Merhaba, ilk ziyaretiniz mi? Buraya tıklayın!
Kapat
   
©

Google Adsense

User Tag List

1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  20.112
  Bahsedildi
  2
  Etiketlendi
  0  Şemsi Tebriz-i İle İlgili Hikayeler - Hz.Mevlana ve Şems Hikayeleri

  Şems-i Tebrizi Hikayeleri

  Şemsi Tebriz-i İle İlgili Hikayeler - Hz.Mevlana ve Şems Hikayeleri


  1.Hikaye

  Yapacağım Birşey Yok...


  Şems-i Tebrîzî hazretleri Şam'dan Konya'ya gelirken, yol üzerinde bulunan bir hana uğrayarak burada yatmak istedi. Fakat uğradığı bütün hanların dolu olduğunu, hiç kalacak yerlerinin olmadığını öğrenince, camide sabahlamak istedi. Camiye gidip yatsı namazını cemaatle kıldı. Cemaat dağıldığında, o hâlâ duaya devam ediyordu. Duasını bitirdiğinde, camide kimse kalmamıştı. Cübbesini çıkarıp başının altına koyarak uzandı. Günlerce süren yolculuğun verdiği yorgunlukla hemen kendinden geçti. Bir müddet sonra caminin kapılarını kilitlemek üzere gelen görevli, camide birinin yattığını görünce, yanına yaklaşarak: "Burada yatılmaz kalk!" dedi. Şems-i Tebrîzî hazretleri doğrularak: "Benim kimseye bir zararım dokunmaz. Garibim, uzak yoldan geliyorum. Hanlarda da yatacak yer yokmuş, başka kalacak bir yerim de yok. Bırak da burada sabahlayayım." dedi. Camiyi kilitlemek için gelen kişi; "Beni uğraştırma, sana kalk dışarı çık dedim, yoksa yaka paça seni dışarı atmasını bilirim." diye karşılık verdi.

  Şems-i Tebrîzî hazretleri, bu son sözler üzerine bir tuhaf oldu. Hemen ayağa kalktı. Cübbesini toplayarak sessizce kapıdan dışarı çıktı. Camiden çıkmasını isteyen görevli, onun arkasından bakarken, aniden boğuluyormuş gibi oldu. Bunun üzerine; "İmdat boğuluyorum!" diye bağırmaya başladı. Bu sesi işiten imam efendi koşarak geldi ve ona; "Ne oldu, niye bağırıyorsun?" diye sordu. Kayyum durumu anlatınca, imam efendi hemen camiden çıkıp koşarak, Şems-i Tebrîzî hazretlerine yetişti. Kendisine; "Efendim, o cahildir, bir terbiyesizlik etmiş. Ne olur onu affedin!" dedi. Şems-i Tebrîzî hazretleri imam efendiye baktı. Üzüntülü bir şekilde: "Onun işi benden çıktı. Benim yapabileceğim bir şey yoktur. Ancak imanla ölmesi için dua edebilirim." buyurdu.

  ~~~~~~


  2.Hikaye

  Başka Çare Yok


  Şems-i Tebrîzî hazretleri, bir gün dostlarına şöyle nasihatte bulundu: "Ahireti terk edip, dünyaya talip olup muhabbet edenlere, mal kazanıp zengin olmaktan başka çare yoktur. Ahirete talip olan kimselere de, ölmeden önce ibadet yaparak, din-i İslam’a hizmet ederek gayretle çalışmaktan başka çare yoktur. Allahü Teâlâ’nın talibi olan kimselere, O'na kavuşmak arzusu içinde olanlara, mihnet, meşakkat, dert ve belâlara katlanmaktan başka çare yoktur. İlmi talep edenlere, yani âlim olmak isteyenlere, herkesin gözünde hakir olmak ve yalnız, kimsesiz, garip kalmaktan başka çare yoktur. Çünkü kim ilim öğrenmek arzusunda olursa, onun üzüntüsü çok olur. Onu rencide ederler. Huzura kavuşması için her türlü derde, belâya sabretmesi lâzımdır. Her kim kendini üstün görürse, onun sonu zillete düşmektir. Hesapsız, sonunu düşünmeden malını sarf edenler, fakir olurlar. Her kim fakirliğe sabreder, kanaatkâr olursa, sonunda zenginliğe ulaşır. Her kimsenin, kendisinde bulunan iki şeyin birisini öldürüp, birisini diri tutmaya çalışması lâzımdır. Öldürmesi icap eden şey nefsidir. Çünkü nefsi öldürmedikçe, rahata ermek düşünülemez. Diri tutması lâzım gelen şey de, gönüldür. Çünkü gönlü ölü olanların Mesut ve bahtiyar olması düşünülemez."


  kynk: mevlanakapisi  " Senin sessizliğini anlamayan, muhtemelen senin sözlerini de anlamaz. "
  — Elbert Hubbard

 

 

Benzer Konular

 1. Mevlana'nın Şems-i Tebriz'e Mektupları - 3.MEKTUP
  By EmeL in forum Hz. Mevlana Hayatı, Eserleri, Felsefesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-19-2012, 10:27
 2. Mevlana'nın Şems-i Tebriz'e Mektupları - 2.MEKTUP
  By EmeL in forum Hz. Mevlana Hayatı, Eserleri, Felsefesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-19-2012, 10:22
 3. Mevlana'nın Şems-i Tebriz'e Mektupları - 1.MEKTUP
  By EmeL in forum Hz. Mevlana Hayatı, Eserleri, Felsefesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-19-2012, 10:16
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07-12-2012, 23:19
 5. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 07-12-2012, 23:13

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0