Google adsense

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Peygamber Efendimizin (S.A.V) Çocukları Kimlerdir İsimleri

 1. #1

  Üyelik tarihi
  22 12 2011
  Yer
  Kocaeli, İzmit
  Mesajlar
  19.053

  Gul Peygamber Efendimizin (S.A.V) Çocukları Kimlerdir İsimleri
  Peygamber efendimizin 3'ü erkek 4'üde kız olmak üzere 7 çocuğu vardır: Hz-i Fatima hariç hepside Resulullah efendimizden önce vefat etmistir.

  1:Kasim (r.anh)
  Resulullah'ın 3 Oğlundan 1.sidir. Bunun için, Resulullah'a Ebu'I Kasım denildi. Nubuvvetden önce Mekke'de dünyaya geldi. Annesi, Hadicet-ul-Kubra'dır. 17 aylık iken vefat etti.

  2:Zeyneb (r.anha)
  Resulullah'ın 4 Kızından 1.sidir. Peygamberimiz 30 yaşında iken dünyaya geldi. Nubuvveten önce, annesi Hatice'nin hemşirezadesi Ebu'I-As bin Rebi ile evlendi. Ebu'I-As, önce iman etmedi. Bedr gazasında esir olup, zevcesinin Medine'ye göndermek şartı ile bırakıldı. Kendi kardeşi ile gönderdi isede, kafirler Zeyneb'i yolda geri çevirdi. Resul aleyhisselam Zeyd bin Harise'yi Mekke'ye gönderip, Zeyneb'i gece Medine'ye kaçırttı. Ebu'I-As, hudeybiye gazasından sonra imana geldi. Zeyneb tekrar kendisine verildi. Hicretin 8. yılında, 31 yaşında vefat etti. Oğlu Ali, Mekke'nin fethinde Resulullahın devesinin arkasında idi. Zeynebin kızı Umame'yi Hazreti-i Ali kendine nikah eyledi.

  3:Rukayye (r.anha)
  Resulullah'ın 2. Kızıdır. Peygamberimiz 33 yaşında iken dünyaya geldi. Çok güzel idi. Ebu Leheb'in oğlu Utbe'ye nikah edildi. "TEBBET YEDA" suresi gelince, Utbe, düğünden önce boşadı. Vahy gelerek Hazreti-Osman'a nikah edildi. Birlikte 2 kere Habeşistan'a hicret ettiler. 22yaşında iken, Bedr gazasından önce hastalandı. Hazreti Osman'a bedr gelmeyip zevcesine hizmet etmesi emrolundu. Bedr zaferinin müjdesi Medine'ye geldiği gün defn olundu.

  4:Ummu Gülsüm (r.anha)
  Resulullah'ın 3. Kızıdır. Ebu Leheb'in 2. Oğlu Uteybe'ye nikahlandı isede. "TEBBET YEDA" suresi gelince, daha düğünleri olmadan boşadı ve Resulullaha üzücü sözleri söyledi. Resulullah efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de. "YA RABBi! BUNA CANAVARLARINDAN BiRiNi MUSALLAT ET" diye beddua eyledi. Sam yolunda 1 aslan bunu parcaladı. Rukayye vefat ettikden sonra Vahy gelerek, Ümmü Gülsüm de Hazreti-Osman'a nikahlandı. Hicretin dokuzunda vefat etti. Namazını Resulullah kıldırdı ve defn olunurken kabri yanında durup, mubarek gözlerinden yaş döktü.

  5:Fatima (r.anha)
  Resulullah'ın 4. ve son Kızı'dır. Hz.Alinin zevcesi ve Hz.Ömer'in kayın validesidir. Nikah yapılırken 15 yaşında idi. Hz.Ali 21 yaşında idi. Hicreten 13 yıl önce, Mekke'de doğdu, 11 yılda 24 yaşında vefat etti. Hassan, Hüseyin ve Muhsin adında 3 Oğlu ile Ümmü Gülsüm ve Zeyneb adında 2 Kızı oldu. Resulullahın soyu Fatima'dan türedi. Zeyneb, Abdullah Bin Cafer Tayyar ile nikahlanıp, Ali ve Ümmü Gülsüm isimli çocukları oldu. Bunlara, SERIF-I CAFERI denir.

  6:Abdullah (r.anh)
  Resulullah'ın Hadice-tul-Kubra'dan olan son çocuğudur. Nubuvvetden sonra doğup memede iken vefat etti. Tayyib ve Tahir'de denilir. Abdullah vefat edince As Bin Vail : "Muhammed ebter oldu" yani soyu kesildi dedi. Allahu Teala "INNA A'TAYNA" yani kevser suresi ile As kafirine cevap verdi.

  7:İbrahim (r.anh)
  Resulullah'ın Oğularının 3.südür ve çocuklarının sonuncusudur. Heraklius'un Mısır valisi olan Mukavkis'in hediye gönderdiği Maruye'nin oğludur. Hicretin 8. senesi tevellud edip, 1,5 yaşında iken vefat etti. Hasta iken, Resulullah efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bunu işitince:

  "AY VE GÜNEŞ ALLAH'U TEALANIN VARLIĞI VE BiRLiĞiNi GÖSTEREN 2 MAHLUKTUR. KiMSENiN ÖLMESi, KALMASI iLE TUTULMAZLAR. ONLAR GÖRÜNCE ALLAH'U TEALAYA HATIRLAYINIZ", buyurdu. İbrahim vefat edince: "YA iBRAHiM! ÖLÜMÜNE ÇOK ÜZÜLDÜK, GÖZLERiMiZ AĞLIYOR, KALBiMiZ SIZLIYOR. FAKAT, RABBiMiZi GÜCENDiRECEK BiR ŞEY SÖYLEMEYiZ" buyurdu.


 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  25 12 2011
  Mesajlar
  2.315

  Cevap: Peygamber Efendimizin (S.A.V) Çocukları Kimlerdir İsimleri

  ALLAH'ım GönLümde oLanı Hakkımda HayırLı eyLe,
  Hakkımda HayırLı oLana GönLümü Razı EyLe...


LinkBacks (?)

 1. 03-31-2014, 13:54

Benzer Konular

 1. Hz.Yusuf'un Eşi Ve Çocukları Kimdi İsimleri Nedir ?
  By Elisa in forum Peygamberlerin Hayatı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10-06-2014, 10:33
 2. Peygamber efendimizin faziletleri
  By OKAN in forum Dini Resimler, Şiirler,Hikayeler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-22-2013, 13:24
 3. peygamber efendimizin bir rüyası
  By OKAN in forum Dini Resimler, Şiirler,Hikayeler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-22-2013, 13:21
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-11-2012, 17:54
 5. Peygamber Efendimizin Şefaati
  By EmeL in forum Peygamberlerin Hayatı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-26-2012, 17:29

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Uyarı!
Üyeler İçin Yasal Uyarı: Forum alanlarını kullanırken; 3.şahısların kişilik ve gizlilik haklarını ihlal edici iletiler yazmak, hak sahibinden izin almadan mp3, film, dizi, video, yazılım, ekitap gibi eserleri doğrudan paylaşmak, ayrıca ilgili lisans sahibi olmayan sitelere erişim için link paylaşmak hukuka ve yasalara aykırıdır. T.C. yasalarına ve hukuka aykırı olan bu tür paylaşımlar site içerisinde tespit edildiği veya hak sahibi tarafından şikayete konu olduğu takdirde, kullanıcı siteden uzaklaştırılacağı gibi, sistem tarafından tutulan kayıtlar, talepleri halinde yasal mercilere verilebilecektir. Bütün mesajların sorumluluğu yazarlarına aittir. Siradisi.ORG sitesi kesinlikle mesajlardan sorumlu tutulamaz.. Kullanmalarından doğacak tüm sorunlardan ve kanun ihlallerinden FORUM sorumlu tutulamaz.

Hak Sahiplerine ve Yasal Makamlara: Bu site, 5651 sayılı yasa kapsamında "yer sağlayıcı"dır. İlgili yasanın 5. maddesine göre: Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri İLETİŞİM bölümünden veya [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler. Bu iletişim adreslerinden bize ulaşan talep ve şikayetler incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler derhal sitemizden kaldırılacaktır. Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Bizi Takip Et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0