Siradisi.ORG Forumları - İLGİNÇ BİLGİLER | Bunları Biliyor musunuz? http://siradisi.org/ İlginç bilgiler, merak ettiklerimiz... tr Tue, 23 May 2017 16:19:04 GMT vBulletin 60 http://siradisi.org/images/bluesaint/misc/rss.png Siradisi.ORG Forumları - İLGİNÇ BİLGİLER | Bunları Biliyor musunuz? http://siradisi.org/ Pırlanta Sertifikası nedir? Mücevher sertifikası nedir ? . . . http://siradisi.org/ilginc-bilgiler-bunlari-biliyor-musunuz-/133737-pirlanta-sertifikasi-nedir-mucevher-sertifikasi-nedir-new-post.html Mon, 15 May 2017 07:58:38 GMT Pırlanta Sertifikası nedir? Resim: https://i.hizliresim.com/1LqMQ5.gif Bizdeki nüfus cüzdanı gibi sertifika da pırlantanın kimliğidir....
Pırlanta Sertifikası nedir?

Bizdeki nüfus cüzdanı gibi sertifika da pırlantanın kimliğidir. “4C” özelliklerine uygunluğunu ve orjinalliğini gösteren belgedir.

2 çeşit sertifika vardır; Taş sertifikası ve Mücevher sertifikası.

Taş sertifikası; dünyaca tanınan laboratuarlarda ölçülen, taş ile beraber gelen ve sadece taşa özel yapılan uluslararası geçerliliği olan sertifikadır. GIA, IDL ve IGI gibi Amerika laboratuarlarının verdiği sertifikaların hata payı neredeyse sıfırdır.


Mücevher sertifikası ise ürünü satın aldığınız mağazanın kendi tecrübesiyle hazırladığı sertifikadır. Dolayısıyla pırlanta kalitesinin üzerinde sertifikasyon yapılıp fiyatların şişirilmesine oldukça açıktır. Bu yüzden uluslararası sertifikalı ürünleri ya da güvenilir mağazaların ürünlerini tercih etmenizi öneririz.


Aynı ağırlığa sahip pırlantaların farklı fiyata sahip olmalarının sebebi nedir?


“4C” özelliğinden birinin bile farklı olması pırlantanın değerini değiştirecektir. Bu yüzden tüm özellikler dikkatlice incelenmeli ve kıyaslanmalıdır. Pırlantayı almadan önce kuyumcu bu farklılığın nedenini tam olarak açıklayamıyorsa işin uzmanı olan başka bir kuyumcudan alışveriş yapmak daha güvenli olacaktır.


Karat nedir?

Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. Karat büyüdükçe pırlantanın boyutunda da gözle görülür bir değişim farkedilir. Bu yüzde seçim yaparken en rahat inceleyeceğiniz özellik karat ağırlığıdır. Ölçümlendirme yapılırken her karat 100 eşit puana bölünür. Yani yarım karat 50 puandır ve 0.50ct şeklinde ifade edilir.

KYNK - gelinolmak. com
]]>
İLGİNÇ BİLGİLER | Bunları Biliyor musunuz? KuL Tanesi http://siradisi.org/ilginc-bilgiler-bunlari-biliyor-musunuz-/133737-pirlanta-sertifikasi-nedir-mucevher-sertifikasi-nedir.html