Welcome guest, is this your first visit?
Kapat
   
©

Google Reklamları

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1


  Üyelik tarihi
  25 08 2012
  Mesajlar
  7.358
  Bahsedildi
  1
  Etiketlendi
  0

  BİYOLOJİ - Canlı Özellikleri - Canlı varlıkların genel özellikleri

  BİYOLOJİ - Canlı Özellikleri - Canlı varlıkların genel özellikleri

  1. Canlıların en önemli ortak özelliklerinden biri temel yapı birimlerinin hücre olmasıdır. Hücreler bir mikroskop altındahatta bazen büyüteç ve nadir de olsa çıplak gözle gözlenebilen yapılardır. Örneğin tavuk ve balık yumurtaları gözle görebildiğimiz hücrelerdir. Cansızların ise belirgin bir hücre yapıları yoktur. Bazen kristal yapıda görülebilirler.
  2. Canlıların beslenme gereksinimleri vardır. Bütün canlılar dışarıdan aldıkları bir takım maddeleri kendi canlı maddeleri içerisine katabilirler. Bu olaya asimilasyon (özümleme) denir. Diğer taraftan da canlılar kendilerindeki maddelerin bir kısmını parçalayarak yaşamları için gerekli olan enerjinin açığa çıkmasını sağlarlar. Bu olaya da disimilasyon (katabolizma = madde yıkımı) denir. Cansız cisimlerin besin gereksinimleri yoktur. Bu nedenle cansızlar metabolik faaliyetleri gösteremezler. Canlılar metabolik olaylar sonucu büyümeleri için gereken yapı maddelerini oluşturur ve enerji açığa çıkarırlar. Bütün canlılarda metabolik olaylar görülür.
  3. Canlılar uyarılabilir ve uyarana yanıt verebilirler. Yani çevrelerindeki fiziksel ve kimyasal uyaranlara tepki gösterirler. Cansızlar ise uyaranlara karşı belli bir tepki göstermezler.
  4. Canlılarda dış ortam farklı olmasına rağmen iç ortam sabit tutulur. Buna homeostazi denir. Cansızlarda böyle bir durum yoktur.
  5. Canlılar üreme özelliğine sahiptirler. Kendilerinin benzeri olan organizmaları meydana getirirler. Cansızlarda ise üreme gibi faaliyetler görülmez.
  6. Canlılar bulundukları ortama uyum (adaptasyon) yeteneğine sahiptirler. Cansızlarda adaptasyon görülmez.
  7. Canlılar hareket yeteneğine sahiptir. Bütün canlılar hareket ederler ya da durum değiştirirler. Bu hareket içten gelen bir enerji ve yönetim ile yer değiştirme şeklinde yapılır. Cansızlar ise herhangi bir kuvvet uygulanmadıkça hareket edemezler. Yani yer değiştiremezler.
  8. Canlılar doğma büyüme gelişme ve ölüm gibi niteliklere sahiptir. Cansızlar da ise yaşam belirtisi olmadığı gibi bu özelliklerin hiçbiri görülmez.
  9. Canlıların büyük bir çoğunluğu belli bir organizasyon gösterir (sindirim dolaşımboşaltım sistemleri gibi). Cansızlar da ise böyle bir organizasyon söz konusu değildir.

 

 

Benzer Konular

 1. Yunanistan'da Canlı Canlı Gömülen Kadın
  By Sahra in forum Ölüm Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-27-2014, 03:21
 2. Bitkilerin Genel Özellikleri
  By Lady in forum BİYOLOJİ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-04-2013, 03:59
 3. Canlı Canlı Bebek Yaktılar
  By Lady in forum Eski Haber Arşivi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-29-2013, 11:28
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-15-2013, 15:19
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-15-2013, 14:45

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0