Welcome guest, is this your first visit?
Kapat
   
©

Google Reklamları

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.106
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0

  Kendi kendine vulva muayenesi (KKVM) Nasıl Yapılır? Vulva muayenesinin önemi, faydaları

  Kendi kendine vulva muayenesi (KKVM) Nasıl Yapılır? Vulva muayenesinin önemi, faydaları-KKVM tıp literatürüne nispeten yeni girmiş bir kavramdır. Aynen kendi kendine meme muayenesinde olduğu gibi amaç, incelenen bölgede oluşabilecek sorunların erken dönemde, henüz tedavi edilebilir bir aşamadayken saptanmasıdır.

  Dış genital bölge (vulva) kadın bedeninin nispeten zor gözlenebilen ve bu nedenle sinsi seyreden hastalıkların belirtilerinin nispeten geç saptanabildiği bir bölgedir. Bölgede gelişmesi muhtemel bazı kanser türleri aynen rahimağzı kanserinde olduğu gibi oldukça uzun süren bazı ön evrelerden geçmekte ve sorun henüz kansere dönüşümün gerçekleşmediği bu evrelerde yakalandığında oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir (ayrıntı için>>VIN (vulvar intraepitelyal neoplazi)). Yıllık yapılan jinekolojik muayenede vulva bölgesi doktor tarafından dikkatli bir şekilde gözden geçirilir ve şüpheli görülen bölgeler büyüteçle incelenerek gerekli durumlarda biyopsi alınarak patolojik incelemeye tabi tutulur. Ancak 12 ay uzun bir süre olduğundan arada kalan zamanda kadının belli aralıklarla kendi kendine yaptığı muayene muhtemel bir sorunun erken tanınma olasılığını daha da artıracağından bu muayene her kadına önerilmektedir.

  Nasıl yapılır?

  KKVM için sabit bir şema olduğu söylenemez. Her kadın kendini en rahat hissettiği şekilde bu muayeneyi yapabilir. Amaç, bölgede ele gelmesi muhtemel kitleleri saptamak, bir ayna yardımıyla da bölge cildindeki değişiklikleri farketmeye çalışmaktır.

  Aşağıda muayenenin aşamaları basit bir şekilde anlatılmıştır:

  1-Yatakta yatarken bacaklarınızı yanlara doğru aralayın.

  2-Önce sol elinizin üç parmağıyla sağ kasık bölgenizi, sonra sağ elinizin üç parmağıyla sol kasık bölgenizi yukarıdan aşağı doğru tarayarak bu bölgede şişlikler olup olmadığına bakın. Bu bölgede şişlik saptarsanız bu %90 olasılıkla lenf bezi büyümesi olup, bu büyüme %90 olasılıkla daha önceden geçirilmiş basit bir enfeksiyona bağlıdır.

  3-Vulva muayenesi için sol veya sağ elinizi kullanabilirsiniz. Vulva bölgesini saat oniki hizasında pubis kemiği, saat altı hizasında perine (anüs ile vajina girişi arasında kalan bölge) yanlarda dış dudaklardan oluşan bir saat kadranı olarak düşünün.Saat oniki hizasından başlayarak saat yönünde (veya daha rahat hissederseniz saatin tersi yönünde) bölge cildini baş parmağınızla elinizin diğer üç parmağı arasında hafifçe sıkıştıracak şekilde incelemeye başlayın. Bu incelemede aranacak olan bölgesel bir şişlik, düzensizlik, sertlik veya ağrıdır.

  4-Bir elinize bir ayna alın. Diğer elinizle inceleyeceğiniz bölgeyi gererek aynada daha rahat görülmesini sağlayın. Bu incelemede de bölgeyi saat kadranı gibi düşünüp her bölümünü tarayın. Bu incelemede amaç bölgedeki cilt değişikliklerini farketmektir.

  İncelemeyi 3 ayda bir yapmanız yeterlidir. Herhangi bir sorun saptarsanız rutin jenekolojik muayene gününüze beklemeden doktorunuzla mutlaka irtibata geçin.  DR. KAĞAN KOCATEPE


  Kendi kendine vulva muayenesi (KKVM) Nasıl Yapılır? Vulva muayenesinin önemi, faydaları


  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard

 

 

Benzer Konular

 1. Tırnak mantarı kendi kendine iyileşmez
  By Gülfem in forum El - Ayak Sağlığı Ve Bakımı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-14-2014, 14:09
 2. Kendi Kendine Meme Muayenesi
  By Lady in forum KADIN Sağlığı,Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-16-2013, 21:10
 3. Kontakt Lens Muayenesinin önemi
  By EsmeraLda in forum Göz Sağlığı,Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-22-2013, 16:31
 4. Çocuklarda Göz Muayenesinin Önemi
  By EmeL in forum Göz Sağlığı,Hastalıkları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-17-2012, 05:30
 5. Kendi Kendine Liderlik
  By EmeL in forum Psikoloji & Ruh Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-13-2012, 00:49

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0