Welcome guest, is this your first visit?

Google adsense

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.135
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0

  İskender Pala - Babilde Ölüm İstanbulda Aşk -Kitap Özeti

  Babilde Ölüm istanbul'da ask - romanının özeti


  İskender Pala - Babilde Ölüm İstanbulda Aşk -Kitap Özeti

  Vaktiyle, Arap kabilelerinden birinin başına bir Bey geçer. Bu Bey’in uzun yıllar çocuğu olmaz. Allah’a yakarışlar neticesinde bir oğlan çocuğu olur ve adını “Kays” koyar. Artık tek umutları ve ileride kabilenin başına geçecek tek kişi bu çocuktur.
  Daha doğar doğmaz ağlamaya başlayan, feryat eden Kays; olağan dışı bir çocuktur. Çok küçük olmasına rağmen ancak Leylâ’yı görünce susmaktadır. Bir zaman sonra Kays ile Leylâ aynı mektepte okumaya başlarlar. İkisi de birbirlerine ölesiye âşık olurlar. Bir zaman sonra bu aşk Leylâ’nın anasının kulağına gider ve anası bu aşkı tasvip etmediğinden kızını okuldan alır. Leylâ’dan ayrı düşen Kays kendisini çöllere vurur ve artık evine gitmez olur. Artık Kays çevresinde delirmiş, cinlenmiş anlamına gelen “Mecnûn” adıyla anılmaya başlanır.

  Mecnûn’un bu halini gören babası oğlunu eve gelmeye ikna eder ve Leylâ’yı Mecnûn’a istemeye karar verir. Fakat Leylâ’nın babası Mecnûn’un akıllanması şartıyla kızını vereceğini söyler. Mecnûn’un babası çaresiz onun akıllanması için her çareye başvurur. En sonunda Mecnûn’u Kâbe’ye götürür. Fakat Mecnûn Kâbe’de Allah’tan aşk belası ister ve de kabul olduğundan Leylâ’ya olan aşkı daha da çoğalır.

  Mecnûn’un babası çaresiz bir şekilde eve döner. Mecnûn da çöllere düşerek vahşi hayvanlarla dost olup hayatını buralarda devam ettirir. Leylâ, Mecnûn’un aşkından kırda, bayırda gezerken İbn-i Selâm’a rast gelir ve İbn-i Selâm ilk görüşte Leylâ’ya âşık olur ve de evlenirler. Leylâ’nın evlendiğini duyan Mecnûn daha da kendinden geçer ve kendini yerden yere vurur.

  Mecnûn’un bu halini gören Nevfel adında bir yiğit onun bu haline acır ve Leylâ’nın babasıyla Mecnûn için savaşır. Fakat Nevfel’in çabası da sonuç vermez. Mecnûn, Leylâ’ya bir türlü kavuşamaz. Bu sefer Zeyd adında bir yiğit Mecnûn’a yardım eder ve Mecnûn’un Leylâ ile haberleşmesini sağlar.
  İbn-i Selâm’ın ölmesinden sonra bir gün Leylâ kervan ile yolculuk yaparken kervandan ayrılır ve Mecnûn’u aramaya çıkar. Mecnûn’u bulduğunda - Mecnûn, artık beşerî aşktan sıyrılmış İlahî aşka bürünmüştür. – kendisin o kadar tanıtmasına rağmen Mecnûn onu tanımaz. Oradan ayrılan Leylâ ölür ve bir müddet sonra Leylâ’nın ölüm haberini alan Mecnûn; Leylâ’nın mezarına kapanarak çilesini tamamlar ve ebedi hayatında Leylâ’sına kavuşur. 

 

LinkBacks (?)

 1. 01-15-2015, 08:10

Bu Konudaki Etiketler

/ 1 11 17 2 20 21 22 3 7 8 800 9 adı adını allah anlamı ap arap artık aynı ayrı aşk aşktan aşkı babilde ölüm iskender pala özet babilde ölüm istanbulda aşk 4 5 sayfa özet babilde ölüm istanbulda aşk geniş özeti babilde ölüm istanbulda aşk iskender pala özeti babilde ölüm istanbulda aşk kitabinin zamani babilde ölüm istanbulda aşk konusu babilde ölüm istanbulda aşk roman konusu babilde ölüm istanbulda aşk roman özeti iskender pala babilde ölüm istanbulda aşk uzun özeti babilde ölüm istanbulda aşk var özeti babilde ölüm istanbulda aşk özet babilde ölüm istanbulda aşk özeti babilde ölüm istanbulda aşk şifre konusu babılle olum istanbul aşk özeti bey biri birini da daha der devam dini dışı döner ebedi eden eder ek evi fakat gelen gezerken gün göre hayatı hayatını ilk iskender pala babilde ölüm istanbulda aşk iskender pala babilde ölüm istanbulda aşk geniş özeti iskender pala babilde ölüm istanbulda aşk kitabının sayfa sayısı iskender pala babilde ölüm istanbulda aşk kitabının özeti iskender pala babilde ölüm istanbulda aşk konusu iskender pala babilde ölüm istanbulda aşk özet iskender pala babilde ölüm istanbulda aşk özeti iskender pala istanbulda aşk babilde ölüm özeti iskender pala yazıları istanbul istanbulda istanbulda aşk konusu ister kabul kadar ke kendini ki kitap kişi küçük kızı leyla ile mecnun prof dr iskender pala geniş özet mezarı ms ne oğlu okulda olan olması olmaz olum olup olur roma size sonra sonu tanı tek uzun vahşi ve ı yerde İstanbulda zaman ölüm Özeti şekilde

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0