Merhaba, bu ilk ziyaretiniz mi? Buradan kaydolun.
Kapat
   
©

Google Reklamları

User Tag List

2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  25 12 2011
  Yer
  Kocaeli - İzmit
  Mesajlar
  35.410
  Bahsedildi
  1
  Etiketlendi
  0

  Fillerin Kulakları Niçin Büyük ? Filler Neden Büyük Kulaklı Özellikleri Nedir?

  Fillerin Kulakları Niçin Büyük ? Filler Neden Büyük Kulaklı Özellikleri Nedir?

  Fillerin Kulakları Niçin Büyük ? Filler Neden Büyük Kulaklı Özellikleri Nedir?


  Fillerin en önemli özelliklerinden birinin kendilerine yapılan bir hareketi unutmadıkları olduğu söylenir. Bu inanış tam doğru değildir. Yapılan deneylerde fillerin zor öğrenen ama bir kere öğrenince ömür boyu unutmayan hayvanlar oldukları saptanmıştır. Kendisine yapılan kötü bir hareketi hiçbir zaman unutmayan hayvan devedir. Kendisini döven kim olursa olsun fırsatını bulduğunda intikamını alır. Dayak yedikten yıllar sonra sahibini öldüren develer görülmüştür. 'Deve kini' tanımı işte bu nedenle kullanılır.

  Bilindiği gibi filler çok büyük hayvanlardır ve havanın çok sıcak olduğu bölgelerde yaşarlar. Filin kulaklarında bir çok kan taşıyıcı damar vardır. Bunlar sıcak kanı kulağın yüzeyine taşırlar ve sıcaklığın buradan havaya gitmesini sağlarlar. Böylece hayvancağız kulaklarını oynatarak kendini serinlemiş hisseder.

  Fillerin kulaklarının büyüklüğünün daha iyi işitmeleri ile bir ilgisi yoktur, kulaklar soğutucu görevi yaparlar.

  Afrika filleri çok az ağaç bulunan kurak yerlerde yaşadıklarından kulakları daha büyüktür. Asya'da özellikle Hindistan'da ise fillerin saklanabilecekleri ağaç gölgeleri çok olduğu için oralarda yaşayanların kulakları daha küçük ve üçgenimsidir.

  Afrika filleri Asya fillerinden ortalama yüzde 5 daha büyüktürler. Bugüne kadar yaşayan fillerin içinde büyüklük rekoru 4,10 metre yükseklik ve 10,7 ton ağırlık ile bir Afrika filine aittir. Fillerde dişler yeme değil de savunma amaçlı olup Asya fillerindekiler daha ince ve uzun ama daha hafiftirler.

  Fillerin Kulakları Niçin Büyük ? Filler Neden Büyük Kulaklı Özellikleri Nedir?


  Filin burnu değişikliğe uğrayarak uzamış, yakalayıcı bir hortuma dönüşmüştür. Bir insanın vücudundaki kasların sayısı 600 iken bir filin gövdesinde 50 bin kas vardır. İnsanda kalp tek bir kastan oluşmuşken gülmek için 17, surat asmak için ise 43 kasın çalışması gerekir. Yani gülmek daha az yorucudur. Fillerin kaslarının 40 bini hortumda bulunur. Bu hortumu ile fil bir ağacı devirebilir, yerdeki bir toplu iğneyi alabilir.

  Filleri diğer hayvanlardan ayıran bazı ilginç özellikleri vardır. Örneğin fil zıplayamayan tek memeli hayvandır. Ayrıca fil insanın dışında başı üstünde amuda kalkabilen tek hayvandır.

  Filler parmak uçlarına basarak yürürler, çünkü ayaklarının geri taraflarında kemik yoktur, bu bölge sadece yağdan oluşmuştur. Bir günde 30 kilometre yüzebilirler, bu arada hortumlarını şnorkel gibi kullanarak hava alabilirler. Suyun kokusunu 5 kilometre öleden alabilirler ve bir günde 250 litre su içebilirler. Filler, özellikle Asya filleri sakin ve uyumlu hayvanlardır. Ancak bugüne kadar sirklerde ölümcül kazalara aslan ve kaplanlardan çok filler yol açmışlardır.


  Ölümden sonrası bile varken , senden sonrası neden olmasın ?  Fillerin Kulakları Niçin Büyük ? Filler Neden Büyük Kulaklı Özellikleri Nedir?

 2. #2


  Üyelik tarihi
  25 08 2012
  Mesajlar
  7.491
  Bahsedildi
  1
  Etiketlendi
  0

  Cevap: Fillerin Kulakları Niçin Büyük ? Filler Neden Büyük Kulaklı Özellikleri Nedir?

  Fillerin kulaklarının büyüklüğünün daha iyi işitmeleri ile bir ilgisi yoktur, kulaklar soğutucu görevi yaparlar. ilginççççççç:)

 

 

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 10-07-2014, 14:55
 2. Karadayı Dizisinde Büyük Aşkın Önündeki Büyük Engel
  By Gülfem in forum Dizi | Sinema HABERLERİ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-02-2014, 07:51
 3. Fillerin Hayatı, Filler Neden Sürü Halinde Yaşıyor?
  By EmeL in forum Hayvanlar Alemi Resimler ve Bilgiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11-01-2012, 18:09
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-23-2012, 15:07
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-28-2011, 17:01

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0