saka kuşu bakımı-saka kuşu üreme ve çoğalması-saka kuşu kafese nasıl alışır? saka kuşu hakkında tüm bilgiler...

Saka Kuşu Bakımı-Saka Kuşu Kafese Alıştırılması-Saka Kuşu Hakkında Herşey...

Saka Kuşu Kafese Alıştırılması

Saka kuşu besleyenlerin bir kısmı bu kuşları doğal ortamlarından yakalayarak kafeslere koymaktadır. Bu durumda kuşların kafese alışması uzun zaman alabilir veya kuş kafese alışamayabilir. Kuşlarınızın kafese daha kolay alışması için yapmanız gerekenler şu şekildedir.

1. Kafesinin, kuşun rahat edebileceği ama oldukça küçük olmasına özen gösterin.
2. Kuşu, insanları daha sıklıkta görebileceği bir konuma yerleştirin. Eğer kanarya besliyorsanız sakayı kanaryaların hareketlerini gözlemesini sağlayın.
3. Kuşun ayağına kuş bilezikleri takın. (Bu kuşun ilgisini bileziğe yönelterek kafes ve dışarıyla ilgisini azaltacaktır. Bu şekilde kuş çırpınma eylemini daha az sergileyecektir. Bilezik olarak elektrik kablolarının dış kısmı kullanılabilir. Elbette kuşun bacağına bunu takarken kuşu incitmemeniz gerekmektedir.)
4. Kuşu normalde 10-14 saatlik uyku yerine daha kısa uyumasını sağlayın.

Erişkinlerde gaga dibinden gözün arka ucuna kadar yayılan kırmızılığı yalnız gaga ile göz arasındaki koyu esmer bir bant keser. Başın gerdan ve gözün gerisindeki yanları beyaz, tepe ve boyun yanları siyahtır. Kanatların ortası boyunca, gövdeye doğru sarı renkli geniş bir bant uzanır. Kanatların beyaz lekeli arka kenarları dışında kalan öbür bölümleri siyah, sırt kahverengi, kuyruksokumu beyazımsıdır. Siyah kuyruk tüylerinin uçlarında da beyaz lekeler bulunur. Gençlerde kanat ve kuyruk tüyleri erişkinlerinki gibidir. Ama öbür bölümler grimsi kahverengi ve koyu çizgilidir. Erişkinlerin uzunluğu 14 cm’yi bulur.

Saka Kuşu ve Yaşam şekli

Güzel ötüşleri ile tanınan bu kuşlar özellikle devedikeni tohumları ile beslenir. Orman kenarlarında ve ağaçlık yerlerde ürer, üreme mevsimleri dışında küçük sürüler halinde dolaşırlar. Meyve bahçeleri parklarda sık görülen kuşlardandır.

Saka Kuşu Üreme ve Çoğalma

Geç ilkbahar Nisan Mayıs ayları, senede 4 karına kadar yavru verebilirler, fincan büyüklüğündeki yuvaya 4-6 adet yumurta yapar genelde hepsini doldurur 14. günde yavrular yumurtadan çıkar. Yavrular yumurtadan çıktıktan 15 gün sonra yuvadan uçar. İlk başta yüz alın ve ense tüyleri boz renklidir ilk tüyde normal rengini alır.