İnsanların neredeyse tamamı el ve ayak uyuşması yaşamışlardır. El ve ayak uyuşmaları sürekli olmadığı müddetçe zararsızır hatta faydalıdır. Ancak uzun süreli ve geçmeyen ayak uyuşması bir hastalığın habericisi olabilir. Genellikle sol ayak uyuşması ve sağ ayak uyuşması yaşanır bazen kollarımız da uyuşma karıncalanma meydana gelebilir işte bu yazımızda ayak uyuşmalarının nedenlerini kol uyuşmalarının sebeplerini inceleyeceğiz.

El ve Ayak uyuşmalarının nedenleri

El ve ayak uyuşmaları elimize ya da ayağımıza kan gitmediğinde meydana gelebilir mesela Klozete ya da alaturka tuvalete oturduğunuzda Ayakalarınız uyuşacaktır. Çünkü ayaklarınıza kan gitmez hücreler ihtiyaçları olan glikoz ve oksijeni bulamayınca beyne sinyal gönderirler bir tür erken uyarı sistemidir bu bu sinyaller neticesinde ayaklarda uyuşma ve karıncalanma meydana gelebilir. Bu en sık karşılaşılan uyuşma nedenidir. bu tür ayak uyuşmasından korunmak için aynı şekilde oturmamak vücudu aynı şekilde tutmamak tuvalette uzun kalmamak kalınacaksa kan akışına izin verecek hareketler yapmak gerekmektedir. peki ayak uyuşmasının başka sebepleri var mı?

Ayak Uyuşmasının - Karıncalanmasının sebepleri!

Mesela sol serçe parmağı uyuşması yaşıyorsanız elinizde bir sinir sıkışması ya da bileğinizde bir sinir sıkışması olabilir. el bileğiniz sabah aklktığınızda çok ağrıyor ve uyuşmuş ise elinizin üstüne yatmış olabilirsiniz

Karpal Tünel Sendromu: el parmaklarınız uyuşuyor ve karıncalanıyorsa el bileğinizde karpal tünel sendromu olabilir. bazıları geçicidir. bazılarında ameliyatla sıkışan sinirin alınması gerekir.

Raynaud hastalığı: bu hastalıkta soğuğa karşı hassasiyet vardır. uyuşmanın kaynağı soğuktur. ellerinizi ve ayaklarınızı sıcak tutmanız gerekir.

Servikal ostreoartrit: Servikal uyuşmalar ve ağrılar 50 yaşından sonra ortaya çıakr boyun ağrılarıyla birlikte seyreder. uyuşmalara neden olabilir

Bel fıtığı, disk kaymaları: bu hastalıkda kollarda uyuşma yapabilir.

Çeşitli Sinir hastalıkları: nörolojik hastalıklar da el ve ayak uyuşmasına neden olur.

Kalp Krizi Belirtileri: Sol kol uyuşması özellikle kalp krizi bleirtileri arasında sayılır ancak her sol kol uyuşması kalp krizi belirtisi değildir. Sol kol uyuşmaları diğer kalp krizi belirtileriyle birlikteyse anlam ifade eder. o yüzden her kol uyuşmasında telaş etmeye lüzum yoktur.

El ve ayak uyuşmalarından korunmak için neler yapabiliriz.

Sağlıklı beslenmeli herşeye en doğal haliyle tüketmeliyiz
Bol bol spor yapmalıyız yaşlılar daha hafif sporlar yapmalı
aynı pozisyonda uzun süre durmamalıyız. Bilgisayar çok kullanıyorsa her 30 dakikada bir elimizi belimizi omuzumuzu kolumuzu dinlendirmeliyiz.
yatak seçimine dikkat etmeliyiz geniş yataklar almalıyız elimzi kolumuzu rahat koyabilelim
sigara içmemeliyiz alkol kullanmamalıyız.
Kan damarlarını etkileyen yağlı yiyeceklerden ve kolesterolden uzak durmalıyız.El ve Ayak Uyuşması Neden Olur?

Sinir veya kan damarına basınç : Vücudunuzun bir tarafı üzerinde uzun süre zor bir pozisyonda oturuyor, dayanıyor veya uyuyordunuz. Genellikle de vücut “uyandıkça” iğne batıyor gibi olduktan sonra hareket ettiğinizde uyuşma geçiyor. Dirseğinize abanmak ulna sinirinize basınç yapar ve dördüncü ve beşinci parmaklarınızda karıncalanma ve uyuşma olur.

Karpal tünel sendromu : Elinizdeki (baş parmaktan yüzük parmağına kadar) ve bileğinizdeki uyuşma geceleri artıyor ve parmaklarınız, baş parmağınız ve eliniz kuvvetsizleşti. Muhtemelen kuvvet gerektiren aletleri ya da bilgisayarı sık kullanan veya sürekli tekrarlamalı hareketler yapan birisiniz. Bu durum kendiliğinden geçer ya da ağrı kesici ve bileklik gerekebilir.

Raynaud hastalığı : El ve ayak parmaklarınız uyuşuyor ve beyazlaşıyor, sonra mavileşiyor, soğuk havalarda kızarıyor ve ısındıklarında acıyor. Küçük kan damarlarıyla ilgili bir rahatsızlığınız var demektir.

Servikal (boyun omurgasında osteoartrit : Elinizde kısmi uyuşma ve karıncalanma var. Muhtemelen 50 yaşını geçtiniz ve boynunuz zaman zaman sertleşip ağrıyor. Servikal ostreoartrit söz konusu olabilir.

Boyun ağrısı omuzlarınıza, uyuşma ve karıncalanma kollarınıza vurursa ve sallanmadan yürüyemiyorsanız, servikal spondiloz olabilir.

Disk fıtığı : Sırtınızın alt kısmında hareket edince artan bir ağrı var, baldırınızda veya bacaklarınızda ağrı, uyuşma ve karıncalanma oluyor. Disk fıtığı veya disk kayması eklemlerde omurga kemiklerinin arasındaki düz, yuvarlak yastıkların yerinden çıkmasıdır. Sırtta yaralanma, kas zayıflığı veya şişmanlık sık görülen nedenleri arasındadır.
İnme veya geçici iskemi krizi : Kol ve bacaklarda güçsüzlük olsa da olmasa da vücudunuzun bir tarafında uyuşma ve karıncalanma, anlaşılamaz konuşma, bulanık veya çift görme, bilinç bulanıklığı ve baş dönmesi var. Bu uyarıcı belirtiler geçici iskemi krizinin veya inmenin habercisi olabilir.

Öteki Nedenler Aşırı soğuk Dolaşım sorunu Romatizmal artrit Şeker hastalığı

Önleme İçin Pratik Tedbirler

Dolaşımı düzenlemek için uyuşan bölgeye masaj yapın. Uyuşan vücut bölgesini hareket ettirin. Giysilerinizi gevşetin. Raynaud hastalığında, el ve ayaklarınızı ısıtın. Disk kayması varsa, dizlerinizin altına yumuşak bir yastık koyarak yere uzanın veya dizlerinizin arasına yastık alarak yatın. Sıcak bir zemin üzerine uzanın. Boyun ve sırttaki sertleşme için ibuprofen veya aspirini deneyin.

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak, dayanmak ve yatmaktan sakının. Doğru oturup kalkın. Düzgün duruş omuriliğiniz ve boynunuzdaki baskıyı kaldırır. Dik oturun, göğsünüzü kaldırın, çenenizi hafifçe eğin ve başınızı kulaklarınız omuzlarınızı değinceye kadar hareket ettirin. Sigarayı bırakın. Dolaşım sisteminizi etkiler. Tekrarlamalı işleri yaparken mola verin veya başka iş yapın. Klavyeyle çalışma mahalliniz el, bilek ve kol pozisyonu için uygun olmalıdır.

el ayak uyuşması, el ve ayaklarda uyuşma, el-ayak uyuşmasının sebepleri, el ve ayak parmaklarında uyuşma, el ayak uyusmasi, el ayak uyuşmasının nedenleri, sol el ve sol ayak uyuşması, sol el ve ayakta uyuşma, elde ve ayakta uyuşma, el ayak uyuşması nedenleri