Merhaba, ilk ziyaretiniz mi? Buraya tıklayın!

Google Adsense

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.131
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0  Kitap Özetleri - Düzceli Mehmet-Halit Ertuğrul

  DÜZCELİ MEHMET

  Öğretmenimiz bir üniversite de görev yapmaktadır. Okullar yeni açılıyor. Öğretmenimiz yeni öğrencileriyle ilk dersindedir. Bu dersinde yeni öğrencileriyle tanışır ve öğrencilerine kurallarını söyler.

  Kitap Özetleri - Düzceli Mehmet-Halit Ertuğrul


  Öğrencilerden biri bu kuralları sevmez ve ayağa kalkar hocaya itiraz eder.İtiriz eden kişi küpeli, saçları uzun ve arkadan bağlı acayip bir kişidir. Adı “Düzceli Mehmet” tir. Öğretmenine, söylediği kuralların çok sıkı olduğu ve kendinin bu kurallara uymayacağını söylüyor. Ayrıca arkadaşlarının da bu kurallara uymayacağını söyler.Ama söylediğinden tam aksine arkadaşları hocanın koyduğu kuralları olumlu şekilde bulurlar. Arkadaşları Mehmet’e çıkışmaya başlarlar ama hoca Mehmet’i savunur.

  Teneffüste Mehmet hocanın yanına gider. Hocaya kendini neden savunduğunu sorur.Hoca da Mehmet’e insanların düşüncelerini söylemeye hakkı olduğunu söyler.Bu hocayla Mehmet arasındaki dostluğun başlangıcıydı.

  Artık Mehmet ile hoca teneffüs aralarında sohbet eder hale gelirler.Mehmet hocaya sırlarını açıklamaya başlar. Bir konuşmasında hocasına kendinin hiç çalışmadığını ancak babasının bir üniversiteyi kazanamazsa haçlık vermeyi keseceğini söylemesi üzerine ders çalışmaya başladığını ayrıca ailesinin dindar bir aile olduğunu ve kendisinin de küçükken namaz kıldığı, lisede katıldığı “Kuralsız Gençlik” adlı gruptan etkilenerek dinden soğuduğunu ve materyalist olduğunu söyler. Bir derste insan hakkında tartışılır.Söz alan öğrenciler genellikle

  Allah ve din arasında ilgi kurup, insanın bir amaç doğrultusun da yaratıldığı,öldükten sonrada insanların tekrar yaratılacağını söyler ama Düzceli Mehmet itiraz eder.Teneffüs arasında tekrar Mehmet hocanın yanına gelir ve insan hakkında konuşurlar.Hoca Mehmet’i tekrar Allah’a inandırmak için uğraşır.Hayatımızın gayesinin Allah’a ibadet etmek olduğunu söyler.Ama Mehmet hayata zevk ve sefa için geldiğimizi söyler.Teneffüs aralarında yaptıkları konuşmaların konusu artık Allah ve dindir.

  Allah’a verdiği nimetler için şükretmek gerektiği öbür dünyada sorgulanacağımız bütün her şeyi Allah’ın yarattığını, Mehmet’in inandığı tabiat’ın bu dünyayı yaratamayacağını söyler. Hocaya da Mehmet din ile ilgili sorular sorar. Hocada sorulara cevap verir.Mehmet bu cevaplar karşısında etkilenmeye başlar.Mehmet olumlu yönde gelişmeye başlar. Bu gelişmeler karşısında hoca umutla karışık bir heyecana kapılır.Hoca Mehmet’ten bir müjde bekler.

  Mehmet artık sessizleşmiş. Hoca Mehmet’in sessizleşmesi sonucundan iyileştireyim derken temelli kötüleşmesi sonucundan korkuyor. Mehmet tek başına kaldığından dolayı bilgi alabileceği kişide yoktur.Ancak Mehmet bir manavın kiracısıydı.Bir gün hoca manavdan sebze alırken Mehmet’inde durumunu tam soracakken manav önce davranıp Mehmet’i sorar.Çünkü önceden geceleri Mehmet’in dairesinden gürültüler geliyor ama artık gelmiyor ayrıca sabaha kadar da elektriği yanıyormuş. Hoca bu lafları duyduktan sonra biraz rahatlar.

  Mehmet hocasından kitap almaya başlar. Anlamadığı konuları hocasına sorar.Artık Mehmet çalışkan ve ahlaklı olur.Sonunda hocanın beklediği müjdeyi vermek üzere Mehmet hocanın yanına gelir. Hocasına artık namaz kılmaya başladığını söyler.Bu zamana kadar işlediği günahları Allah’ın affedeceğini sorar ve hemen ardından Mehmet ağlamaya başlar.Hoca ağlamamak için kendini zor tutar.

  Mehmet’in ailesi Bulgar göçmenidir. Bulgaristan’ın Türklere dinlerini ve dillerini değiştirmek için yaptığı Baskılar sırasında 1989 yılında rahmetli Turgut Özal’ın girişimleriyle gelen binlerce aileden biridir. Aile reisi Salih Bey’dir.Eşi Bayse Hanım’dır.Üç çocuğuyla beraber Kırcaali’den Türkiye’ye sığınırlar.Mehmet’te Kırcaali’de 1978 yılın da doğmuştur.Türkiye’ye geldiklerinde Mehmet 11 yaşındadır. Ailesi Çorlu ve İstanbul’da bal ticareti ile uğraşmışlardır.Bu işte başarılı olurlar ve 1996 yılından beride Düzce’de kışları Çorlu’da yaşarlar.

  Mehmet ailesinin yanına gider. Ailesi Mehmet’in bu halini görünce çok sevinirler.ve hocasına bir teşekkür mektubu yazarlar.

  Mehmet Düzce’den dönerken trafik kazası geçirir. Rüyasın da Peygamber Efendimiz tarafından gönderilen Bediüzzaman Said Nursi hazretlerini görür. Mehmet’e kendisini talebeliğe kabul ettiğini ve günahlarını kendi üzerine aldığını söyler.Ayrıca çok az bir zamanının kaldığını söyler.Mehmet bu rüyadan sonra gününü hep Allah’a ibadet ederek geçirir.

  Mehmet Düzce’ye gider ve gittiğinde Düzce depremi yaşanır.Mehmet ve ailesi ölür.Deprem olduğu zaman Mehmet ve ailesi namaz kılıyormuş. Mehmet’in ölümünden herkes etkilenir.Herkes Mehmet öldükten sonra Mehmet hakkında güzel rüyalar görürler.

  Mehmet ölmeden önce, hocasıyla ilk tanıştıklarında hocasının istediği şeyi yapar ve kendisini tanıtan bir mektup gönderir.

  YAZAR ADI:HALİT ERTUĞRUL
  MEHMET:BAŞ KAHRAMAN
  HOCA:MEHMET’İN ÜNİVERSİTEDEKİ ÖĞRETMENİ VE DOSTU
  SALİH BEY:MEHMET’İN BABASI
  BAYSE HANIM:MEHMET’İM ANASI


 

 

Bu Konudaki Etiketler

/ 1 17 19 1996 2 20 21 22 3 5 7 9 acayip ama ap arası arasındaki babasını bağlı bal beraber bey bilgi bir biri bu cevap cevaplar de dilleri dini doğmuş dostu durumu duzceli mehmet halit ertugrul roman ozeti düzceli mehmet adres düzceli mehmet en uzun özeti düzceli mehmet kitabin konusu düzceli mehmet kitabı düzceli mehmet kitabı özeti düzceli mehmet kitabının özeti düzceli mehmet kitap özeti düzceli mehmet konusu düzceli mehmet kısa kitap özeti düzceli mehmet kısa özeti düzceli mehmet özet düzceli mehmet özeti düzceli mehmetin kitap özeti düzceli memetin kısa ve öz özeti eden eder efe ettiği gelen geliyor gerek grup gün günü güzel hakkında halid ertuğrul düzceli mehmet kitap özeti halit halit ertuğrul düzceli mehmet halit ertuğrul düzceli mehmet en kısa özeti halit ertuğrul düzceli mehmet kitap özeti halit ertuğrul düzceli mehmet özeti halit ertuğrul hangi üniversitelerde görev yaptı halit ertuğrul roman özetleri halit ertuğrulun düzceli mehmet kitap özeti hanim hanım hayatımızı ilgi ilgili ilk insanların insanın işte kabul kadar karışık karşısında kaza ke kendi kendini ki kitap kişi konusu korkuyor kuralları mehmet mehmet babası salih annesi bayse mektup mktl o da ne mehmet hoca aydak konularını acıyo ms müjde neden nursi olumlu olur peygamber efendimiz sebze size sorular sırası sırları söylediği tam tarafı tarafından tekrar türkiye uzun yazarlar yaşı yeni yok yılı yılında üzerine şekilde

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0