Merhaba, bu ilk ziyaretiniz mi? Buradan kaydolun.
Kapat
   
©

Google Reklamları

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.106
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0

  Deterjanların Çevreye, Doğaya Verdikleri Zarar

  deterjanların çevreye etkisi, deterjanların çevreye zararları, deterjanların su kirliliğine etkisi, deterjanların suya zararları, deterjanların zararlı yönleri
  Dünya üzerindeki yaşamın kaynağı olan ve dolayısı ile insanoğlunun da yaşamak için muhtaç olduğu su üzerinde ciddi boyutlarda kirlenmeye sebep verebilen deterjanlar, doğrudan olduğu gibi dolaylı yoldan da çevreye büyük boyutlarda zarar verebilme potansiyeline sahiptir. Deterjanlar sudaki mikro habitatın yok olmasına neden olabileceği gibi, bazı yaşam formlarının aşırı miktarda üreyerek doğal ekolojik sistemin zarar görmesine de neden olabilir.

  Deterjanların Çevreye, Doğaya Verdikleri Zarar

  Çoğu insan evlerinin lavabolarına döktüğü deterjan artıklarının çok küçük miktarda olduğu için çevreye zarar vermeyeceğini düşünse de, bazı kimyasal maddeler doğada çok uzun süre kalabilmekte ve bulunduğu ortamı ciddi derecede etkileyebilmektedir.

  Deterjanların Çevreye, Doğaya Verdikleri Zarar

  Çok küçük miktarda olduğu zannedilen deterjan artıkları dahi su yüzeyinde oldukça geniş bir yüzeyi kaplayarak, su ile hava arasındaki temasın engellenmesini sağlayabilmektedir. Deterjanların içinde bulunan “biyolojik bozulmaya uğramayan” kimyasal maddelerin miktarı, çevreye zarar verme potansiyellerini belirleyen etkendir. Biyolojik bozulmaya tabii olmayan kimyasal maddeler doğal yollarla parçalanmadan uzun süre boyunca çevreye etki etmektedir. Deterjan artıkları doğrudan denize değil toprağa dahi dökülse uzun süre boyunca bozulmadan kaldığı için akarsu kaynaklarına ve oradan da denizlere taşınabilmektedir.

  Deterjanların Çevreye, Doğaya Verdikleri Zarar

  Deterjanlarda kullanılan Dedosil Benzen gibi kimyasal maddeler topraktaki ya da sudaki bakteri ve enzimler tarafından kolay bir şekilde parçalanamamakta ve bu nedenle de doğal bozulma etkisine karşı son derece yüksek direnç göstermektedir. Kimyasal yapısı sağlam halkalı gruplar içeren bu tür maddeler özellikle durgun sularda köpüklenmeye sebep olacaktır. Deterjan içeriği doğal etkilerle uzun süre parçalanamadığından su ile karışan kimyasallar köpürme eğilimini sürdürecektir. Bu durum yalnızca görsel açıdan pek de hoş bir görüntüye sebebiyet vermekle kalmamakta ayrıca suyun geriliminin de etkilenmesine neden olmaktadır. Su içindeki çözünmüş Oksijen miktarının azalmasına neden olan bu tür kimyasallar, canlılığın devamı için büyük bir tehdit oluşturabilmektedir.

  Deterjanların Çevreye, Doğaya Verdikleri Zarar

  Ekolojik sistemde suların kendi kendini arıtmasını sağlayan sistemlerin devre dışı kalmasını sağlayabilen deterjanlar, uzun vadede önlenmesi son derece güç ve uzun süren bir kirliliğe neden olabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü deterjanlar biyolojik süreçle parçalanabilen maddelerden üretilmeli ve doğanın deterjan artıkları nedeniyle kirlenmesinin önüne geçilmelidir. Ancak kapitalist ekonomilerde üretilen tüm ürünlerde “arz ve talep” durumu söz konusu olduğundan, öncelikle halkın bu tür biyolojik içerikli deterjanlara talep göstermesi gerekir. Bunun için toplumun deterjan artıklarının zararları konusunda bilinçlendirilmesi ve doğal bileşenli deterjanları almaya teşvik edilmesi gerekir. Tüketicilerin doğal içerikli deterjanları almasıyla birlikte oluşan talebi karşılamak için üreticiler de bu durumu dikkate alacak ve biyolojik olarak parçalanabilen kimyasallar kullanarak üretim yapacaktır.

  kynk: cevreinsan
  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard

 

 

Benzer Konular

 1. Köstebeklerin Tarıma Verdikleri Zarar
  By AdoNiS in forum Bahçe — Tarım İşleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-07-2014, 02:05
 2. ÇİÇEK OLARAK DOĞAYA KARIŞAN SİGARA
  By EmeL in forum Ekoloji ve Çevre
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-10-2013, 13:28
 3. Beni Toprağın Kucağına Verdikleri Zaman...(Resimli-Mevlana-Sözleri)
  By EmeL in forum MEVLANA Sözleri — Şiirleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-09-2012, 19:54
 4. Peter F. Drucker Sözleri-Dünyanın herhangi bir yerinde çevreye...
  By EsmeraLda in forum FELSEFİK > Düşündüren Sözler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-02-2012, 21:39
 5. Peter F. Drucker Sözleri-İnsanın yaşadığı çevreye yönelen başlıca...
  By EsmeraLda in forum FELSEFİK > Düşündüren Sözler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-02-2012, 21:38

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0