Kayıt ol

Siradisi.ORG Forumları Sitesine Hoşgeldiniz.

Merhaba misafir eğer bu ilk ziyaretiniz ise lütfen soru ve sorunlarınız için SSS ziyaret edin.Buraya tıklayarak foruma kayıt olabilir, paylaşımda bulunabilirsiniz..


AHLAK FELSEFESİ NEDİR ?

Tarih |Tarih Bilgisi Kategorisinde ve Felsefe Tarihi Forumunda Bulunan AHLAK FELSEFESİ NEDİR ? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> AHLAK FELSEFESİ NEDİR ? Ahlak Felsefesi Nedir? Ahlak, Arapçadan Türkçeye geçen ve Türkçede; bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları ...

+ Yeni Konu aç
1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Mevsimsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Admin

  Status
  Offline
  Üyelik tarihi
  25 12 2011
  Mesajlar
  12,300
  Konular
  Aldığı Beğeni
  110
  Beğendikleri
  1

  Yazı Boyutu

  AHLAK FELSEFESİ NEDİR ?

  Ahlak Felsefesi Nedir?

  Ahlak, Arapçadan Türkçeye geçen ve Türkçede; bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları anlamına gelen bir kavramdır. Genel anlamda ahlak ise toplum içinde oluşan geleneklerin, değerlerin ve kuralların oluşturduğu; herhangi bir bireyin, herhangi bir grubun ya da bütün toplumun doğru veya yanlış, iyi veya kötü davranışlarını belirleyen, yönlendiren ve şekillendiren sistemsel yapıya verilen addır.

  Ahlak, tek bir yapıya bağlı kalmak zorunda değildir. Bu bağlamda; iş ve aile ortamında, siyaset arenasında ve hatta yaşamın bütün alanlarında ahlaktan söz edilebilir. İşte ahlak felsefesi, ahlaktan söz edilebilecek bütün alanlarda, ahlakı açıklamaya ve değerlendirmeye çalışan felsefi soruşturma dalıdır.

  Ahlak felsefesi, insan yaşantısındaki değerler, kurallar, yargılar ve temel düşüncelerle ilgilenir. Yani ahlak felsefesi en genel anlamıyla, insan yaşantısının ahlaki boyutunu ele alır ve değerlendirir; insan davranışlarını ve bu davranışların doğru mu, yanlış mı; iyi mi, kötü mü olduğu sorularına cevaplar arar.

  Ahlak Felsefesinin Konusu

  1. Ahlak felsefesi, insan eylemlerini ve bu eylemlerin dayandığı ilkeleri konu alan felsefi disiplindir.

  2. Ahlak felsefesi; ahlak alanında hakim olan ilkeleri, "iyi"nin ve "kötü"nün ne olduğunu, ahlaklılığın ne anlama geldiğini sorgular.

  3. Ahlak felsefesi, ahlak hayatı üzerinde sistemli bir biçimde düşünme ve soruşturmadır.

  4. Her bilgi dalının kendine özgü kavramları ve özel terimleri vardır. Ahlak felsefesinin de "iyi", "kötü", "özgürlük", "erdem", "sorumluluk", "vicdan", "ahlak yasası", "ahlaki karar", "ahlaki eylem" gibi kendine özgü kavramları vardır.


  Yalanlarımız ortaya çıkmadıkça, hepimiz dürüstüz...


  Schindlers List
  Alıntı

 2. En Son Eklenenler
 

 
+ Yeni Konu aç

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Back to Top
Bu Site Plus Teknoloji İnternet Sunucularında Barındırılmaktadır.This Site Hosted By Plus Teknoloji İnternet
Dost Site: www.vb-turko.com
Dost Site: www.imamlar.org
Bu Site En İyi - - Tarayıcılarıyla, 1024 x 768 Çözünürlükte Görüntülenmektedir.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0