Google adsense

User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi

Hayvanlar Alemi & Doğa Kategorisinde ve Evcil Hayvan Bakımı Forumunda Bulunan Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> ...

 1. #1


  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.130
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0

  Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi

  Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi

  Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi Nasildir?

  Bukalemunlar : Gövde yanlardan basıktır, baş üzerinde miğfer benzeri bir çıkıntı bulunur. Konik çıkıntıların üzerinde bulunan gözler, birbirinden bağımsız hareket etme yeteneğindedir.

  Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi

  Vücudun 1-1,5 katı kadar olan dilin fırlatılmasıyla avlanılır. Kuyrukları kavrama yeteneğine sahiptir ve yenilenemez. ön ve arka üyeler arasında parmak yönlenmesi bakımından farklılık vardır (zygodactyli). Ortam rengine uyum sağlama yetenekleri yüksektir.

  Bukalemunlar da İguanalar gibi soğuk kanlı canlılardır ve aslında pet hayvanı değildirler.Bakımlarının kolaylığı,fazla büyümeyecek olmalarından kaynaklanır.Vejeteryan olmadıkları için küçük sinekler,böcek ve kurtçuklarla beslenmeleri gerekir.


  Saatlerce hareketsiz durabilen bu canlıların renk değiştirebilen pigmentlere sahip olması onların merakla sahiplenilmek istenmesinin başlıca nedenidir..

  Bukalemunlar,sanılanın aksine doğadaki tüm renklere bürünemezler.

  Alabildikleri renkler,kahverengi ve tonları ile yeşil ve tonlarından ibarettir.

  Doğal ortamlarında yaşayabilen bazı Bukalemunların daha canlı renkler alabildiği bilinmektedir.
  Bukalemunlar da tüm egzotik canlılar gibi ısıyı severler. Terraryumlarında daima taze su bulunması gereklidir.  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard


 2. #2


  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.130
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0

  Cevap: Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi

  10 yıldır evinde bukalemun besleyen tarihçi Talha Uğurluel Röportaj:


  Neden Bukalemun ? : Güzel soru. Kim evinde bir kertenkele beslemek ister ki. Soğukkanlı, görünüşü tıpkı bir dinazoru andıran ve bakımı da bir hayli zor bir canlı. Öncelikle bukalemun fikrinin aklıma çocukluğumdan yerleştiğini ifade edeyim. Annem 70 li yıllarda Cihandir’de otururken komşuları ünlü sinama sanatçısı Ediz Hun imiş. Onunda iguana ve bukalemunları varmış. Annem çocukluk yıllarımda hatıraları arasında bunları da anlatmıştı. Yani evde bu canlılar beslenebilir fikri o zamanlardan kalmış demek ki kafamda. Ayrıca tabiatla iç içe bir çocukluğum geçmiştir. Elimizde sapanlar kuş avlamaya çıkar dağ dere tepe dolaşırdık. Baktık birşey vuramıyoruz, dereden balık tutma işine girişirdik. O da olmuyorsa işi kertenkeleye vuruyorduk. Yani ille eve elimiz dolu gideceğiz : ) Yani soğukkanlı canlılardan korkmazdık. Yılanın ne çeşidi tarlalarda önümüze çıksa atlardık üzerine. Sanıyorum tüm bu geçmiş yaşantım bukalemun beslememde temel teşkil etti.
  Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi

  İlk Bukalemunum: 2000 yılının başları. İstanbul’da Kadıköy’deyim. O zamanlar orada sahil şeridinde yan yana küçük küçük birsürü kuş ve balık dükkanı vardı. Oraları dolaşmayı severdim. O günde oraya uğradım. Ama bir dükkanın önünden geçerken bir de ne göreyim tam yolun kenarına bir akvaryum koymuş ama içinde bir kertenkele duruyor. Hemde görüntüsü çok başka bir kertenkele. Evet bu canlı bukalemundu. Renk değiştirme üstadı ve bir sanat harikası. Hemen yaklaşıp dükkan sahibini aradım. Bir bayan vardı tezgahın arkasında. Fiyatını sordum. Çok yüksek bir rakam söyledi. Almam mümkün değildi bu fiyata. Boynumu büküp uzaklaştım. Çarşının bitiminde tekrar geri dönerek bir kez daha vitrinleri incelerken yine aynı mağazanın önüne geldim. Bu kez Sakallı, nur yüzlü bir amca vardı kapıda. Dikkatle bukalemuna baktığımı gördü ve yanıma yaklaştı. Bende gayri ihtiyari fiyatını bir kez de bu amcaya sordum. Fiyatını söylemeden; –“Oğlum ne yapacaksın sen bunu” dedi. Şaşırtım. Dükkan sahibi değil miydi ? Malını satmak konusunda neden bu kadar ilgisizdi ? Bende bukalemunların ciddi bir sanat harikası olduklarını, renk değiştirmedeki maharetleri, dünyanın en yavaş canlıları olmalarına rağmen en hızlı diline sahip olmaları vb. özellikleri ile Yaratıcının sanatını yansıttıklarını, bu nedenle beslemek istediğimi söyledim. Amcanın yüzünde tatlı bir tebessüm belirdi ve az önce bayanın bana verdiği fiyatın neredeyse onda birini söyleyerek al o zaman onu dedi.Şaşırmıştım Bukalemunu bir kutuya koyduk. Tam uzaklaşmak üzere idim ki, az önceki bayan çıka geldi ve yaşlı amcaya baba diye hitap ederek kaça verdiğini sordu. Amca fiyatı söyledi. Kızı rakamı çok aşağı buldu ve tam itiraz edecekti ki amca kızını konuşturmayarak, -“ Sen karışma, çocuk bana birşey söyledi. Onun için bu fiyata verdim.” dedi. Bu ilk bukalemunum Türkiye’de yetişen cinsten olup gösterişsiz bir tiptir. Boynuzu yok denecek kadar küçük olup genelde tabiat renklerine (yeşil, kahverengi vb. ) girebilir. O gün eve getirdiğim bukalemun için papağan kafesini hazırladım. İçini dallarla döşedim. İçine saldım. Birkaç saat sonra geldim bir de baktım bukalemun yok. Eşimle bakıyoruz bakıyoruz kafeste yok. Eyvah çıktı tellerin arasında bu diyoruz. Sonra bir de ne görelim dalda duruyor. Öyle bir kamufle olmuş görebilene aşkolsun.Yemenlilerle Tanışmam: Bukalemunlara ilgi duyan herkes Yemen bukalemunlarını bilir. Kafasındaki hörgücü ile en özel bukalemun cinslerinden biridir. Zaten dünya üzerinde bukalemunların en yoğun bulunduğu yerler Madagaskar Adası ve Yemen civarıdır. Yemen’de de her yerde değil, özellikle Taiz’de, Sabır Dağı civarında bulursunuz bukalemunları.

  Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi


  Yemen’e 2004 itibari ile gezilere başladım. Başkent Sana, Hint Okyanusuna kıyısı olan Aden ve Taiz. Bu üç şehirde de Türk Okulları bulunuyor. Her Yemen turumuzda bu okulları da ziyaret ediyorduk. Yemen’de bulunan cembiye’den gat’a, uzun taş evlere kadar herşey ile ilgilenirken bukalemunları da sordum. Oradaki arkadaşlar bilmiyorlardı. Yolumuz Taiz’e düştü. Onlara da bahsettim. Yemen bukalemununun özel bir canlı olduğu ve buralarda olması gerektiğini anlattım. Birkaç öğretmenimiz bazen elektirik direklerinde yürüyen kertenkeleler gördüklerini anlattılar. Bunlar olabilir dedik. Okulun Yemenli görevlileri ile (öğretmen, bekçi vb.) görüştüm. Hemen tanıdılar. Ama lanettain bir canlı gibi bahsettiler.

  Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi


  Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi
  Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi
  Bukalemun besleyecek olanlar için öneriler

  * Bukalemunu bahçede veya açık alanda besleyemezsiniz. Zira kaybolduğunda renk değiştirdiği için bulmanız mümkün değil. Onun için yanları camlı, üstü kafes şeklindeki ve içinde dalların bulunduğu ‘teraryum’da beslemelisiniz.

  * Sakın kaybetmeyin, bir daha bulamayabilirsiniz. Her yerde olabilir, renk değiştirdiği için hem bulamayabilirsiniz hem de üzerine basma riskiniz vardır.

  * Canlı hayvan yediği için yem bulma sorununu çözmek lazım öncelikle. Eğer bunu başarabildiyseniz, evde balık beslemek kadar kolay bukalemun beslemek.

  * Doğadan yakalanan bukalemunlardan ziyade üretilen bukalemun bulun. Tabiattan tutulmuşları tavsiye etmiyorum. Çünkü insana yabancı oluyorlar. Beslediğiniz hayvanı elinize alabilmelisiniz, o sizden korkmamalı, siz de ondan çekinmemelisiniz.

  Evinizde kedi, köpek, kuş veya balık besleyebilirsiniz. Çocuklarınız istemişse eğer deniz kaplumbağası veya tavşan da alabilirsiniz. Bundan öteye eğer bir köy evi veya çiftlik eviniz varsa, tavuklarınız, koyunlarınız, keçileriniz veya inekleriniz olur. Bunların hepsine alışkınız. Ama eğer biri evinde yılan, kertenkele veya iguana besliyorsa bu biraz garip gelir. İşte, tarihçi Talha Uğurluel de pek rastlamadığımız şekilde evinde on yıldır bukalemun besliyor. Bu süre içinde aralıksız bu hayvanı besleyen Uğurluel son olarak anne bukalemunun toprağa gömdüğü yumurtaları 6 ay boyunca gözetleyerek, kollayarak, hatta yardımcı olarak 11 yavru daha edindi. Şimdi evinde bir baba ve 11 yavru olmak üzere 12 bukalemunu bulunuyor. Anne bukalemun ise yumurtalarını toprağa gömdükten bir süre sonra stresine dayanamayarak ölmüş.  İnsan durup dururken bir hayvanla tanışmaz ya da hayatına kolay kolay almaz. Onun bukalemun merakı ressam olan annesinin Beyoğlu’ndaki komşusu Ediz Hun’dan geliyor. Çocukken annesinden sık sık, Ediz Hun’un beslediği bukalemun ve iguanaların hikâyesini dinleyen Talha Uğurluel çocukluk yıllarında bu merakla yetişmiş. Bundan on yıl önce ise Kadıköy sahilinde dolaşırken, bukalemun satan birine rastlamış. Fiyatını sormuş ve ödeyemeyeceği bir rakam duyunca canı sıkılmış. Bunun üzerine satıcı, “Neden bu kadar istiyorsun?” diye sormuş. O da gerekçelerini sıralamış. Cevabı beğenen satıcı söylediği fiyatın onda birine bukalemunu Uğurluel’e vermiş. Hikâyemiz böyle başlıyor. Bu tarihten sonra da evinde sürekli bu hayvanı beslemiş. Türkiye’de bukalemun Mersin, Adana ve Antalya hattında yetişiyor. Ancak bunlar daha çok kertenkeleyi andırıyor ve Yemen bukalemunları gibi gösterişli olmuyor.

  Bir çeşit olarak ‘boynuzlu bukalemun’ da denilen tür, dünyada yalnızca Madagaskar ve Yemen’de yaşıyor. Uğurluel, buraya yaptığı bir seyahatte Taiz’deki Türk kolejinin bahçesinden yakalamış bukalemunları. İstanbul’daki evine getirerek ailesine dahil etmiş. Bir süre sonra erkek ve dişi bukalemundaki değişimleri fark etmiş. Çiftleşme gerçekleştikten sonra dişi bukalemunun psikolojisi değişmiş, sonra da yumurtalar fark edilir olmuş. Kafesin zemininde tünel kazarak, geçtiğimiz kasım ayında yumurtalarını bırakmış anne bukalemun. Uzunca süre de orada kalmışlar. Ancak, doğal şartlardan dolayı yavruların çıkmayacağından endişe eden Uğurluel, bir anlamda kuluçka makinesi olan ‘unkıbatör’ü getirerek, yumurtaları bu cihazın içine yerleştirmiş. Aradan toplam altı ay geçtikten sonra da yavaş yavaş yumurtadan çıkmaya başlamış yavru bukalemunlar. 14 yumurtadan 3’ü bozuk çıktığı için 11 bukalemun dünyaya gelmiş. Şimdi yavru bukalemunların en büyüğü 10 günlük.

  Talha Uğurluel, neden başka bir hayvan değil de bukalemun beslediğini, “Ben kara kertenkelesi ya da soğuk bir hayvan beslemek istemem. Fakat bu hayvanda Allah’ın sanatı var gerçekten. Ben bunu evime gelen insanlara da anlatıyorum. Bukalemun üzerinden sohbet yapıyoruz.” sözleriyle anlatıyor. Fakat o kadar da kolay değil tabii evde bukalemun beslemek. Zira, bu hayvanlar sadece canlı böcek ve hayvan yiyorlar. Uğurluel de bu yüzden biraz endişe etmiş başta. Çünkü, öyle sinek, böcek veya canlı hayvanı her zaman bulmak mümkün değil. Ancak Antalya’da bir çekirge çiftliği bulunca rahatlamışlar. Şimdi ara ara oradan sipariş verip çekirge getirtiyor. Başta o da, bukalemunlarına yiyecek bulma noktasında ciddi sıkıntı çekmiş, hatta iyi beslenemediği için ölen hayvanları da olmuş.

  Biri evinde bukalemun besler de aile fertleri ne der? Bu da önemli elbette. Talha Uğurluel’in eşi Gülfidan Hanım, onun kadar içli dışlı olmasa da razı olmuş eve almaya. “İnsanların özel zevkleri varsa, bunun önünde durulmaması gerektiğine inanıyorum. Bu Talha Bey’in özel zevki. Zaten hayvanların bakımını da o yapıyor.” diyen Gülfidan Hanım, asıl etkinin kızının üzerinde olduğunu söylüyor. 9 yaşındaki Şura, bukalemunların her tür bakımıyla ilgileniyor, onlara böcek topluyor, konuşuyor, kitap okuyor.

  Yazları Gebze’nin bir köyünde, yıl içinde ise İstanbul Ümraniye’de yaşayan ailenin başka hayvanları da var. Kongo’dan getirdikleri ‘Jako’ adındaki gri Afrika papağanı, ‘Hizari’ adı verilen Yemen bülbülleri ve Hollanda’dan getirdikleri Avustralya çöl kertenkelesi de evin diğer sakinleri arasında yer alıyor.

  Allah’ın sanatını gösteriyor

  “Ben bukalemunların Allah’ın sanatının en ciddi temayüz ettiği canlılardan biri olduklarını düşünüyorum. Düşünürsek, dünyanın en yavaş hayvanlarından biri, bir adımını on dakika düşünüp ancak atabiliyor. Ama Allah ona, sen sadece canlı böcek yiyeceksin diyor. Ölü yüzlerce çekirge ile bir araya koysanız dönüp bakmaz ve açlıktan ölebilir. Bu yavaşlıkla böcekleri yakalaması imkansız. Ama yine Yüce Yaratıcı ona dünyanın en hızlı dilini bahşediyor. Bir jet uçağının fırlatma hızından 70 kez daha hızlı. Bu yavaş canlının düşmanları da çok. Şahin atmaca ve büyük yılanlar bukalemunları çok seviyor. Kaçmaya hayatta güç yetiremez. Ama Allah ona kamuflaj özelliği vermiş. Anında bulunduğu ortama girebiliyor. Hatta iki gün önce elimde doğan bukalemun yavruları çıkarken bile tam dört kez renk değiştirdiler. Tabiatta bulunan tüm renklere anında girebiliyorlar. Bukalemunların üzerinde de on binlerce renk pixeli taşıyan minik renk pigmentleri var. Hayvan dalda duruyor dal gibi. Sonra elini yaprağa uzatıyor parmak uçlarından itibaren yeşillenmeye başlıyor. Ortam kırçıllı ise anında tüm vücut kırçıllanıyor. “


  Evde Bukalemun Beslemek-Bukalemun Beslenmesi, Bakimi
  kaynak:hakikatadamlari
  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard


LinkBacks (?)

 1. 05-11-2013, 11:30
 2. 04-05-2013, 20:53
 3. 02-27-2013, 21:28

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Bukalemun Resimi Renkli Bukalemun
  By HeRa in forum Hayvan Resimleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-14-2013, 23:35
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-17-2012, 03:12
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-17-2012, 02:15
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-17-2012, 01:56
 5. Bukalemun Resimi Bukalemun Duvar Kağıdı
  By EmeL in forum Hayvan Resimleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-06-2012, 23:01

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Bumerang - Yazarkafe
- Toplist Site Ekle resim resim Top Blogs TOPlist Arts
Blogg - webbhotell TOPlist website security

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385