Kayıt ol

Siradisi.ORG Forumları Sitesine Hoşgeldiniz.

Merhaba misafir eğer bu ilk ziyaretiniz ise lütfen soru ve sorunlarınız için SSS ziyaret edin.Buraya tıklayarak foruma kayıt olabilir, paylaşımda bulunabilirsiniz..


Müzik aleti Kanunu Kim İcat Etmiştir ?

Müzik ve DANS Hakkında... Kategorisinde ve Müzik Aletleri & Bilgileri Forumunda Bulunan Müzik aleti Kanunu Kim İcat Etmiştir ? Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Müzik aleti Kanunu Kim İcat Etmiştir ? Kanun'un bazı kaynaklara göre büyük Türk bilginlerinden Farabi (870-950) tarafından icat edildiği söylenmektedir, ...

+ Yeni Konu aç
1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  EmeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ☾★ T.C Siradisi.ORG (♥)

  Status
  Online
  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  14,908
  Konular
  Aldığı Beğeni
  84
  Beğendikleri
  0

  Yazı Boyutu

  Müzik aleti Kanunu Kim İcat Etmiştir ?

  Kanun'un bazı kaynaklara göre büyük Türk bilginlerinden Farabi (870-950) tarafından icat edildiği söylenmektedir, aynı kaynaklar FARABİ'nin Kanunüzerinde çeşitli değişiklikler yaptığını da öne sürmektedir. Ancak, antik çağda Mısır ve Sümerliler tarafından kullanıldığını gösteren bazı tarihi belgelerden başka eski bir Arap rivayetine göre de Kanun'u, İbn-i Hallegan'ın icat ettiği ve bu bilginin Horasanlı Bermek ailesinden olup Musul'un Türklerle meskun İrbil şehrinde doğduğu söylenmektedir.

  15. asırda yaşamış bir Türk alimi olan Ahmet oğlu Şükrullah, IV. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid'in Şehzadelerinden İsa Çelebi'ye ithaf ettiği kitabında Eski Türklerin "Çalav" ismini verdikleri çalgıları hakkında geniş bilgi vardır. Ahmet oğlu Şükrullah bu kitabında yapılış ve çalınış tarzları ile birlikte bu çalgıları "Kamil Çalgılar" ve "Eksik Çalgılar" diye iki grupta incelemiştir. Eksik çalgılardan olduğunu bildirdiği Kanunhakkındaki bilgiye göre, o zaman ki Kanun'un şekil ve tel düzeni bakımından bugünkü Kanundan esaslı bir farkı olmadığı anlaşılıyor. Kanundaki deri kısmından bahsetmediğine göre, mandal tertibatı gibi bu kısmında Kanuna sonradan ilave edildiğini düşünebiliriz.

  Kanuneğik kenarı uzun bir yamuk şeklindedir, bu şekilde yapılmasının amacı, tellerinin boyunun ayarlanmasındandır. Akort yapmaya yarayan burguların konduğu bu sol tarafa daha sonra mandallar eklenmiştir. Şekil yönünden kalınlığı az olan tahta bir kutuya benzer. Teller göğüs üzerine birbirine paralel olarak üçer üçer gerilmiştir. Kanunboyu 95-100 cm. , eni 38-40 cm. ve kalınlığı 4-6 cm. arasında sağ tarafı iki dik açılı bir yamuk şeklindedir. Genellikle yapımında Köknar veya Ladin, Çınar(göğüs tahtası olarak), Ihlamur, Gürgen ve Kayın v. b. ağaçlar kullanılır. Sağ tarafta ise teller eşik denilen bir köprü üzerinden Geçer ve bu köprünün altında rezonansı sağlayan deri bulunur, bu deriler de oğlak veya balık derisi kullanılır. Tellerin geriliminden dolayı deri üstünde oluşan yük, Ortalama olarak 1 ton vivarındadır. Yaklaşık 3. 5 oktavlık ses alanı ve çeşitli çalgılar arasında kendine özgü gösterişli ve ahenkli sesiyle yer eden, her türlü duyguyu zengin bir şekilde ifade etmeye uygun Kanun, bütün parmaklar kullanılarak ve Arp , Gitar tekniğine yakın bir teknikle çok sesli çalışmalara da en açık bir çalgı olarak Türk Mûsikîsinin piyano'su olarak adlandırılabilir.

  Ayrıca mızraplı çalgılarımızdan en fazla ses yoğunluğuna sahip olan çalgı olarak karşımıza çıkar. Laboratuar ortamında yapılan ölçümlerde "Tanbur"un orta oktav ses yoğunluğu -6. 66 desibel, "Ud"un orta oktav ses yoğunluğu -13. 70 desibel iken Kanun'un orta oktav ses yoğunluğu ise +2. 21 desibeldir. Bu da şunu göstermektedir, bu üç çalgıyı beraber bir eserin icrasında kullanırsak, "Ud"un sesi tamamen kaybolacak, Kanun her iki çalgıdan daha güçlü olarak işitilecektir. Müziğimizin en büyük sorunlarından biri de çalgılarımızın yerleşim düzenidir, çalgılar yerleştirilirken ses sahalarına dikkat edilmelidir ayrıca çalgıların armonik ve melodik yapılarına göre de yerleşim düzeninde kullanılmaları bir başka önemli konudur.

  Müzik aleti Kanunu Kim İcat Etmiştir ?


  Benzer Konular

 2. Belki İlginizi Çeker
  25.12.2011 - 02:35
  657 Hit
  Piyanonun Tarihçesi Piyanonun İcadı İlk Piyano Ne Zaman İcat Edildi ?
  Piyanonun Tarihçesi Piyanonun İcadı İlk Piyano Ne Zaman İcat Edildi ?
  14.01.2012 - 05:06
  706 Hit
  Türk Müziği Sazlarından Bendir Nedir ?
  Türk Müziği Sazlarından Bendir Nedir ?
  14.01.2012 - 04:41
  1469 Hit
  Müzik Aleti Cümbüş Tarihçesi ...
  Müzik Aleti Cümbüş Tarihçesi ...
  01.01.2013 - 00:51
  247 Hit
  Telli Müzik Aletleri > Kontrbas
  Telli Müzik Aletleri > Kontrbas
  18.04.2012 - 19:24
  162 Hit
  Bandoneon Özellikleri » Tango ve Bandoneon, Tarihçesi
  Bandoneon Özellikleri » Tango ve Bandoneon, Tarihçesi
  02.08.2012 - 23:44
  1913 Hit
  Gitar, Gitarı Kim Ne Zaman İcat Etti, Gitarın Tarihçesi...
  Gitar, Gitarı Kim Ne Zaman İcat Etti, Gitarın Tarihçesi...
  14.01.2012 - 05:03
  300 Hit
  Türk Müziği Sazlarından Kudüm Nedir ?
  Türk Müziği Sazlarından Kudüm Nedir ?
  14.01.2012 - 04:35
  1673 Hit
  Müzik aleti Kanunu Kim İcat Etmiştir ?
  Müzik aleti Kanunu Kim İcat Etmiştir ?
 

 
+ Yeni Konu aç

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

/ 10 100 13 2 21 3 4 40 5 7 72 telli kanun 8 87 9 ahmet altı antik arap arası arasında arp müzik aleti arp müzik aleti hakkında bilgi arp müzik aleti nedir tarihçesi aynı bakımı balık bazı başka beraber bilgi bir bu bulunur büyük Çelebi da daha de dikkat düzeni eden edilmelidir eksik enstrüman aletler ile ilgili yazı enstrüman kanun hakkında bilgi eski eski aletler eski türk müzikleri hakkında kompozisyon ettiği fazla gibi grup göre hakkında hakkındaki i icat ifade iki ismi kanun kanun aletinin özellikleri kanun enstruman hakkında bilgi kanun enstrümanı icat eden kişi kanun hakkinda bilgi kanun muzik aleti k kanun müzik aleti genel özellikleri kanun müzik aleti hakkinda kanun müzik aleti kim tarafından bulunmuştur kanun müzik aleti özellikleri kanun müzik aletinin özellikleri kanun nasıl bir çalgıdır kanun nasıl bir müzik aletidir kanun nedir yapilişi nasil düzeni nasil resimli kanun yapilişi kanun nedir özellikleri nelerdir kanun un özellikleri kanun ve özellikleri kanun yapilisi kanun özelikleri kanun özellikleri kanun özellikleri nelerdir kanunun tarihi ve yapılışı kanunun özelikleri kanunun özellikleri ke kendi kendine kim kitabı kullanılır mısır müzik müzik aleti hakkında bilgi müzik aleti ike ilgili bilgi müzik aleti kanun hakkında bilgiler müzik aleti kanun ile ilgili bilgiler müzik aleti kanun nedir müzik aleti kanun nedir özellikleri nelerdir müzik aleti kanun tarihçesi müzik aleti kanun özellikleri müzik aleti kanunun özellikleri müzik aletleri hakinda bilgiler müzik aletleri hakkında bilgi müzik aletleri hakkında bılgı müzik aletleri hakkında slayt müzik aletleri ile ilgili yazı müzik enstrümanları hakkında bilgi müzik hakkında bilgi müzük aletleri ile ilgili yazı nin oğlu olan olarak olup osmanlı sağ ses size soru sorunları tarafı tarafından tarihi tek ten ton türk türk enstrümanları hakkında bilgi türklerin türklerin en eski müzik aleti nedir uygun uzun vardır ve veya yakın yap yapılan yapılması yapımı yaşamış yer yıldırım üzerine zaman şehri şekilde şekli

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Back to Top
Bu Site Plus Teknoloji İnternet Sunucularında Barındırılmaktadır.This Site Hosted By Plus Teknoloji İnternet
Dost Site: www.vb-turko.com
Dost Site: www.imamlar.org
Dost Site: FizikForum.com
Dost Site: tubidymp3.org
Bu Site En İyi - - Tarayıcılarıyla, 1024 x 768 Çözünürlükte Görüntülenmektedir.


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0