Hangi Balık Nasıl Lezzetli Pişer? Oktay-Usta Püf Noktalar

Google adsense


+ Yeni Konu aç
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Hangi Balık Nasıl Lezzetli Pişer? Oktay-Usta Püf Noktalar

 1. #1

  Status
  Offline
  "Ölüm", kendinden önce bana yalnızlığını yolladı. (N. Hikmet)

  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  19.122
  Konular
  13094
  Aldığı Beğeni
  596
  Beğendikleri
  12

  Hangi Balık Nasıl Lezzetli Pişer? Oktay-Usta Püf Noktalar

  Hangi Balığı Nasıl Yemeli-hangi balık kızarır-hangi balık fırında güzel olur Oktay Usta Balık pişirmenin Püf Noktalarını Anlatıyor...

  Alabalık nasıl pişer?
  tava, ızgara, buğulama, çorba, pilaki

  Barbunya nasıl pişer?
  tava, ızgara

  Çinekop nasıl pişer?
  tava, ızgara, buğulama, pilaki

  Çipura nasıl pişer?
  tava, buğulama, pilaki

  Dil Balığı nasıl pişer?
  tava, ızgara

  Dülger Balığı nasıl pişer?
  tava, buğulama

  Gelincik Balığı nasıl pişer?
  buğulama

  Gümüş Balığı nasıl pişer?
  buğulama, pilaki

  Hamsi nasıl pişer?
  tava, ızgara, buğulama, tuzlama, içlitava

  İskorpit nasıl pişer?
  tava, ızgara, pilaki, şiş, çorba

  İstavrit nasıl pişer?
  tava, ızgara, pilaki

  İzmarit nasıl pişer?
  tava, ızgara, buğulama

  Kalkan nasıl pişer?
  tava, ızgara, buğulama, kağıt kebabı, söğüş

  Karagöz nasıl pişer?
  ızgara, buğulama, pilaki

  Kayabalığı nasıl pişer?
  ızgara, buğulama, pilaki

  Kefal nasıl pişer?
  tava, ızgara, buğulama, pilaki, şiş, pilav

  Kılıç nasıl pişer?
  tava, ızgara, buğulama, şiş, kağıt kebabı

  Kırlangıç nasıl pişer?
  tava, ızgara

  Kofana nasıl pişer?
  tava, pilaki

  Kolyoz nasıl pişer?
  tava, ızgara, pilaki, köfte

  Levrek nasıl pişer?
  tava, ızgara, buğulama, pilaki

  Lüfer nasıl pişer?
  tava, ızgara, buğulama, pilaki, tuzlama, köfte

  Mercan nasıl pişer?
  tava, ızgara , buğulama, pilaki, kağıt kebabı

  Mezgit nasıl pişer?
  tava, buğulama

  Orkinos nasıl pişer?
  tuzlama

  Palamut nasıl pişer?
  tava, buğulama, pilaki, köfte, lakerda

  Sardalya nasıl pişer?
  ızgara, buğulama, pilaki, kağıt kebabı

  Sazan nasıl pişer?
  tava, çorba, haşlama, pilaki

  Sudak nasıl pişer?
  tava, ızgara, çorba, buğulama, haşlama

  Tekir nasıl pişer?
  tava, ızgara, buğulama, pilaki

  Torik nasıl pişer?
  tava, ızgara, buğulama, pilaki, lakerda

  Turna nasıl pişer?
  tava, köfte

  Uskumru nasıl pişer?
  tava, ızgara, pilaki, dolma, tuzlama

  Yayın nasıl pişer?
  tava, ızgara, şiş, buğulama, çorba, haşlama

  Zargana nasıl pişer?
  tava, buğulama

  Balıkların Özelliği Nedir

  BARBUNYA

  Denizlerimizin bu tatlı balığı genellikle Ege ve Akdeniz’de bulunur. Tekir ile çok karıştırılan bu balığın en lezzetli zamanı Temmuz ile Ekim ayları arasıdır. Bu süre zarfında tavası, ızgarası ve kağıtta kebabı çok güzel olur. Tekirden en büyük farklılığı kafasının daha uzun oluudur. Tekirin kafası küttür ve çene altında iki adet sakalı bulunur.

  DİL BALIĞI

  Dil balığı da yerli balıklarımızdan olup Ege ve Akdeniz’de bolca yakalanır. Her mevsimde yenebilir. En lezzetli zamanı kasım ilâ ubat ayları arasıdır. Tavası çok güzel olur.İrilerinden fileto çıkarılıp salçalı fileto yapılabilir.

  TEKİR

  Barbunyaya çok benzeyen ve yakın akrabası olan bu balık bütün denizlerimizde avlanır. Karadeniz ve Marmara’da avlanılanlar 6 ila 10 cm arasındadır. Ege ve Akdeniz’de ise boyları Barbunya’yı yakalar. Çene altı bıyıklarının uzunluğu, küt kafası ve birinci sırt yüzgeçindeki sarısiyah benekleri ile Barbunya’dan ayrılır. Dört mevsim yenebilecek bu balığın en lezzetli zamanı, aynen Barbunya’da olduğu gibi Temmuz-Ekim ayları arasıdır. Tavası ve kağıt kebabı çok güzel olur.

  ÇİPURA

  Ege’nin mehur yerli balığı olan ve küçük sürüler halinde gezen Çipura son yıllarda çiftliklerde de üretilmeye başlanmıştır. Her mevsimde zevkle yenebilen bu balığın ızgarası, buğulaması, çorbası, fırını çok güzel olur. Izgara için ideal büyüklük 250 ila 350 gram’dır (3 ila 4 adet/kilo). Daha büyüklerinin fırında piirilmesi tercih edilmelidir. Buğulama ve çorba için her boyu kullanılabilir. Tadı nefis olan bu balığı katkısız, yani ızgara veya fırında yenmesi tercih edilmelidir.

  Çipuranın yakın akrabası olan Karagöz, elips şeklindedir. Her mevsimde yenebilen bu balık, özellikle Mayıs-Temmuz ayları haricinde daha yağlı ve lezzetlidir. Aynen Çipura gibi ızgarası, buğulaması, fırını ve çorbası çok güzel olur. 1 kg ve daha büyüklerinin fırını tercih edilmelidir

  SARDALYA

  Hamsinin yakın akrabası sardalya sürüler halinde yaşar ve kıyılar boyunca göç eder. Kurutularak, tuzlanarak hatta balık yağı ve balık unu elde etmekte kullanılır. Hamsi Karadeniz için neyse sardalya’da Portekiz, İspanya’nın Atlas Okyanusu kıyıları, Sicilya ve Malta için de aynı şeydir. Ülkemizde Kuzey Ege’de bolca yakalanan sardalyanın en lezzetli mevsimi Temmuz-Ekim aylarıdır. Bu sürede çeitli ızgaraları, fırını ve kağıt kebabı, buğulaması ve pilakisi yapılabilir. Kasım-Haziran arasında ise ancak pilaki ve buğulaması yapılabilirse de bir önceki döneminki kadar lezzetli olmaz. Sardalyanın küçüğüne papalina tabir edilir; ayıklamadan yemeği yapılır. Tirsi ise sardalya azmanıdır. Kıl tarzında çok kılçığı vardır ve sardalya kadar lezzetli değildir.


  USKUMRU

  Yaz aylarını Karadeniz’de geçiren uskumru Eylül ve Ekim aylarında Marmara’ya iner ve kıı burada geçirip yumurtlar. Mart ile Haziran aylarında da Karadeniz’e döner. Uskumru büyüklüğüne göre üç değişik ad ile adlandırılır. En küçüğü kalinarya’dır. Yazın yakalananlara ise lipari denir. En lezzetli olduğu dönem Eylül ayından yumurtlamaya baladığı Ocak ayı sonuna kadardır. Bu süre içinde ızgarası, kağıt kebabı, dolması, köftesi ve tuzlaması çok güzel olur.Bu mevsimlerde yağlı olduğundan tavası tavsiye edilmez. ubat’tan itibaren yağını kaybetmeye baladığından tavası yapılabilir. Yazın yakalananlar ise pilaki ve tava için uygundur. İlkbaharda Karadeniz’e dönü yapan çirozlar kurutulur.

  PALAMUT

  Uskumru,torik ve orkinosu içeren bir familyadandır. Palamut avı Ağustos ayında başlar. Önce Karadeniz’den sürüler halinde vanoz ve çingene palamutu, Eylül’den itibaren de palamut gelmeye başlar. En lezzetli zamanı da Eylül baından şubat ortalarına kadar olan zamandır. Bu mevsimde çok yağlı olduğundan tavası biraz ağır kaçar. Bu nedenle ızgarası ve fırını tavsiye edilir. Aynı mevsimde yahnisi de harika olur. Diğer mevsimlerde tavası yapılabilir. Palamut siyah etli bir balık olduğundan buğulaması ve çorbası tavsiye edilmez. Tuzlama ve lakerdası tercih edilir.

  LÜFER

  Akdeniz,Karadeniz, Marmara, Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu’nda sürüler dolaan lüfer pullu bir göçmen balıktır. Eylül ortasından Ocak sonuna kadar olan zamanı en yağlı ve lezzetli zamanıdır. Bu devre içinde ızgarası tavsiye edilir. Çinekopun da ızgarası çok iyi olur, ancak mevsimi lüfere göre kısadır. Kasım sonundan itibaren azalmaya başlar. Diğer zamanlarda, büyüklüğüne göre pilakisi, buğulaması, kağıt kebabı ve tavası olur. İlbharada son derece yağsız olduklarından tava, pilaki ve buğulaması tercih edilmelidir.

  LEVREK

  Pulları oldukça iri olan levreklerin yanları genelde beyaz, alt bölümleri gümüşi, alt yüzgeçi ise sarımsıdır. Benekli levrek Güney Ege ve Akdeniz’de, bayağı levrek ise bütün denizlerimizde görülür. Yıl boyunca yenen levreğin çok lezzetli eti vardır. En güzel mevsimi kış ayları ve ilkbaharın başıdır.

  İSTAVRİT

  İstavrit, Marmara ve Boğaz’da balık avlamaya balayanların ilk tanıtıkları balıktır. Marmara’da boyu 10 cm’nin altında olan küçük istavritlere kıraça tabir edilir. Karadeniz’in doğusunda istavritler palamut büyüklüğünde, yaklaşık 50 cm boyunda olurlar. Sarıkuyruk istavrit veya sarıkanat istavrit diye anılan tipi sularımızda en çok bulunan türüdür.

  İstavritler sonbaharda Marmara’ya iner, Mayıs’tan itibaren de Karadeniz’e geri dönmeye balarlar. Her mevsimde yakalanan istavritin en lezzetli olduğu zaman Kasım ila şubat ayları arasıdır. Tavası ve fırını çok güzel olur.

  İZMARİT

  İzmarit midye, deniz solucanı ve balık yumurtaları ile beslenen bir dip balığıdır. Eti beyaz ve son derece lezzetlidir. Tavası güzel olur. Sonbahar ve kış aylarında ızgarası dahi yapılır. İzmaritler ızgara yapılırken ayıklanmaz. Olduğu gibi pişirilip bilahare derisi, bağırsakları ve kılçıkları ayıklanır. Üzerine limon ve zeytinyağı ile kıyılmı maydanoz eklenerek hazırlanır. Pulları kazındıktan sonra derisi tulum çıkarılarak yapılan tavası da çok güzel olur.

  KALKAN

  Karadeniz’in bu ünlü balığı bütün yassı, oval vücudu, bir tarafı siyaha yakın diğer tarafı beyaz rengi ve beyaz tarafındaki düğmeleri ile tanınır. Her mevsim avlanan kalkan bütün sene boyunca yenebilir. En lezzetli zamanı Ocak sonundan Mart ortalarına kadardır. Tavası çok güzel olur. Buğulaması ve kağıt kebabı da yapılır. İlkbahar sonlarından itibaren Ağustos ayına kadar yakalanan kalkan yavrularının tavası nefis olur.

  MEZGİT

  Tavuk balığı olarak ta bilinen mezgit bütün denizlerimizde bulunmakla beraber en çok Karadeniz’de bulunur. Tavası ve ızgarası çok lezzetlidir

  KEFAL

  Sonbahar, Kış ve İlkbahar’da çok lezzetlidir. Kefalin buğulaması ve pilakisi çok güzel olur. Bir kefal türü olan haskefalin kurutulmuş yumurtaları çok aranan bir deniz ürünü, bir mezedir. Sarı kulak kefalin tavası ve fileto ızgarası da yapılır. Kefal alırken çok dikkat etmek, tercihan tanıdık balıkçıdan almak gerekir. Çünkü kefal kirli ve bulanık suları çok sever ve buralarda diğer balıklar yaşamazken o yaşar. Örneğin İzmir Körfezi’nde diğer balıklar yaşamazken kefal bol miktarda bulunmaktadır. Bu gibi sularda yakalanmı kefal insan sağlığı için büyük tehlike arzeder.

  KIRLANGIÇ

  Bütün denizlerimizde bulunan kırlangıç ortalama 2530 cm olup nadiren 75 cm’ye kadar olanlarına da rastlanmaktadır. Kırlangıç ızgara ve tavaya uygun değildir. Buğulaması, özellikle çorbası çok lezzetli olur. Halanmı kırlangıçın ayıklanmı etleri mayonezli veya zeytinyağlimon sıkarak soğuk olarak ta meze olarak lezzetle yenebilir.

  İSKORPİT, ADABEYİ

  Kırlangıçtan bahsedince iskorpit ve adabeyini atlamak olmaz. Her ne kadar aynı familyadan olmamakla beraber etleri ve uygun oldukları yemekler açısından çok benzerlik gösterirler. İskorpit bütün denizlerimizde, adabeyi ise genelde Ege’de bulunur. İskorpitin sırt dikenleri zehirlidir. Bu nedenle balıkçıya ayıklattırılmalıdır. Buğlaması mükemmeldir.
  Hangi Balık Nasıl Lezzetli Pişer? Oktay-Usta Püf Noktalar  Hangi Balık Nasıl Lezzetli Pişer? Oktay-Usta Püf Noktalar.
  -İbrahim Tenekeci
+ Yeni Konu aç

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


Dost Sitelerimiz: AhmetDastan.COM | Kalbinegidenyol.Com | SağlıkUzmanım.COMSearch Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371