Haftasının açılışı
  11 Mayıs Görmeyenler günü
  12 Mayıs işitme ve Konuşma Kusurluları günü
  13 Mayıs Ortopedik Engelliler günü
  14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Engelliler günü
  15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü
  16 Mayıs Engelliler Haftasına genel bakış.  ENGELLİLER HAFTASI KONUŞMA METNİ

  SEVGİLİ ARKADAŞLAR!
  10 ile 16 Mayıs günleri arası Engelliler Haftası’dır. Bu hafta boyunca Engellilerin sorunları tartışılır. Sakatlığa sebep olan etkenler açıklanır ve bu sebeplerin ortadan kalkması için çareler araştırılır. Engellilerin eğitilebilmeleri ve iş sahibi olabilmeleri için gerekli şartlar oluşturulmaya çalışılır.

  Sakatla Haftası boyunca, her gün ayrı bir sakatlık konusu işlenir. 10 Mayıs günü Engelliler Haftası’nın açılışı yapılır.

  11 Mayıs görmeyenler günü,
  12 Mayıs işitme ve konuşma engellileri günü,
  13 Mayıs ortopedik özürlüler günü,
  14 Mayıs zekâ ve ruhsal özürlüler günü,
  15 Mayıs güçsüz yaşlılar ve korunmaya muhtaç çocuklar günü olarak değerlendirilir.
  16 Mayıs günü ise Engelliler haftasının genel değerlendirmesi yapılır.

  Akraba evliliği, gebelik öncesi tedbirsizlikler, aşıların zamanında yapılmaması ve kazalar sakatlığın en önemli sebepleridir. Engellilerinde hayatlarını sürdürebilmek için çalışmaları ve gelir sağlamaları gerekir. Engellilere acıyarak ya da onlara bakıp duygulanarak sorunlarını çözemeyiz. Onların da yapabileceği işler vardır. Engellilerin iş sahibi olmalarına yardımcı olmak zorundayız. Kanunlarımız işlerinde çalışan her 100 işçiden 2 sinin sakat işçi olmasını zorunlu kılmıştır.

  Gördüğümüz Engellilerle alay etmeyelim ve gülmeyelim. Bir gün bizim de sakat kalabileceğimizi aklımızdan çıkarmadan onlara yardımcı olalım.

  Hepinize kazasız ve sağlıklı günler, mutlu bir ömür diliyorum!

  ~~~~~~~~~~~~  >> ENGELLİLER HAFTASI OKUMA PARÇASI

  Anadan doğma sakattı. Bir bacağı, ötekinden biraz kısa olduğu için yürümeğe başlamasıyla, öteki insanlar gibi yürüyemediğini ve aksadığını hemen fark etmişti.

  Babası, onu göstermedik doktor bırakmamıştı.

  Fakat hiç çare bulamamıştı. Bacağın biri, doğuştan kısaydı. Bunun çaresini bulmağa, henüz insan bilgisi yetmiyordu. Doktorlar: Hem o kadar önemli de değil, diyorlardı. «Ayağın biraz aksaması, büyük bir eksiklik değildir.»

  Ama o öyle düşünmüyordu. Öbür çocuklardan ayrı, başka bir şey olduğunu ve kendisi gibi çocuklara pek az, adeta binde bir rastlanabileceğini görüyordu. Onu kim görse, ilk önce aksayan bacağına bakıyor değil miydi? Okul yaşı geldiği zaman hüngür hüngür ağladı. Bu çocuk, ötekiler gitmeğe can atarken okulu istemiyordu. Başka sağlam çocuklarla bir araya gelmekten ödü patlıyordu. Diretti. Okula gitmek istemiyordu. Kendisine öğretmen tutsunlardı. Evde öğrenecek, sonra ilkokul imtihanını verecekti. Ana baba, üzüntüsünden hastalanmasın diye isteğini yerine getirmek zorunda kaldılar.

  O da sözünde durdu. Özel ders alıp okudu. Sonra yaşı gelince ilkokul bitirme imtihanlarına girip diplomasını aldı...

  Fakat daha fazla okuması lazımdı. Ortaokulu da evde tamamlayamazdı kesinlikle okula gitmesi gerekiyordu. O önce yine istemedi. Fakat babası bu sefer artık ona kulak asmadı.

  Tekin'i böylece ortaokula yazdırdılar. Yazdırırken, okul arkadaşlarının ona ne kadar eziyet edeceklerim hiç düşünmemişlerdi. Hâlbuki zavallı çocuk, daha okula gittiği ilk gün, arkadaşları ona adını bile sormadılar. Her gören:

  — Topal! Diyordu

  Ve Tekin böylece daha ilk günden, çok utandığı kusuru yüzüne vurula vurula karşılandı.

  «Aaa! Topal!»
  En çok korktuğu söz buydu.
  Ne tuhaf, daha «Günaydın! Sen kimsin?» demeden onu bu sözle karşılamışlardı: Topal!
  Ve o günden sonra hep öyle gitti : «Topal aşağı, topal yukarı! Topal şöyle dedi, topal şunu yaptı!»
  Hep böyle. Çaresiz Tekin kendi kendine bile söylemekten çekindiği bu korkunç sözle çağırılmaktan o kadar utanıyor, öyle sıkılıyordu ki daha ilk günden, okulda kimse ile arkadaş olamayacağını anladı. Hem zaten okula niçin gidiyordu? Okuyup öğrenmek için değil mi? Mademki kendisini aşağılık görüyor, kendisiyle alay ediyor ve adını bile sormayarak kendisine topal diyorlardı o halde o da kimse ile arkadaş olmayacak, kendisini tamamen derslerine verecekti...

  Tekin, değil öteki derslerde jimnastik dersinde bile kısa zamanda arka*daşlarını geride bıraktı. Hem ne geride bırakış?

  Yılsonu geldi karneler dağıtılırken Müdür, Tekinin sınıfını şu sözlerle alkışladı:

  — Hepiniz iyi çalışmışsınız. Fakat aranızda bir arkadaşınız var ki onu övmeden edemeyeceğim. Bu çocuk bir yıldız, nasıl diyeyim? Çalışkan, çok başarılı biri.

  Bütün sınıfın gözleri, bir anda Tekine döndü. Öğretmen bir göz işareti yaparak Tekin'i ileri çağırdı. Müdür Tekinin elini sıktıktan sonra:

  — Seni kutlarım oğlum! Dedi. Söyle bakayım bana, senin adın ne?. Tekin sınıf arkadaşlarını acı bir gülümsemeyle süzdü ve onlara bir ders, önemli bir ahlak dersi vermek isteyerek, gür bir sesle şu cevabı verdi:

  —Topal!

  O güne kadar Tekin'e «Topal» diyen arkadaşları bir suçlu gibi yere baktılar. Bu olaydan sonra arkadaşları O'nu hep Tekin diye çağırdılar.

  F. Canan CEM
  YAVRUTÜRK Dergisi'nden
  > ENGELLİLER HAFTASI GÜZEL SÖZLER

  * Özürlü vatandaşlar, sadakaya muhtaç olmadan yaşamalı.
  * Sakatlık bir kusur değildir.
  * Sakatlar yardıma değil, şefkate muhtaçtır.
  * Sakatlara saygı, onlara yaşama sevinci verir.


  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard

 3. #3
  Perhaps, Perhaps ,Perhaps
  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Mesajlar
  29.164

  Cevap: Engelliler Haftası (10-16 Mayıs) İle İlgili Bilgiler,Resimler

  2013 Engelliler Haftası

  Baloğlu'ndan Engelliler Haftası mesajı

  AK Parti Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu, Engelliler Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.


  Baloğlu mesajında şunları kaydetti:

  "10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Engelliler Haftası, engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamın her alanında iradeleri, yaşam sevinçleri, başarıları ile eşit bir yaşam için mücadele veren, geleceğe umutla ve güvenle bakabildikleri ve daha verimli bireyler olarak toplumda yerlerini aldıkları bir dünya için farkındalık haftasıdır. Engellilerin her birey gibi hayatlarını en güzel şekilde sürdürmeleri konusunda devletimize olduğu kadar, yerel yönetimlere, halkımıza ve sivil toplum kuruluşlarına da büyük görevler düşmektedir. Bu konuda yapılacak her türlü çalışma insanımıza ve toplumumuza gösterdiğimiz saygının anlamlı bir ifadesi olacaktır.


  AK Parti döneminde engellerin kaldırılması yönünde ciddi adımlar atılmış bir çok yasal düzenleme ve anayasada yapılan değişiklikler ile engelliler için pozitif ayrımcılık getirilmiştir. Çalışamayan ve iş bulamayanlara maaş bağlanmış, bakıma muhtaç olan engelliler bakım hizmeti kapsamına alınmış, çevre, bina ve toplu taşıma araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Bunun için yapılan çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca, son haftalarda meclis gündeminde olan Devletimizin engelliler ile ilgili önemli düzenlemeler yaptığı Engelliler Yasası 2 gün önce Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül tarafından onaylanmıştır. Kanuna göre, özürlü, sakat ve çürük gibi ibarelerin engelli olarak değiştirilmesi öngörülmektedir.


  Bunun yanında engellilerin kamuda istihdamı büyük oranda artmış, 2002’de 5 bin 777 olan özürlü kontenjanında memur olarak çalışan engelli sayısı 2012 yılı sonu itibariyle 35 bin 531’e ulaşmıştır. Engelli olmanın öğrenmeye ve üretmeye mani olmadığını bildiğimiz için engellilerimiz ile ilgili yapılan çalışmalar ilerleyen zamanlarda da hızla devam edecektir. Bu vesileyle, 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyor, tüm engelli kardeşlerime, sağlık, mutluluk ve huzur dolu başarılı bir yaşam diliyorum."


 4. #4

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  19.053

  Engelliler Haftası (10-16 MAYIS)

  Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır.


  Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur.
  Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır.

  Okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işle'nir.
  Engellileri Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.

  10 Mayıs Engelliler Haftasının açılışı
  11 Mayıs Görmeyenler günü
  12 Mayıs işitme ve Konuşma Kusurluları günü
  13 Mayıs Ortopedik Engelliler günü
  14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Engelliler günü
  15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü
  16 Mayıs Engelliler Haftasına genel bakış.


  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard

LinkBacks (?)

 1. 12-02-2014, 22:06

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 09-02-2013, 15:15
 2. CHE GUEVARA (11.Aralık.1964) Birleşmiş Milletler'deki Konuşma Metni
  By EmeL in forum Eski Uygarlıklar Ve Dünya Tarihi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-19-2013, 14:37
 3. Engelliler - ENGELLİLER HAFTASI İle İlgili Şiirler, Resimler
  By EmeL in forum Belirli Günler & Haftalar Şiirleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-24-2013, 23:12
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-09-2013, 01:52
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-12-2012, 02:20

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Uyarı!
Üyeler İçin Yasal Uyarı: Forum alanlarını kullanırken; 3.şahısların kişilik ve gizlilik haklarını ihlal edici iletiler yazmak, hak sahibinden izin almadan mp3, film, dizi, video, yazılım, ekitap gibi eserleri doğrudan paylaşmak, ayrıca ilgili lisans sahibi olmayan sitelere erişim için link paylaşmak hukuka ve yasalara aykırıdır. T.C. yasalarına ve hukuka aykırı olan bu tür paylaşımlar site içerisinde tespit edildiği veya hak sahibi tarafından şikayete konu olduğu takdirde, kullanıcı siteden uzaklaştırılacağı gibi, sistem tarafından tutulan kayıtlar, talepleri halinde yasal mercilere verilebilecektir. Bütün mesajların sorumluluğu yazarlarına aittir. Siradisi.ORG sitesi kesinlikle mesajlardan sorumlu tutulamaz.. Kullanmalarından doğacak tüm sorunlardan ve kanun ihlallerinden FORUM sorumlu tutulamaz.

Hak Sahiplerine ve Yasal Makamlara: Bu site, 5651 sayılı yasa kapsamında "yer sağlayıcı"dır. İlgili yasanın 5. maddesine göre: Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri İLETİŞİM bölümünden veya [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler. Bu iletişim adreslerinden bize ulaşan talep ve şikayetler incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler derhal sitemizden kaldırılacaktır. Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Bizi Takip Et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0