Google adsense

User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Kalp niçin ağrır-Kalp ağrısı neden olur-Sebepleri nelerdir?

Sağlık — Siradisi.Org Kategorisinde ve Genel Saglik Konuları Forumunda Bulunan Kalp niçin ağrır-Kalp ağrısı neden olur-Sebepleri nelerdir? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> ...

 1. #1


  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.130
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0

  Kalp niçin ağrır-Kalp ağrısı neden olur-Sebepleri nelerdir?

  Kalp sancılarının nedeni ne olabilir,kalp ağrısı neden kaynaklanır,kalbin ağrısı sebebi nedir, kalp niçin ağrır,kalp niçin ağrı yapar sebebi ne olabilir-Kalp ve Damar hastalıklarının en önemli belirtisi-angina- olarak adlandırılan göğüs ağrısıdır.Koroner damarlarda meydana gelen daralma sonucunda oluşan ?angina?;genellikle göğüs kafesinin ön kısmında sıkışma ve baskı şeklinde ortaya çıkar. Ağrı sol kolun iç kısmı,omuz,kol,boyun ve çeneye doğru yayılan bir ağrıdır. Ağrı genellikle egzersiz sırasında oluşur ve yaklaşık 3-4 dakika içerisinde geçer. Fakat aynı hareket halinde olmadan (yemek yeme yada uykuda) oluşan ağrı kalp krizi belirtisi olabilmektedir.

  Çarpıntı
  Kalbin normal ritminden daha sert/hızlı veya yavaş atmasıdır. Sağlıklı bir insan istirahat halindeyken ortalama kalp atış hızı dakikada 60-100/dk arasında değişir. Ancak kalp atışının dakikada 100?ün üzerine çıkması veya dakikada yaklaşık 30-40/dk ?nın altına düşmesi kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili olarak en belirgin semptomlardır.

  Nefes Darlığı
  Kalp hastalıklarının başlıca nedenlerinden bir olan nefes darlığı, kişinin normal olmayan ve rahatsız edici şekilde nefes alıp vermesi halidir. Nefes darlığı yürüme,koşma ve merdiven çıkma sırasında ortaya çıkabileceği gibi istirahat halindeyken de oluşabilmektedir. İstirahat halindeyken ortaya çıkan nefes darlığı ciddi kalp rahatsızlıklarının belirtisidir.

  Ayaklarda Şişme
  Kalp ve Damar hastalıklarının yanı sıra karaciğerde ve böbreklerde meydana gelen rahatsızlıkların belirtisi olan ayak şişmesi; alt bacağın ön kısmında ve ayak bileklerinde görülmektedir. Belirtilen bölgelerdeki şişlikler su birikmesinden dolayı meydana gelmektedir.

  Bayılma
  Senkop olarak adlandırılan bayılma; bilinçte kayıp ve birden yere yığılma şeklinde görülmektedir. Kişi genelde ayakta iken bilinç kaybıyla birlikte yere yığılır ve baygınlık çok uzun sürmemekle birlikte kişi kısa bir süre sonra kendisine gelmektedir. Ancak bayılma kalp ve damar hastalığı belirtileri dışında farklı bir çok hastalığın sebebi olabilmektedir.


  Kalp neden ağrır-Kalp ağrısı neden olur-Ağrının Sebepleri nelerdir? Kalp ağrısı genellikle tipik olarak % 80-90 vakada göğsün ortasında göğüs kemiğinin üzerinde veya solda kalp bölgesindedir. Ayrıca:
  - her iki omuzda,
  - her iki kolda (daha çok sol omuz ve sol kolda),
  - sırtta her iki kürekkemiği arasındaki kısımda veya sol kürekkemiği altında,
  - boyunda,
  - çenede ve dişlerde,
  - mide bölgesinde,
  - sağ göğüs ve kolda olabilir.
  Ağrı baskı tarzında sıkıştırıcı özelliktedir. Hasta göğsünde veya omuzlarında çok ağır bir yük hisseder. Beraberindeki korku hissi, endişe ve huzursuzluk vardır. Kunt ve sıkıştırma tarzında bir ağrıdır. Bıçak saplanır tarzda veya iğnelenme tarzında, anî, keskin, gelip geçici bir ağrı değildir.
  Eforla ve yorulmayla ortaya çıkar. Efor sırasında ortaya çıkan ağrı istirahatle geçer. Efora devam etmekle geçmez, aksine şiddeti artar. Efora devam edilemez. Eforun derecesi damardaki darlık derecesiyle orantılıdır. Bazı hastalar 2-3 kat merdiven çıkmakla ağrı hisseder. Diğer bazı hastalardaysa çok kısa yürümekle en ufak eforla bile ağrı meydana gelebilir. Hastalığın ilerlediği durumlarda, istirahatte sırasında da ağrı görülür. Egzersiz sırasında olabildiği gibi heyecanlanma, sinirlenmeyle kan basıncının yükselmesi ve yemek sonrası ortaya çıkabilir. Anî soğuk havayla temasta, rüzgâra karşı yüründüğünde meydana gelebilir.

  Koroner yetersizliğinden kaynaklanan ağrı damar genişletici Tirinitrine ve İsordil gibi ilaçlarla kısa sürede geçer. Ağrı genellikle 3-5 dakikadır. Ancak 15-20 dakikada sürebilir. 30 dakikayı aşan ağrılarda enfarktüs olabilir. Efor veya egzersiz sonucunda çıkmaz. Yani bir kimse gün boyu yaptığı fizik egzersizden sonra evde dinlenirken prtaya çıkan ağrı, kalp ağrısı değildir. Bu tip ağrılar, kas ağrılarıdır. Genellikle hanımlarda gün boyu yapılan temizliklerden sonra görülen, göğüs yerinde ve sırtta duyulan, günlerce süren ağrılar da «angina pectoris» değildir.

  Kalp ağrısı (angina pectoris) nefes alıp vermekle geçmez veya artmaz. Derin nefes almakla artan veya derin nefes almayı engelleyen bir ağrı değildir. Ağrı, sağ ve sola yatmakla göğsün ve sol veya sağa, öne ve arkaya yapılan hareketlerinde ortaya çıkmaz. Bu hareketlerde artmaz.
  Göğsün ortasında ve sol tarafta sırtta duyalan ağrıların hepsi «angina pectoris» değildir. Bu ağrıların bir kısmında göğüs boşluğundaki ve göğüs duvarındaki organlar sorumlu olabilir (mesela: kalp ve akciğer zarı, iltihaplanarı kaburgalar, sırt kemiklerindeki kireçlenmeler). Bu ağrılar genellikle batıcı ve keskindir. Devamlıdırlar, nefes alıp vermekle artarlar. Mide ağrıları, yemekborusu spazmları da kalp ağrısıyla karışabilir. Bu ağrıların süresi daha uzundur. Yemek yemek veya süt içmekle, mide asidini gideren ilaçlarla geçerler.
  Boyun ve sırt eklemleriyle ilişkili ağrılar da saatlerce sürer, ancak ağrı giderici ilaçlarla geçerler. Hareketlerle artarlar.
  Koroner arter hastalıklarının diğer belirtileri. Koroner arter hastalığı genellikle eforla gelen tipik ağrılarla başlar. Bazen anî olarak enfarktüs meydana gelir. Çoğunlukla enfarktüsten önce birtakım belirtiler olabilir. Ancak hasta bunları önemsemez ve enfarktüs durumda hastaneye müracaat eder. İlk belirti çarpıntı olabilir.
  Hasta, eforla veya istirahatle gelen çarpıntı hissedebilir ve doktora müracaat edebilir. Bunların dışında eforla nefes darlığı, nadiren yorgunluk hissi de başlangıç belirtileri olabilir.
  Hastalığın ilerlediği devrelerde kalp yetmezliğini gösteren belirtiler vardır. Nefes darlığı belirginleşir. Hem eforda hem de istirahatte olabilir. Vücutta, karında ve bacaklarda şişmeler meydana gelebilir.
  Koroner arter hastalığı uzman hekimlerce hastanın şikâyetinin dinlenmesi, muayene ve uygulanan testler sonucunda teşhis edilebilir. Hastalığın tedavisi ise yine uzman hekimlerce verilecek ilaçlarla veya cerrahî olarak yapılır.

  Kalp niçin ağrır-Kalp ağrısı neden olur-Sebepleri nelerdir?  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard


 2. #2


  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.130
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0

  Cevap: Kalp niçin ağrır-Kalp ağrısı neden olur-Sebepleri nelerdir?

  Kalp, dolaşımı ve vücuttaki tüm dokuların beslenmesi için kanı pompalayan bir organdır. Tüm organlara ve dokulara kan kalbin atımı sırasında gönderilirken , kalp kendi dokusunu gevşeme evresinde kanlandırır . Kalbi besleyen sağ ve sol ana koroner olmak üzere iki ana damar vardır ve bu damarlara koroner damarlar denir. Tüm kalbi bu iki ana damarın dalları sarar.

  Sigara içimi, kolestrol yüksekliği , hareketsiz yaşam tarzı , obezite gibi nedenlerle oluşan damar tıkanıklıkları en çok kalbin damarlarını etkilemektedir. Kalp damarlarındaki tıkanmalar %80 -90 seviyelerine kadar çok fazla belirti vermez. Sadece efor kapasitesi arttığında nefes darlığı ve çarpıntılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kalp krizleri ve diğer koroner sorunlar sinsi ilerleyen hastalıklardır. Koroner damarların tam tıkanıklığı yada kısmi tıkanıklıkları kalp krizlerine neden olur.

  Kalp krizleri son derece acil durumlardır ve ölümle sonuçlanma oranı en yüksek acil patolojilerdir. Tm ölümlerin %90’ından fazlası kalp hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Hayatın tüm evrelerinde kalp krizleri görülebilir ancak daha çok ileri yaşlarda ve erkeklerde görülme oranı daha yüksektir.

  Kalp krizi geçiren bir kişiye ilk yapılacak müdahale hayat kurtarıcıdır. Kalp krizi geçiren kişide saatler öncesinden göğüs ağrısı , huzursuzluk, ölüm korkusu gibi hisler oluşabilir. Sol kol , elde ve boyun – çeneye yayılan bir his kaybı – uyuşma olabilir. Ayrıca nefes darlığı , mide ağrısı gibi nonspesifik belirtilerde eşlik edebilir.

  Kalp krizi geçiren bir kişi mutlaka oturtulmalı ve hareket ettirilmemelidir. Hastanın bilinci açık ise aspirin çiğnetilmesi hayat kurtarıcıdır. Mümkünse dilaltı isordil gibi nitrogliserin preparatları verilmelidir ve acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bilinci kapalı bir hasta da ise kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamak son derece zordur. Hastanın nefes alıp almadığı ve nabzı kontrol edilmelidir. Eğer nabız alınamıyor ise kalp masajına başlanmalıdır. Temel ilk yardım bilgisi bu durumda hayat kurtarıcı olmaktadır. Bu işlemlere başlamadan önce de mutlaka sağlık yardımı istenmelidir. Eğer müdahale konusunda bilginiz yok ise ülkemizde 112 numaralı telefonu ücretsiz arayarak hem ambulans isteyebilir hem de yapacaklarınız konusunda telefonda yardım alabilirsiniz.
  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard


LinkBacks (?)

 1. 07-11-2013, 10:34
 2. 03-30-2013, 16:51

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 08-26-2014, 22:13
 2. KALP KRİZİ,KALP SAĞLIĞI HAKKINDA BİLGİLER
  By HeRa in forum Genel Saglik Konuları
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 05-20-2013, 10:57
 3. Kalp hastalıkları belirtileri nedenleri sebepleri izle, seyret
  By Lady in forum ► SAĞLIK Konulu Videolar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-22-2013, 14:59
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-19-2012, 10:00
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-16-2012, 16:55

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Bumerang - Yazarkafe
- Toplist Site Ekle resim resim Top Blogs TOPlist Arts
Blogg - webbhotell TOPlist website security

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385