Cumhuriyet (29.Ekim) Bayramı İle İlgili Konuşma Metinleri

Google adsense


+ Yeni Konu aç
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Cumhuriyet (29.Ekim) Bayramı İle İlgili Konuşma Metinleri

 1. #1

  Status
  Online
  "Ölüm", kendinden önce bana yalnızlığını yolladı. (N. Hikmet)

  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  19.085
  Konular
  13122
  Aldığı Beğeni
  588
  Beğendikleri
  12

  Cumhuriyet (29.Ekim) Bayramı İle İlgili Konuşma Metinleri

  29.ekim cumhuriyet bayramı ile ilgili konuşma metinleri cumhuriyet ile ilgili hazır konuşma metni cumhuriyet bayramı ve cumhuriyet ile ilgili konuşma metinleri
  CUMHURİYET MEŞALESİ – Konuşma metni
  Ve Mustafa Kemal geldi… Her şeyin bitti denildiği, umutların tükendiği bir anda sonsuzluğu anımsatan masmavi gözleriyle çıktı ortaya :“ Her şey yeni başlıyor.” dedi. Işık saçtı çevresine altın sarısı saçlarıyla.


  I. Dünya Savaşı bitmişti. Galip devletler vatanımızı paylaşma planlarına başlamışlardı bile. Halk ise yoksul, yaralı ve bitik. Ama esarete de boyun eğmeye niyetli değildi. Bir kıvılcım istiyordu sadece. Bu aç kurtlara her şeyin hesabını ödetmek için küçük bir kıvılcım. Atmalıydılar bu katil sürüsünü atalarının onlara miras bıraktığı bu cennet topraklardan. Kendilerini ancak o zaman rahat hissedeceklerdi. Ve Samsunda yandı o kıvılcım. Öyle bir yandı ki hem de yurdun dört bir yanı bu ateşle parladı.
  Uzun süren mücadeleler sonucu hesap ödetilmişti. Vatan toprakları düşman işgalinden kurtarılmış, al bayrak yeri göğü titretircesine göğsünü gere gere dalgalanmaya yeniden başlamıştı.
  Evet Ulu Önder ve silah arkadaşları liderliğinde milli mücadele kazanılmıştı.fakat sadece top tüfek susmuştu. Asıl savaş şimdi başlayacaktı. Medeniyet savaşı…
  Gençliğinden beri hayalini kurduğu cumhuriyet fikrini uygulama zamanı gelmişti artık. Cumhuriyet yönetimini Türk milletinin karakterine uygun gören Atatürk bu düşüncesini “ Türk milletinin karakter ve yapısına en uyun idare cumhuriyettir.” diyerek ifade etmiştir. Bu vatanı. Bağımsızlık ve özgürlüğü bu halk kazandıysa onu yönetme yetkisi de halkın olmalıydı. “Artık hükümet millettir ve millet hükümettir.” seslenişiyle herkese cumhuriyet yönetimini duyurmuştur. Halkına her şeyin en iyisini layık gören Atatürk. “ Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diyerek bu meşaleyi bizlere vermiştir.
  Yaşamının son anlarını bile çalışarak, düşünerek halkına yarar sağlamak için geçiren Atatürk’ün bizden istediği bu meşaleyi sonsuza kadar taşımamızdır. Bu görevi yerine getirmek bizim atamıza en büyük borcumuzdur.
  Rahat uyu Atam! Senden aldığımız ilhamla o meşale- CUMHURİYET MEŞALESİ- sonsuza dek yanacaktır.
  Metin KOCATEPE
  Fatsa Anadolu Öğretmen Lisesi
  CUMHURİYET BAYRAMI HAKKINDA YAZI VE ÖNEMİ
  Sokaklarda “yaşasın Cumhuriyet” sesleri yükseliyordu o gün. Cumhuriyet bayram havasıyla coşkuyla karşılanmıştı. Uzun savaşlardan yorgun düşen halk, artık mutlu, barış dolu günlere ellerini uzatmak istiyordu.
  Atatürk; “Türk Milleti istiklalsiz yaşayamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır” derken halkın bağımsızlığa olan tutkusunu biliyordu.

  Cumhuriyet Bayramı hakkında yazı yazmak önemli bir olay. Dilerseniz zorluklarla geçen o günlere bir dönüş yaparak, Cumhuriyetin bizlere kattıklarına bir göz atalım.
  Çanakkale geçilmez dendi. Geçirmediler düşman askerlerini. Anadolu’nun bakir topraklarına el sürdürmediler. Müttefikler 1.Dünya Savaşı’nda yenik düştü. Savaş cephede bitmişti ama masada hala sürüyordu. Osmanlı Montros Ateş kes antlaşmasını imzalamak zorunda. kaldı. Bu öyle bir ateş kes antlaşmasıydı ki antlaşmayı imzalayan devlete ateşten gömlek giydiriyordu. İşgalci devletler adeta kanser hücresi gibi Osmanlı’nın tüm hücrelerine yayılmaya başlamış, gittikleri her yerde halkı hiçe sayıyor ve maddi, manevi tüm unsurlara müdahale ediyorlardı. Çanakkale Savaşında geçemedikleri boğazları, şimdi hiçbir engele takılmadan geçiyorlardı.
  29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilanına götüren hareket 1919′da başladı ulusal direniş. İlk kurşunun ardından, top, tüfek sesleri dinmedi düşmanın bağrında. Yurdun toprakları paylaşılmıştı. Tüm ulus tek yumruk olmuş, gidişe dur diyordu.
  Kuvayi Milliye oluşturularak ayrı ayrı hareket eden gruplar tek çatı altında birleştirildi. Vatanın kurtulması ve birliğin gösterilmesi için bu birleşim şarttı. Asker halkla birlikte çalışarak kurtuluşa giden yolda birlikte yürünecekti. Amasya’dan Erzurum’a, Erzurum’dan Sivas’a kurtuluşun dev adımları atıldı.
  23 Nisan 1920′de 1. Büyük Millet Meclisi toplandı. Zafer kazanılana kadar tüm birimlerin en üst düzeyde hazır olması kararı alındı. Yetkiyi milletten alan meclis kararları hızla alıyor, gerekli düzenlemeleri zaman geçirmeden yapıyordu. İlk anayasa ve İstiklal Marşı kabul edildi. Ancak yapılacak daha çok iş vardı. Halk Türk Ordusu’nun güçlü olması ve savaşlarda başarı göstermesi için elindeki avucundaki her şeyi bağışladı. Kimi atını verdi, kimi çarığını, kimi buğdayını, kimi yorganını, kimi yününü, kimi öküzünü… Tek amaç Türk Ordusu düşmanı yurdun bağrından söküp atsın.
  Türkiye Büyük Millet Meclisi, düşmanlarca Anadolu’da çıkartılan ayaklanmaları bastırıyor, düşmanları söküp atmak için cepheler açıyor, bağımsızlık için gece demiyor gündüz demiyor çalışıyordu.
  Türk milleti inaçlı ve azimliydi. Atatürk misaki milli dedi. Tüm vatanı savunmak şartını koyarak hiçbir toprak parçasından vazgeçilmeyeceğini söyledi. Vatan toprağında düşman çizmelerini görmek istemiyordu.
  Türk milletinin azmi 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı getirdi. Türk askeri İzmir’e ilerliyor topraklarımızı düşman askerlerinden ve zulümlerinden temizliyorlardı. Millet önemli bir savaşı kazandı ve sorunlar geride kaldı.
  24 Temmuz 1923′te Lozan antlaşması imzalandı. Tüm dünya yeni bağımsız Türk devletini kabul etti.
  Bağımsızdı artık Türkiye. İşgalci düşmam devletleri çekilmiş ve ordularımız İstanbul’a girmişti. Demokratik bir biçim verildi bu devlete. Ankara Başkent oldu, 2. Millet Meclisi kuruldu. Cumhuriyeti ilan etme zamanı artık gelmişti.
  Takvimler 29 Ekim 1923′ü gösteriyordu. Cumhuriyet ilan edildi. Atatürk oybirliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhur Başkanı seçildi. İsmet Paşa başkanlığında bakanlar kurulu oluşturuldu. Anayasanın 1.maddesinin sonuna Türkiye devletinin şekli Cumhuriyettir cümlesi ilave edildi. Cumhuriyetçilik Ulu önderin ilkesiydi. Saltanat kaldırıldı, peşinden hilafet. Öğrenim birleştirildi, anayasa kabul edildi. Çağdaş devletlerin kullandığı giysiler benimsendi. Halkı sömüren tekke ve zaviyeler kapatıldı, medeni kanun kabul edildi. Yeni Türk Alfebesi kabul edildi. Hızla millet okulları açıldı. Türk tarih kurumu, Türk Dil Kurumu kuruldu. Soyadı taşıma zorunluluüu, kadına seçme ve seçilme hakkı kanunlar yasalar derken demokrasinin en güzel şekilde yaşandığı bir ülke haline geldi yurdumuz.
  Türk kadını meclise girdiğinde Avrupa’daki kadınlar hala bu hakkı alamamışlardı. Türk kadını onlara örnek olmuştu. Atatürk “Cumhuriyet düşünce özgürlüğünden yanadır. Türk milletinin karekterine, örf ve adetlerine en uygun olan idare cumhuriyet idaresidir” demiştir.
  İnsanımız haklarını arıyabiliyor, düşüncelerini açıklayabiliyor, seçme hakkını özgürce kullanabiliyor, kadın erkek sokakta rahatça yürüyebiliyor, çünkü bu topraklarda “Cumhuriyet” var. Bu topraklarda halkın sesi hiç susmayacak.
  Bizler açlığı, yokluğu bilen bir halkız. Bizler için mücadele eden, bu halkın ve vatanın bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan canlarını verenleri hiçbir zaman unutmayacağız. Kanlarını bu toprağa döken tüm gazilerimizi saygıyla ve şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.
  Türk milleti varoldukça bu topraklar kimler tarafından nasıl işgal edilmiş olursa olsun, geçmişte düşmanları nasıl söküp attıysak vatanın bağrından gelecekte de daha fazlasını yaparak vatanı işgalden kurtaracağız.
  İbrahim ELİBAL
  UZM. Psikolojik Danışman
  CUMHURİYET VE ÖZGÜRLÜK
  – Cumhuriyet bayramı Konuşma metni-
  Sabahları güneşin doğuşunu hiç izlediniz mi bilmiyorum. Başınızı pencereden çıkartıp şöyle bir gökyüzüne bakarako sonsuzluğu gözlemlediniz mi? Sabahları evden çıktığınızda her biri bir yana kışuşturan, gülen, özgür insanları gözlemlediniz mi? Kırlara çıkıp tertemiz havayı tenefüs ettiğinizde özgürlüğün taa ciğerlerinize kadar işlediğini hissettiniz mi?
  Sözün burasında isterseniz geçmişe bir yolculuk yapalım:

  Bundan yüzyıllarca yıl önce kurulmuş bir imparatorluk. Osmanlı İmparatorluğu. İlk zamanlarında halkı düşünen, akıllı, işi bilen insanlar tarafından idare edildi. Bu sadece tesadüf; çünkü padişahlık babadan oğula geçiyordu. Bu imparatorlukta sadece Türkler bulunmuyordu. Bu imparatorluk, bir çok ulusu egemenliği altına almıştı. Bu uluslar, yüzyıllarca kardeş kardeş yaşadılar. Hiçbir ulusa diğerinden farklı bir hak verilmedi. Bu durum yüzyıllarca sürüp gitti. Daha sonra öyle bir dönem geldi ki yönetim ülke yönetmekten aciz, sadece kendi çıkarlarını düşünen kişilerin eline geçti. Durum böyle olunca kendimizden ayırmadığımız, kardeş bildiğimiz uluslar Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalamak isteyen devletlerin de etkisiyle onların yanında yer aldılar. “Beni benden etti dost bildiklerim” şarkısı bizim o zamanki durumumuzu çok iyi bir şekilde ortaya koymaktadır.
  Batılıların “hasta adam” diye nitelendirdikleri ülke elden gidiyor derken çok zeki, milletini seven, gözünü daldan budaktan sakınmayan bir kurtarıcı çıktı. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK. Kendisi gibi düşünenlerle birlikte ülkesini kurtarmak için yıllarca savaştı. Bu savaşta millet varını yoğunu ortaya koydu. Sonunda bir avuç Türk milleti topun, tüfeğin, barutların üstesinden geldi. Yurdumuzdan düşmanları söküp attı.
  Sıra geldi milletin hak ettiği yönetim şekline. Yapılan uzun tartışma ve görüşmeler sonucunda 29 Ekim 1923′te Cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyetin ilanını takiben bir çok devrim yapıldı. 3 Mart 1924′te saltanat kaldırıldı.
  Atatürk, kurmuş olduğu cumhuriyeti Türk gençliğine emanet etti. Acaba bize emanet edilen cumhuriyete yeterince sahip çıkabiliyor muyuz?
  Elbette ki içimizde kardeşi kardeşe öldürtmek isteyen, kendi çıkarlarını ülke çıkarlarından üstün tutan insanlar yok değil; ama biz millet olarak bu tür insanların çıkarlarına alet olmamalıyız. Atalarımızın kanlarıyla sulamış olduğu bu kutsal toprakları kanımızın son damlasına kadar korumalıyız. Bizlere emanet edilen cumhuriyete sahip çıkmalıyız.
  Tüm ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutlayarak bu uğurda canlarını vermiş olan tüm şehitlerimizi rahmetle ve gazilerimizi saygıyla anıyorum.
  Semra YILDIZHAN
  Türkçe Öğretmeni  kaynak: rehberogretmen


  Cumhuriyet (29.Ekim) Bayramı İle İlgili Konuşma Metinleri


  Cumhuriyet (29.Ekim) Bayramı İle İlgili Konuşma Metinleri.
  -İbrahim Tenekeci
+ Yeni Konu aç

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


Dost Sitelerimiz: AhmetDastan.COM | Kalbinegidenyol.Com | SağlıkUzmanım.COMSearch Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371